Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Skövde 6 timmars 2019
Den 9 mars är det änligen dags för en av ultraårets riktiga höjdpunkter, Skövde 6 timmars.
Loppet avgörs på en 1490 meter lång varvbana i Bolougnerskogen i centrala Skövde. Under dagen avgärs även lopp på 1h och 3h.
Läs mer om tävlingen på
Team Ultrasweden
Historik
19 april 2024 | TEC 2024
9 mars 2024 | Skövde 6-timmars
10 februari 2024 | Karlstad 6-timmars 2024
13 januari 2024 | Stadion Marathon 2024
4 november 2023 | Borås 6-timmars 2023
7 oktober 2023 | Kristinehamns 6 timmars
16 september 2023 | Black River Run 2023
8 juli 2023 | Skövde Ultrafestival 2023
21 april 2023 | TEC 2023
1 april 2023 | Aprilskämtet 6-timmars
11 mars 2023 | Skövde 6-timmars 2023
18 februari 2023 | Karlstad 6-timmars 2023
5 november 2022 | Borås 6 timmars 2022
8 oktober 2022 | Kristinehamns 6 timmars
17 september 2022 | Kung Björn Loppet 2022
10 september 2022 | Black River Run 2022
9 juli 2022 | Skövde Ultrafestival 2022
22 april 2022 | TEC 2022
12 mars 2022 | Skövde 6 timmars 2022
5 mars 2022 | Karlstad 6 timmars
15 januari 2022 | Stadion Marathon Stockholm 2022
6 november 2021 | Borås 6 timmars 2021
15 oktober 2021 | TEC 2021
18 september 2021 | Black River Run 2021
24 juli 2021 | Skövde Ultrafestival 2021 med SM i 24-timmars löpning
10 oktober 2020 | TEC 2020 dag 3
9 oktober 2020 | TEC 2020 dag 2
8 oktober 2020 | TEC 2020 dag 1
3 oktober 2020 | Örebro 24-timmars
7 mars 2020 | Skövde 6 timmars 2020
7 mars 2020 | Skövde 6 timmars 2021
1 februari 2020 | Karlstad 6 timmars 2020
18 januari 2020 | Stadion Marathon 2020
5 januari 2020 | Marieberg Galleria 6-timmars
14 december 2019 | Personliga Rekordens Tävling 2019
23 november 2019 | Vintermarathon till Jan Linds minne
28 september 2019 | Lerum 6/3/1-timmars 2019
21 september 2019 | Kung Björn Loppet 2019
14 september 2019 | Bridge backyard
24 augusti 2019 | Ringerike 6-timers
27 juli 2019 | Skövde Ultrafestival 2019
11 maj 2019 | Sweden Irontrail Marathon
4 maj 2019 | Löparkalaset Trelleborg 2019
26 april 2019 | Täby Extreme Challenge 2019
13 april 2019 | Löparkalaset Göteborg 2019
9 mars 2019 | Skövde 6 timmars 2019
2 februari 2019 | Karlstad 6 timmars 2019
19 januari 2019 | Stadion Marathon Stockholm 2019
15 december 2018 | Personliga Rekordens Tävling 2018
24 november 2018 | Vintermarathon till Jan Linds minne
25 augusti 2018 | Ringerike 6-timers
27 juli 2018 | Skövde Ultrafestival 2018
12 maj 2018 | Löparkalaset Trelleborg 2018
20 april 2018 | Täby Extreme Challenge 2018
14 april 2018 | Partille 6 timmars 2018
10 mars 2018 | Skövde 6 timmars 2018
3 februari 2018 | Karlstad 6 timmars 2018
13 januari 2018 | Stadion Marathon Stockholm 2018
16 december 2017 | Personliga rekordens tävling
11 november 2017 | Borås 6 timmars 2018
14 oktober 2017 | Oxelösund 6 timmars
30 september 2017 | Kortedala Brutal Marathon
2 september 2017 | Kramfors Ultrafestival 2017
28 juli 2017 | Skövde Ultrafestival 2017
7 juli 2017 | SM 100 km med Veteran RM och 50 km i Borås
28 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 5
27 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 4
26 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 3
1 TIMMARS DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
1HK
Kmot
Falk Veronica
Skövde
1964
6
10,64 km
10,64 k
53:42
5:03 min/km
5:03 /k
2
1HK
K55
Larsson Anneli
Ingen klubb
1962
3
4,96 km
4,96 k
55:56
11:17 min/km
11:17 /k
1 TIMMARS HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
1HM
Mmot
Persson Leon
IFK Skövde FIK
2009
5
9,36 km
9,36 k
52:05
5:34 min/km
5:34 /k
2
1HM
M55
Larsson Hans
Team Gjutarkängan Skövde
1960
4
6,45 km
6,45 k
55:44
8:39 min/km
8:39 /k
3
1HM
Mmot
Nyblad Simon
Team Snigel
1989
0
-
-
0:00
-
-
4
1HM
M55
Thorell Anders
ERIKSBERG GASTRONOMIA
1960
0
-
-
0:00
-
-
3 TIMMARS DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
3HK
Kmot
Eriksson Sandra
OK Norrvirdarna
1975
18
27,61 km
27,61 k
2:59:01
6:29 min/km
6:29 /k
2
3HK
Kmot
Eriksson Kankaala Annika
Ingen klubb
1967
17
25,82 km
25,82 k
2:59:33
6:57 min/km
6:57 /k
3
3HK
Kmot
Thellman Maria
Lonesome Runners
1965
17
25,81 km
25,81 k
2:53:02
6:42 min/km
6:42 /k
4
3HK
Kmot
Holmberg Karina
Ingen klubb
1973
16
25,69 km
25,69 k
2:48:54
6:35 min/km
6:35 /k
5
3HK
Kmot
Engström Carina
Skövde
1966
16
25,09 km
25,09 k
2:54:40
6:58 min/km
6:58 /k
6
3HK
Kmot
Rott Åsa
Ingen klubb
1989
16
25,09 km
25,09 k
2:54:40
6:58 min/km
6:58 /k
7
3HK
Kmot
Pettersson Gällhagen Ida
Ingen klubb
1998
14
22,24 km
22,24 k
2:51:01
7:41 min/km
7:41 /k
8
3HK
K40
Flodqvist Cecilia
Skövde triahtlon
1978
13
20,16 km
20,16 k
2:57:49
8:49 min/km
8:49 /k
9
3HK
Kmot
Petterson Hanna
Team Ultrasweden LK
1998
9
13,90 km
13,90 k
2:55:22
12:37 min/km
12:37 /k
3 TIMMARS HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
3HM
M35
Stenvard Viggo
SOK Knallen
1980
27
40,92 km
40,92 k
2:59:09
4:23 min/km
4:23 /k
2
3HM
Msen
Jerkdal Martin
LK TV88
1989
26
40,67 km
40,67 k
2:53:35
4:16 min/km
4:16 /k
3
3HM
Mmot
Persson Kent
Kvänum if
1982
23
36,05 km
36,05 k
2:53:23
4:49 min/km
4:49 /k
4
3HM
M45
Johannesson Tommy
AXA Sportsclub
1971
23
35,02 km
35,02 k
2:58:43
5:06 min/km
5:06 /k
5
3HM
M40
Lidén Richard
Navåsen FK
1975
22
34,52 km
34,52 k
2:53:59
5:02 min/km
5:02 /k
6
3HM
M35
Karlsson Robert
OK Norrvirdarna
1981
22
34,46 km
34,46 k
2:52:39
5:01 min/km
5:01 /k
7
3HM
Mmot
Stenfors Fredrik
Ingen klubb
1989
21
32,85 km
32,85 k
2:54:36
5:19 min/km
5:19 /k
8
3HM
Mmot
Bilgec Marcus
Ingen klubb
1991
21
32,85 km
32,85 k
2:54:31
5:19 min/km
5:19 /k
9
3HM
M55
Krok Anders
SOK Knallen
1963
21
32,09 km
32,09 k
2:58:21
5:33 min/km
5:33 /k
10
3HM
M45
Ernofsson Robert
Onsala
1972
21
31,80 km
31,80 k
2:59:44
5:39 min/km
5:39 /k
11
3HM
Msen
Palén Måns
Umara Sportsclub
1988
20
31,44 km
31,44 k
2:53:40
5:31 min/km
5:31 /k
12
3HM
Mmot
Bergkåsa Atle
Lonesome runners
1973
19
30,09 km
30,09 k
2:52:08
5:43 min/km
5:43 /k
13
3HM
Mmot
Andersson Jonny
Skövde
1981
17
25,82 km
25,82 k
2:51:25
6:38 min/km
6:38 /k
14
3HM
M70
Millton Kjell
Istrums SK
1948
15
23,83 km
23,83 k
2:52:16
7:14 min/km
7:14 /k
15
3HM
Msen
Ambertsson Bjarne
Billingen X-trail SC
1985
15
23,00 km
23,00 k
2:58:33
7:46 min/km
7:46 /k
16
3HM
Mmot
Leifsson Andreas
OK Norrvirdarna
1991
15
22,83 km
22,83 k
2:58:00
7:48 min/km
7:48 /k
17
3HM
Mmot
Andersson Mathias
Ingen klubb
1993
10
15,39 km
15,39 k
2:55:22
11:24 min/km
11:24 /k
18
3HM
M60
Frost Tomas
IFK Skövde
1958
0
-
-
0:00
-
-
19
3HM
Mmot
Plavsic Milos
Ingen klubb
1986
0
-
-
0:00
-
-
6 TIMMARS DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
6HK
Ksen
Smedman Sofia
Billingen X-trail SC
1988
48
72,74 km
72,74 k
5:56:29
4:54 min/km
4:54 /k
2
6HK
K40
Karlsson Lina
En av tre
1977
48
72,43 km
72,43 k
5:58:01
4:57 min/km
4:57 /k
3
6HK
Kmot
Hurtig Petra
Ingen klubb
1979
47
70,73 km
70,73 k
5:58:52
5:04 min/km
5:04 /k
4
6HK
Ksen
Andersson Erica
Ingen klubb
1990
46
69,33 km
69,33 k
5:58:41
5:10 min/km
5:10 /k
5
6HK
Ksen
Lindgren Emelie
THE OCR GYM
1989
45
68,68 km
68,68 k
5:53:50
5:09 min/km
5:09 /k
6
6HK
K40
Manvik Helle
Romerike Ultralöperklubb
1976
43
64,99 km
64,99 k
5:57:44
5:30 min/km
5:30 /k
7
6HK
Ksen
Fredriksson Therese
SOK Knallen
1986
41
62,65 km
62,65 k
5:53:54
5:39 min/km
5:39 /k
8
6HK
K40
Lundqvist Sandra
Hälle IF
1977
41
62,01 km
62,01 k
5:57:02
5:45 min/km
5:45 /k
9
6HK
Kmot
Persson Josefina
Ingen klubb
1989
40
61,03 km
61,03 k
5:54:05
5:48 min/km
5:48 /k
10
6HK
K55
Möller Ulrika
Lonesome Runners
1963
39
59,48 km
59,48 k
5:53:49
5:57 min/km
5:57 /k
11
6HK
K45
Trollsfjord Anna-Maria
Sok-knallen
1972
39
58,77 km
58,77 k
5:59:11
6:07 min/km
6:07 /k
12
6HK
K40
Grahn Jennie
Karlskoga friidrott
1976
38
57,85 km
57,85 k
5:54:38
6:08 min/km
6:08 /k
13
6HK
K35
Fogarasiné Veres Krisztina
Ingen klubb
1983
38
57,41 km
57,41 k
5:57:31
6:14 min/km
6:14 /k
14
6HK
Kmot
Nilsson Isabelle
Prins Borka
1992
38
57,36 km
57,36 k
5:58:47
6:15 min/km
6:15 /k
15
6HK
K50
Samuelsson Anna
IFK Skövde FIK
1967
36
54,62 km
54,62 k
5:54:55
6:30 min/km
6:30 /k
16
6HK
K40
Kay Sofia
LK TV88
1976
36
54,35 km
54,35 k
5:58:32
6:36 min/km
6:36 /k
17
6HK
Kmot
Carlsson Carola
Träningskonsulten sports club
1962
35
53,25 km
53,25 k
5:55:55
6:41 min/km
6:41 /k
18
6HK
K35
Åhsberg Elin
Ingen klubb
1980
35
53,22 km
53,22 k
5:55:45
6:41 min/km
6:41 /k
19
6HK
K55
Brandt Torunn Paulsen
SK Rye
1962
35
52,71 km
52,71 k
5:57:43
6:47 min/km
6:47 /k
20
6HK
K45
Arnoldsson Annika
Färjestadens Motion IF / Sweden Runners
1970
34
52,32 km
52,32 k
5:52:04
6:44 min/km
6:44 /k
21
6HK
K55
Askengren Berg Annika
LK TV88
1960
34
51,14 km
51,14 k
5:26:42
6:23 min/km
6:23 /k
22
6HK
K50
Nyström Ulrika
LK TV88
1969
34
51,14 km
51,14 k
5:26:42
6:23 min/km
6:23 /k
23
6HK
K45
Ackerot Maria
Kvarnbyns LS
1971
33
50,52 km
50,52 k
5:53:34
7:00 min/km
7:00 /k
24
6HK
K45
Pihl Kirsi
Team Powerwoman
1971
32
49,37 km
49,37 k
5:50:31
7:06 min/km
7:06 /k
25
6HK
K55
Ahl Anette
IS Göta
1962
32
48,52 km
48,52 k
5:57:39
7:22 min/km
7:22 /k
26
6HK
K35
Pansar Carolina
SOK Knallen
1984
32
48,50 km
48,50 k
5:58:10
7:23 min/km
7:23 /k
27
6HK
Kmot
Hedlin Siw
Axa Sport club
1968
29
44,60 km
44,60 k
5:03:18
6:48 min/km
6:48 /k
28
6HK
K50
Sandberg Helen
Lidköpings VSK
1968
29
43,77 km
43,77 k
5:59:01
8:12 min/km
8:12 /k
29
6HK
K40
Bovin Viktoria
Ingen klubb
1977
29
43,69 km
43,69 k
4:25:46
6:05 min/km
6:05 /k
30
6HK
Kmot
Rens Isabella
Team Snigel
1989
29
43,69 km
43,69 k
5:27:36
7:30 min/km
7:30 /k
31
6HK
Kmot
Höglund Theresia
Lonesome Runners
1978
28
42,59 km
42,59 k
5:33:46
7:50 min/km
7:50 /k
32
6HK
Kmot
Skoglund Anette
Skövde
1958
28
42,20 km
42,20 k
5:06:29
7:16 min/km
7:16 /k
33
6HK
Kmot
Larsson Petra
Ingen klubb
1975
28
42,20 km
42,20 k
5:49:34
8:17 min/km
8:17 /k
34
6HK
K60
Sulonen Britt
Team Ultrasweden
1958
27
40,98 km
40,98 k
5:57:54
8:44 min/km
8:44 /k
35
6HK
K55
Wahlström Carina
Östansjö SK
1961
26
39,94 km
39,94 k
5:53:03
8:50 min/km
8:50 /k
36
6HK
K60
Nicklasson Marie
Lysekils slf
1957
25
37,73 km
37,73 k
5:55:15
9:25 min/km
9:25 /k
37
6HK
K45
Wängberg Madelene
Enköping
1973
22
34,57 km
34,57 k
5:46:29
10:01 min/km
10:01 /k
38
6HK
K60
Pansar Maj-Britt
Marbäck
1957
22
33,78 km
33,78 k
5:55:31
10:31 min/km
10:31 /k
39
6HK
K55
Hed Maria
KristinehamnMultisport
1962
21
31,77 km
31,77 k
5:04:02
9:34 min/km
9:34 /k
40
6HK
Ksen
Andersson Sandra
IF Hagen FIK
1986
20
30,28 km
30,28 k
3:16:15
6:29 min/km
6:29 /k
41
6HK
K65
Lundström Berit
Färjestadens Motions IF
1952
14
21,34 km
21,34 k
3:02:06
8:32 min/km
8:32 /k
42
6HK
Kmot
Wilhelmsson Tina
Team Snigel
1961
14
21,34 km
21,34 k
3:16:57
9:14 min/km
9:14 /k
43
6HK
K50
Thorsson Cecilia
Warberg Running Club
1968
0
-
-
0:00
-
-
44
6HK
K55
Stanar Radana
SRK ALBA -ERIKSBERG GASTRONOMIA
1961
0
-
-
0:00
-
-
45
6HK
Kmot
Phillips Stephanie
Lonesome runners
1987
0
-
-
0:00
-
-
46
6HK
K55
Lindgren Susanne
Ingen klubb
1962
0
-
-
0:00
-
-
47
6HK
K40
Olsson Ana
TSM
1977
0
-
-
0:00
-
-
48
6HK
K40
Nordin Camilla
SOK Knallen
1978
0
-
-
0:00
-
-
49
6HK
K55
Larsson Monica
Ingen klubb
1964
0
-
-
0:00
-
-
50
6HK
K40
Wallin Åsa
Umara Sportsclub
1976
0
-
-
0:00
-
-
6 TIMMARS HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
6HM
M35
Hellner Anders
Bromma IF
1980
52
77,99 km
77,99 k
5:59:52
4:37 min/km
4:37 /k
2
6HM
M45
Välitalo Dan
Västerås LK
1971
51
77,23 km
77,23 k
5:55:53
4:36 min/km
4:36 /k
3
6HM
M35
Snellman Josef
Kristinehamn Multisport
1984
49
74,93 km
74,93 k
5:53:17
4:43 min/km
4:43 /k
4
6HM
Msen
Stenqvist Viktor
Billingen X-trail SC
1988
49
73,79 km
73,79 k
5:58:42
4:52 min/km
4:52 /k
5
6HM
M45
Melin Kent
IF Linnéa
1972
48
72,46 km
72,46 k
5:56:01
4:55 min/km
4:55 /k
6
6HM
M40
Assarsjö Daniel
SOK Knallen
1976
48
72,06 km
72,06 k
5:59:46
5:00 min/km
5:00 /k
7
6HM
Mmot
Laposa Mikael
Ulricehamn
1984
47
71,14 km
71,14 k
5:56:54
5:01 min/km
5:01 /k
8
6HM
M50
Carlsson Tommy
LK TV88
1967
43
65,87 km
65,87 k
5:52:45
5:21 min/km
5:21 /k
9
6HM
M50
Persson Mikael
IFK Nora
1967
43
64,73 km
64,73 k
5:59:07
5:33 min/km
5:33 /k
10
6HM
M60
Heskestad Per Audun
FIKL AKS, Norge
1955
43
64,65 km
64,65 k
5:59:33
5:34 min/km
5:34 /k
11
6HM
M45
Martinsson Joacim
Växjö löparklubb
1972
43
64,57 km
64,57 k
5:58:32
5:33 min/km
5:33 /k
12
6HM
M70
Bergh Magnus
Heleneholms IF
1949
42
63,85 km
63,85 k
5:55:27
5:34 min/km
5:34 /k
13
6HM
M55
Johansson Per-Erik
IF Kville
1963
42
63,06 km
63,06 k
5:53:08
5:36 min/km
5:36 /k
14
6HM
M50
Assarsson Inge
Lidköpings VSK
1967
41
62,65 km
62,65 k
5:54:36
5:40 min/km
5:40 /k
15
6HM
M50
johansson mathias
IK Jogg, Umara sports club
1967
41
62,16 km
62,16 k
5:54:31
5:42 min/km
5:42 /k
16
6HM
M35
Lundgren Niklas
Växjö
1985
41
61,87 km
61,87 k
5:56:55
5:46 min/km
5:46 /k
17
6HM
Mmot
Westerberg Niclas
Projektengagemang IF
1985
41
61,61 km
61,61 k
5:59:50
5:50 min/km
5:50 /k
18
6HM
M50
Bakke Svein-Erik
SK Rye
1967
40
61,38 km
61,38 k
5:53:44
5:46 min/km
5:46 /k
19
6HM
M55
Wallentin Stenis
OK Kroppefjäll
1963
40
61,22 km
61,22 k
5:52:53
5:46 min/km
5:46 /k
20
6HM
Mmot
Ljung Johan
Ingen klubb
1990
40
60,58 km
60,58 k
5:54:39
5:51 min/km
5:51 /k
21
6HM
M50
Svensson Christer
Växjö AIS
1969
40
60,35 km
60,35 k
5:57:28
5:55 min/km
5:55 /k
22
6HM
Mmot
Hamm Andreas
Ingen klubb
1988
40
60,08 km
60,08 k
5:46:20
5:46 min/km
5:46 /k
23
6HM
M45
Hansander Marcus
Team Ultrasweden LK
1972
40
60,08 km
60,08 k
5:54:55
5:54 min/km
5:54 /k
24
6HM
Mmot
Hagfjäll Fredrik
Lonesome runners
1989
39
60,06 km
60,06 k
5:51:49
5:51 min/km
5:51 /k
25
6HM
M45
Lorentzon Michael
Twin Peaks Triathlon
1974
39
60,05 km
60,05 k
5:50:46
5:50 min/km
5:50 /k
26
6HM
M50
Ericsson Michael
Sweden Runners
1968
39
58,64 km
58,64 k
5:59:46
6:08 min/km
6:08 /k
27
6HM
M55
Ramström Jan-Erik
Stockholm Långdistans klubb
1960
37
56,32 km
56,32 k
5:54:38
6:18 min/km
6:18 /k
28
6HM
M45
Wängberg Jonas
Västerås LK
1972
37
56,05 km
56,05 k
5:57:02
6:22 min/km
6:22 /k
29
6HM
M40
Liljegren Mats
Team Skavsåret IF
1976
37
56,04 km
56,04 k
5:57:35
6:23 min/km
6:23 /k
30
6HM
M35
Fogarasi László
Ingen klubb
1982
37
55,70 km
55,70 k
5:59:17
6:27 min/km
6:27 /k
31
6HM
M45
Clemensson Martin
Telia IF
1970
37
55,64 km
55,64 k
5:54:04
6:22 min/km
6:22 /k
32
6HM
Mmot
Olsson Kent
Lifetime runners
1966
37
55,63 km
55,63 k
5:58:41
6:27 min/km
6:27 /k
33
6HM
Mmot
Basic Zlatan
Ingen klubb
1971
37
55,61 km
55,61 k
5:54:40
6:23 min/km
6:23 /k
34
6HM
M45
Johansson Mikael
Mariestads AIF
1972
36
54,55 km
54,55 k
5:57:07
6:33 min/km
6:33 /k
35
6HM
M45
Lindqvist Micael
Apladalens LK
1972
36
54,12 km
54,12 k
5:09:51
5:44 min/km
5:44 /k
36
6HM
M50
Dahlgren Thomas
Runneby runners LK
1969
35
54,04 km
54,04 k
5:52:05
6:31 min/km
6:31 /k
37
6HM
M50
Wennerfors Olof
Rensättra Runners
1969
35
53,02 km
53,02 k
5:54:27
6:41 min/km
6:41 /k
38
6HM
M65
Jansson Sven-Inge
Mariestads AIF
1950
35
52,83 km
52,83 k
5:57:57
6:47 min/km
6:47 /k
39
6HM
M60
Strömberg Christian
IKHP
1959
35
52,73 km
52,73 k
5:59:19
6:49 min/km
6:49 /k
40
6HM
Mmot
Lidén Henrik
Vara
1969
35
52,63 km
52,63 k
5:40:27
6:28 min/km
6:28 /k
41
6HM
Mmot
Pettersson Fredrik
Länsförsäkringar IF
1969
35
52,63 km
52,63 k
5:50:44
6:40 min/km
6:40 /k
42
6HM
Mmot
Klahr Mattias
Lonesome Runners
1988
34
51,34 km
51,34 k
5:56:59
6:57 min/km
6:57 /k
43
6HM
M55
Göransson Bengt
Falu IK
1960
34
51,14 km
51,14 k
5:51:11
6:52 min/km
6:52 /k
44
6HM
Mmot
Nordström Mikael
Ingen klubb
1985
34
51,14 km
51,14 k
5:53:36
6:55 min/km
6:55 /k
45
6HM
Mmot
Olsson Stefan
Ingen klubb
1965
34
51,14 km
51,14 k
5:55:26
6:57 min/km
6:57 /k
46
6HM
Msen
Kjellström Tobias
IF Hagen
1987
34
51,14 km
51,14 k
5:58:07
7:00 min/km
7:00 /k
47
6HM
M65
Nilsson Jörgen
Umara Sports Club
1950
33
50,66 km
50,66 k
5:52:41
6:58 min/km
6:58 /k
48
6HM
M50
Dia Niclas
SOK Knallen
1964
32
49,41 km
49,41 k
5:50:49
7:06 min/km
7:06 /k
49
6HM
M70
Lindgren Bengt
Vallentuna FK
1947
32
49,22 km
49,22 k
5:52:26
7:10 min/km
7:10 /k
50
6HM
M70
Remar Sören
Ulricehamns FK
1948
32
49,02 km
49,02 k
5:53:08
7:12 min/km
7:12 /k
51
6HM
M45
Brandqvist Martin
Madängsholm
1971
32
48,18 km
48,18 k
5:58:41
7:27 min/km
7:27 /k
52
6HM
M65
Paraniak Jan
Team Skavsåret IF
1950
32
48,16 km
48,16 k
5:15:51
6:34 min/km
6:34 /k
53
6HM
M55
Christensson Lars
IS Göta
1962
32
48,16 km
48,16 k
5:57:38
7:26 min/km
7:26 /k
54
6HM
M65
Koplimäe Sigvard
Team Ultrasweden
1950
31
47,69 km
47,69 k
5:51:28
7:22 min/km
7:22 /k
55
6HM
M60
Sulonen Kari
Team Ultrasweden
1957
31
47,09 km
47,09 k
5:56:59
7:35 min/km
7:35 /k
56
6HM
M50
Hörnqvist Tomas
LK TV88
1969
31
47,04 km
47,04 k
5:57:53
7:37 min/km
7:37 /k
57
6HM
M50
Blom Joel
SOK Knallen
1967
31
46,67 km
46,67 k
4:52:15
6:16 min/km
6:16 /k
58
6HM
M40
Backström Daniel
Ingen klubb
1976
31
46,67 km
46,67 k
5:45:24
7:24 min/km
7:24 /k
59
6HM
M70
Lindeskov Hans-Inge
Team Ultrasweden LK
1949
30
46,38 km
46,38 k
5:50:04
7:33 min/km
7:33 /k
60
6HM
M45
Eliasson Magnus
Alingsås Triathlonklubb
1974
30
46,28 km
46,28 k
5:51:24
7:36 min/km
7:36 /k
61
6HM
M40
Persson Rickard
IFK Skövde FIK
1975
30
45,18 km
45,18 k
4:56:02
6:33 min/km
6:33 /k
62
6HM
Mmot
Tietäväinen Sami
Mikkeller running club
1978
30
45,18 km
45,18 k
5:51:57
7:47 min/km
7:47 /k
63
6HM
Mmot
Lindhult Johan
Ingen klubb
1967
30
45,18 km
45,18 k
5:58:19
7:56 min/km
7:56 /k
64
6HM
M60
Svensson Peter
IFK Skövde
1957
29
44,81 km
44,81 k
5:47:17
7:45 min/km
7:45 /k
65
6HM
M60
Jutemar Lasse
SOK Knallen
1956
29
44,40 km
44,40 k
5:55:20
8:00 min/km
8:00 /k
66
6HM
Mmot
Lake Gustav
Ingen klubb
1975
29
43,75 km
43,75 k
5:58:56
8:12 min/km
8:12 /k
67
6HM
M35
Andersson Erik
AXA sportsclub
1981
29
43,69 km
43,69 k
4:12:48
5:47 min/km
5:47 /k
68
6HM
M45
Axelsson Mathias
Tibro AIK FIK
1972
29
43,69 km
43,69 k
5:52:44
8:04 min/km
8:04 /k
69
6HM
M45
Kristiansson Magnus
LK TV88
1972
29
43,69 km
43,69 k
5:52:53
8:05 min/km
8:05 /k
70
6HM
M75
Hågestad Kjell
Färjestadens Motions IF
1944
29
43,69 km
43,69 k
5:58:59
8:13 min/km
8:13 /k
71
6HM
M50
Hermansson Stefan
Friskis Vänersborg
1969
29
43,69 km
43,69 k
5:59:11
8:13 min/km
8:13 /k
72
6HM
M35
Ekman Mattias
Apladalens LK
1982
28
42,20 km
42,20 k
3:13:38
4:35 min/km
4:35 /k
73
6HM
Msen
Pena Miguel
Vi som springer
1985
28
42,20 km
42,20 k
3:23:33
4:49 min/km
4:49 /k
74
6HM
Mmot
Nilsson Mats
Kvänum
1965
28
42,20 km
42,20 k
4:08:07
5:53 min/km
5:53 /k
75
6HM
M40
Larsson Andreas
Team Ultrasweden LK
1979
28
42,20 km
42,20 k
4:22:44
6:14 min/km
6:14 /k
76
6HM
M75
Åsberg Stig
IFK Nyland
1947
28
42,20 km
42,20 k
4:30:57
6:25 min/km
6:25 /k
77
6HM
Mmot
Aasbø Henrik
Rindal IL
1957
28
42,20 km
42,20 k
4:56:01
7:01 min/km
7:01 /k
78
6HM
M70
Agnezon Lars
Kongahälla AIK
1948
28
42,20 km
42,20 k
5:03:18
7:11 min/km
7:11 /k
79
6HM
M70
Gustavsson Kurt
Ingen klubb
1946
28
42,20 km
42,20 k
5:07:34
7:17 min/km
7:17 /k
80
6HM
M70
Skoog Lennart
Stenungsunds OK
1946
28
42,20 km
42,20 k
5:16:13
7:30 min/km
7:30 /k
81
6HM
Mmot
Connolly Thane
Ingen klubb
1977
25
38,31 km
38,31 k
5:54:23
9:15 min/km
9:15 /k
82
6HM
M45
Ottosson Fredrik
Höglandets Triathlon
1971
23
35,82 km
35,82 k
2:53:49
4:51 min/km
4:51 /k
83
6HM
M70
Johansson Lennart
Mariestads AIF
1948
23
35,80 km
35,80 k
5:49:16
9:45 min/km
9:45 /k
84
6HM
M40
Ahlin Andreas
Kristinehamn Multisport
1980
23
34,75 km
34,75 k
2:57:27
5:06 min/km
5:06 /k
85
6HM
Msen
Gunne Niklas
IFK Mora Friidrottsklubb
1992
23
34,75 km
34,75 k
3:02:23
5:15 min/km
5:15 /k
86
6HM
M45
Bohman Andreas
Risinge Löparkamrater
1972
22
33,26 km
33,26 k
3:02:58
5:30 min/km
5:30 /k
87
6HM
Mmot
Lidén Hernrik
Vara
1969
21
31,77 km
31,77 k
2:57:16
5:35 min/km
5:35 /k
88
6HM
M60
Dolk Bengt
Team Ultrasweden LK
1957
21
31,77 km
31,77 k
3:04:16
5:48 min/km
5:48 /k
89
6HM
M40
Eriksson Dan
Ingen klubb
1977
20
30,62 km
30,62 k
5:54:30
11:35 min/km
11:35 /k
90
6HM
Mmot
Johansson Jonny
Team ultrasweden LK
1978
20
30,28 km
30,28 k
3:50:11
7:36 min/km
7:36 /k
91
6HM
Mmot
Hallström Fredric
Ingen klubb
1981
19
28,79 km
28,79 k
2:23:25
4:59 min/km
4:59 /k
92
6HM
Mmot
Svensson Tommy
Vreten
1958
18
27,30 km
27,30 k
3:08:06
6:53 min/km
6:53 /k
93
6HM
M50
Franzen Mats
Östansjö sk
1965
17
25,81 km
25,81 k
3:05:43
7:12 min/km
7:12 /k
94
6HM
M70
Enoksson Bengt-Erik
IFK Skövde fik
1948
16
24,32 km
24,32 k
3:06:28
7:40 min/km
7:40 /k
95
6HM
M65
Olausson Lars-Göran
Team Blekinge
1952
16
24,32 km
24,32 k
3:14:14
7:59 min/km
7:59 /k
96
6HM
M50
Matheussen Michel
Trollhättans FIK
1969
15
22,83 km
22,83 k
2:10:45
5:44 min/km
5:44 /k
97
6HM
M65
Almqvist Lars
IFK Helsingborg
1951
14
21,84 km
21,84 k
2:55:02
8:01 min/km
8:01 /k
98
6HM
M75
Johansson Leif
IFK Skövde
1942
8
12,40 km
12,40 k
2:12:00
10:39 min/km
10:39 /k
99
6HM
M45
Jansson Mikael
Bålsta
1970
0
-
-
0:00
-
-
100
6HM
M45
Danielsson Fredrik
Ik NocOut.se
1972
0
-
-
0:00
-
-
101
6HM
M50
Bretan Ivan
Team Ultrasweden LK
1965
0
-
-
0:00
-
-
102
6HM
M45
Carlsson Per
Mariestads AIF
1972
0
-
-
0:00
-
-
103
6HM
Mmot
Boström Dennis
Spik_i_foten
1981
0
-
-
0:00
-
-
104
6HM
M40
Drufva Jimmy
Umara Sportsclub
1977
0
-
-
0:00
-
-
105
6HM
Msen
McKay Magnus
Ingen klubb
1987
0
-
-
0:00
-
-
106
6HM
M40
Nolin Pär
Ingen klubb
1977
0
-
-
0:00
-
-
107
6HM
M45
Sundkvist Mattias
Ingen klubb
1973
0
-
-
0:00
-
-
108
6HM
M35
WiIlson Anton
SOK Knallen
1983
0
-
-
0:00
-
-
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med
Team Ultrasweden