Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Vintermarathon till Jan Linds minne
Den 23 november kl 10:00 går starten för Vintermarathon till Jan Linds minne. Loppet går på en 1500 m lång varvbana i Skatås i utkanten av Göteborg. Under dagen går även lopp på 10km och halvmarathon.
Läs mer om tävlingen på
Team Ultraswedens hemsida
Historik
9 mars 2024 | Skövde 6-timmars
10 februari 2024 | Karlstad 6-timmars 2024
13 januari 2024 | Stadion Marathon 2024
4 november 2023 | Borås 6-timmars 2023
7 oktober 2023 | Kristinehamns 6 timmars
16 september 2023 | Black River Run 2023
8 juli 2023 | Skövde Ultrafestival 2023
21 april 2023 | TEC 2023
1 april 2023 | Aprilskämtet 6-timmars
11 mars 2023 | Skövde 6-timmars 2023
18 februari 2023 | Karlstad 6-timmars 2023
5 november 2022 | Borås 6 timmars 2022
8 oktober 2022 | Kristinehamns 6 timmars
17 september 2022 | Kung Björn Loppet 2022
10 september 2022 | Black River Run 2022
9 juli 2022 | Skövde Ultrafestival 2022
22 april 2022 | TEC 2022
12 mars 2022 | Skövde 6 timmars 2022
5 mars 2022 | Karlstad 6 timmars
15 januari 2022 | Stadion Marathon Stockholm 2022
6 november 2021 | Borås 6 timmars 2021
15 oktober 2021 | TEC 2021
18 september 2021 | Black River Run 2021
24 juli 2021 | Skövde Ultrafestival 2021 med SM i 24-timmars löpning
10 oktober 2020 | TEC 2020 dag 3
9 oktober 2020 | TEC 2020 dag 2
8 oktober 2020 | TEC 2020 dag 1
3 oktober 2020 | Örebro 24-timmars
7 mars 2020 | Skövde 6 timmars 2020
7 mars 2020 | Skövde 6 timmars 2021
1 februari 2020 | Karlstad 6 timmars 2020
18 januari 2020 | Stadion Marathon 2020
5 januari 2020 | Marieberg Galleria 6-timmars
14 december 2019 | Personliga Rekordens Tävling 2019
23 november 2019 | Vintermarathon till Jan Linds minne
28 september 2019 | Lerum 6/3/1-timmars 2019
21 september 2019 | Kung Björn Loppet 2019
14 september 2019 | Bridge backyard
24 augusti 2019 | Ringerike 6-timers
27 juli 2019 | Skövde Ultrafestival 2019
11 maj 2019 | Sweden Irontrail Marathon
4 maj 2019 | Löparkalaset Trelleborg 2019
26 april 2019 | Täby Extreme Challenge 2019
13 april 2019 | Löparkalaset Göteborg 2019
9 mars 2019 | Skövde 6 timmars 2019
2 februari 2019 | Karlstad 6 timmars 2019
19 januari 2019 | Stadion Marathon Stockholm 2019
15 december 2018 | Personliga Rekordens Tävling 2018
24 november 2018 | Vintermarathon till Jan Linds minne
25 augusti 2018 | Ringerike 6-timers
27 juli 2018 | Skövde Ultrafestival 2018
12 maj 2018 | Löparkalaset Trelleborg 2018
20 april 2018 | Täby Extreme Challenge 2018
14 april 2018 | Partille 6 timmars 2018
10 mars 2018 | Skövde 6 timmars 2018
3 februari 2018 | Karlstad 6 timmars 2018
13 januari 2018 | Stadion Marathon Stockholm 2018
16 december 2017 | Personliga rekordens tävling
11 november 2017 | Borås 6 timmars 2018
14 oktober 2017 | Oxelösund 6 timmars
30 september 2017 | Kortedala Brutal Marathon
2 september 2017 | Kramfors Ultrafestival 2017
28 juli 2017 | Skövde Ultrafestival 2017
7 juli 2017 | SM 100 km med Veteran RM och 50 km i Borås
28 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 5
27 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 4
26 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 3
10KM DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
10KK
Kmot
Horvei Andrea
Ingen klubb
1963
6
10,76 km
10,76 k
1:13:08
6:48 min/km
6:48 /k
2
10KK
Kmot
Herbertsson Anna-Maria
Sweden runners
6
10,76 km
10,76 k
1:13:59
6:53 min/km
6:53 /k
3
10KK
Kmot
Otterborg Felicia
Svensborg
2005
6
10,76 km
10,76 k
1:15:43
7:02 min/km
7:02 /k
4
10KK
K60
Paraniak Barbro
Team Skavsåret IF
1956
6
10,76 km
10,76 k
1:51:23
10:21 min/km
10:21 /k
5
10KK
Kmot
Ramesh Deepthi
Ingen klubb
1988
0
-
-
0:00
-
-
10KM HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
10KM
Mmot
Lindblom Lars
Sweden runners
6
10,76 km
10,76 k
1:04:59
6:03 min/km
6:03 /k
2
10KM
Mmot
Rahmathullah Abu Sajana
Ingen klubb
1986
0
-
-
0:00
-
-
HALVMARATHON DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
21KK
Kmot
Middleton Alexandra
Ingen klubb
1991
13
21,10 km
21,10 k
1:35:18
4:31 min/km
4:31 /k
2
21KK
K50
Johansson Annika
Sweden runners
1969
13
21,10 km
21,10 k
1:59:51
5:41 min/km
5:41 /k
3
21KK
Kmot
Hernqvist Sofie
Ingen klubb
1997
0
-
-
0:00
-
-
HALVMARATHON HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
21KM
M35
Henrikson Love
Get fast or die tryin
1984
13
21,10 km
21,10 k
1:31:50
4:21 min/km
4:21 /k
2
21KM
M55
Grytter Per
Solvikingarna
1962
13
21,10 km
21,10 k
1:41:57
4:50 min/km
4:50 /k
3
21KM
Mmot
Caceres Erland
Fuerza Mapuche
1979
13
21,10 km
21,10 k
1:51:02
5:16 min/km
5:16 /k
4
21KM
M35
Schmid Philipp
Ingen klubb
1990
13
21,10 km
21,10 k
1:57:45
5:35 min/km
5:35 /k
5
21KM
Mmot
Otterborg Hampus
Svensborg
2007
13
21,10 km
21,10 k
2:07:08
6:02 min/km
6:02 /k
6
21KM
Mmot
Backman Jan-Erik
Svensborg
1965
13
21,10 km
21,10 k
2:07:11
6:02 min/km
6:02 /k
7
21KM
Mmot
Grawem Jan
Ingen klubb
1961
13
21,10 km
21,10 k
2:15:52
6:26 min/km
6:26 /k
8
21KM
Mmot
Jernqvist Fredrik
Ingen klubb
1960
13
21,10 km
21,10 k
2:19:35
6:37 min/km
6:37 /k
9
21KM
Mmot
Berkö Johan
Anderstorps OK
1972
13
21,10 km
21,10 k
2:58:56
8:29 min/km
8:29 /k
10
21KM
Mmot
Connolly Thane
Ingen klubb
13
21,10 km
21,10 k
2:59:40
8:31 min/km
8:31 /k
11
21KM
M40
Eriksson Dan
Ingen klubb
1977
13
21,10 km
21,10 k
3:29:48
9:57 min/km
9:57 /k
12
21KM
Mmot
Tilly Mikael
Lerum Friidrott
1972
0
-
-
0:00
-
-
13
21KM
M40
Castillo Patrik
Mölndals AIK
1977
0
-
-
0:00
-
-
14
21KM
Mmot
Abrahamsson Victor
Ingen klubb
1990
0
-
-
0:00
-
-
MARATHON DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
42KK
K45
Johansson Johanna
IF Rigor
1971
26
42,20 km
42,20 k
3:38:19
5:10 min/km
5:10 /k
2
42KK
K55
Möller Ulrika
Lonesome Runners
1963
26
42,20 km
42,20 k
4:05:00
5:48 min/km
5:48 /k
3
42KK
K45
Ekström Anna
Åtvirunners
1974
26
42,20 km
42,20 k
4:14:44
6:02 min/km
6:02 /k
4
42KK
K45
Lindberg Linda
Lindas Familjedaghem
1973
26
42,20 km
42,20 k
4:15:38
6:04 min/km
6:04 /k
5
42KK
K55
Askengren Berg Annika
LK TV88
1960
26
42,20 km
42,20 k
4:18:15
6:07 min/km
6:07 /k
6
42KK
Kmot
Kjellström Stina
Ingen klubb
1974
26
42,20 km
42,20 k
4:29:23
6:23 min/km
6:23 /k
7
42KK
K45
Petersson Jessica
Falkenbergs RR
1970
26
42,20 km
42,20 k
4:38:34
6:36 min/km
6:36 /k
8
42KK
K40
Kay Sofia
LK TV88
1976
26
42,20 km
42,20 k
4:43:07
6:43 min/km
6:43 /k
9
42KK
K40
Höglund Theresia
Lonesome Runners
26
42,20 km
42,20 k
5:29:49
7:49 min/km
7:49 /k
MARATHON HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
42KM
Mmot
Hofwimmer Rasmus
Ingen klubb
26
42,20 km
42,20 k
3:13:19
4:35 min/km
4:35 /k
2
42KM
M35
Gustafsson Martin
Solvikingarna
1982
26
42,20 km
42,20 k
3:17:51
4:41 min/km
4:41 /k
3
42KM
Mmot
Ringholm Jesper
Hogia Running Club
1990
26
42,20 km
42,20 k
3:18:36
4:42 min/km
4:42 /k
4
42KM
M50
Carlsson Tommy
LK TV88
1967
26
42,20 km
42,20 k
3:35:33
5:07 min/km
5:07 /k
5
42KM
M55
Pettersson Håkan
Ingen klubb
1963
26
42,20 km
42,20 k
3:47:10
5:23 min/km
5:23 /k
6
42KM
Mmot
Panas Simo
Hogia Running Club
1991
26
42,20 km
42,20 k
3:53:49
5:32 min/km
5:32 /k
7
42KM
M50
Paju Henrik
IK Akele
1969
26
42,20 km
42,20 k
3:54:36
5:34 min/km
5:34 /k
8
42KM
Mmot
Rönn Niklas
Enda Busken Trail
1974
26
42,20 km
42,20 k
4:01:05
5:43 min/km
5:43 /k
9
42KM
M45
Åsälv Patrik
Falkenbergs RR
26
42,20 km
42,20 k
4:05:36
5:49 min/km
5:49 /k
10
42KM
M55
Adolfsson Lennart
Anderstorps OK
1962
26
42,20 km
42,20 k
4:10:36
5:56 min/km
5:56 /k
11
42KM
M50
Hellberg Petri
Lerum Friidrott
1965
26
42,20 km
42,20 k
4:15:05
6:03 min/km
6:03 /k
12
42KM
M55
karlsson leif
Solvikingarna
1963
26
42,20 km
42,20 k
4:20:21
6:10 min/km
6:10 /k
13
42KM
M50
Gustavsson Glenn
Solvikingarna
1965
26
42,20 km
42,20 k
4:25:00
6:17 min/km
6:17 /k
14
42KM
Mmot
Liljegren Mats
Team Skavsåret IF
1976
26
42,20 km
42,20 k
4:25:28
6:17 min/km
6:17 /k
15
42KM
Mmot
Brauer Hans
Lonesome Runners
1966
26
42,20 km
42,20 k
4:32:27
6:27 min/km
6:27 /k
16
42KM
M45
Kristiansson Magnus
LK TV88
1972
26
42,20 km
42,20 k
4:43:07
6:43 min/km
6:43 /k
17
42KM
Mmot
Aasbø Henrik
Rindal IL
1957
26
42,20 km
42,20 k
4:46:11
6:47 min/km
6:47 /k
18
42KM
M70
Agnezon Lars
Kongahälla AIK
1948
26
42,20 km
42,20 k
4:47:29
6:49 min/km
6:49 /k
19
42KM
M65
Nilsson Jörgen
Umara Sports Club
1950
26
42,20 km
42,20 k
4:51:00
6:54 min/km
6:54 /k
20
42KM
M50
Fredlund Niklas
Team Ultrasweden LK
1965
26
42,20 km
42,20 k
4:51:03
6:54 min/km
6:54 /k
21
42KM
M65
Paraniak Jan
Team Skavsåret IF
1950
26
42,20 km
42,20 k
5:19:21
7:34 min/km
7:34 /k
22
42KM
M70
Skoog Lennart
Stenungsunds OK
1946
26
42,20 km
42,20 k
5:36:28
7:58 min/km
7:58 /k
23
42KM
Mmot
Svensson Peter
IFK Skövde
1957
26
42,20 km
42,20 k
5:36:46
7:59 min/km
7:59 /k
24
42KM
M65
Koplimäe Sigvard
Team Ultrasweden LK
1950
26
42,20 km
42,20 k
5:39:32
8:03 min/km
8:03 /k
25
42KM
M65
Almqvist Lars
IFK Helsingborg
1951
26
42,20 km
42,20 k
5:53:22
8:22 min/km
8:22 /k
26
42KM
Mmot
Samuelsson Stig
Tjalve IF Norrköping
1947
26
42,20 km
42,20 k
5:58:43
8:30 min/km
8:30 /k
27
42KM
Mmot
Gustavsson Owe
LK 42195+
1956
22
35,91 km
35,91 k
5:55:21
9:54 min/km
9:54 /k
28
42KM
M40
Sahlin Johan
Åtvirunners
1973
19
31,19 km
31,19 k
2:31:04
4:51 min/km
4:51 /k
29
42KM
Mmot
Tysse Jesper
Ingen klubb
1975
13
21,10 km
21,10 k
3:00:14
8:33 min/km
8:33 /k
30
42KM
Mmot
Linderborg Otto
UVK
1985
5
9,18 km
9,18 k
38:21
4:11 min/km
4:11 /k
31
42KM
M50
Johansson Mathias
Umara sportsclub
1967
0
-
-
0:00
-
-
32
42KM
M40
Tigér Johan
Team Ultrasweden LK
1978
0
-
-
0:00
-
-
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med
Team Ultrasweden