Liveresultat - Skövde 6 timmars 2019

Skövde 6 timmars 2019

Den 9 mars är det änligen dags för en av ultraårets riktiga höjdpunkter, Skövde 6 timmars.
Loppet avgörs på en 1490 meter lång varvbana i Bolougnerskogen i centrala Skövde. Under dagen avgärs även lopp på 1h och 3h.

Läs mer om tävlingen på Team Ultrasweden
Historik
1 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 1HK Kmot Falk Veronica Skövde 1964 6 10,64 km10,64 k 53:42 5:03 min/km5:03 /k
2 1HK K55 Larsson Anneli Ingen klubb 1962 3 4,96 km4,96 k 55:56 11:17 min/km11:17 /k
1 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 1HM Mmot Persson Leon IFK Skövde FIK 2009 5 9,36 km9,36 k 52:05 5:34 min/km5:34 /k
2 1HM M55 Larsson Hans Team Gjutarkängan Skövde 1960 4 6,45 km6,45 k 55:44 8:39 min/km8:39 /k
3 1HM Mmot Nyblad Simon Team Snigel 1989 0 -- 0:00 --
4 1HM M55 Thorell Anders ERIKSBERG GASTRONOMIA 1960 0 -- 0:00 --
3 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 3HK Kmot Eriksson Sandra OK Norrvirdarna 1975 18 27,61 km27,61 k 2:59:01 6:29 min/km6:29 /k
2 3HK Kmot Eriksson Kankaala Annika Ingen klubb 1967 17 25,82 km25,82 k 2:59:33 6:57 min/km6:57 /k
3 3HK Kmot Thellman Maria Lonesome Runners 1965 17 25,81 km25,81 k 2:53:02 6:42 min/km6:42 /k
4 3HK Kmot Holmberg Karina Ingen klubb 1973 16 25,69 km25,69 k 2:48:54 6:35 min/km6:35 /k
5 3HK Kmot Engström Carina Skövde 1966 16 25,09 km25,09 k 2:54:40 6:58 min/km6:58 /k
6 3HK Kmot Rott Åsa Ingen klubb 1989 16 25,09 km25,09 k 2:54:40 6:58 min/km6:58 /k
7 3HK Kmot Pettersson Gällhagen Ida Ingen klubb 1998 14 22,24 km22,24 k 2:51:01 7:41 min/km7:41 /k
8 3HK K40 Flodqvist Cecilia Skövde triahtlon 1978 13 20,16 km20,16 k 2:57:49 8:49 min/km8:49 /k
9 3HK Kmot Petterson Hanna Team Ultrasweden LK 1998 9 13,90 km13,90 k 2:55:22 12:37 min/km12:37 /k
3 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 3HM M35 Stenvard Viggo SOK Knallen 1980 27 40,92 km40,92 k 2:59:09 4:23 min/km4:23 /k
2 3HM Msen Jerkdal Martin LK TV88 1989 26 40,67 km40,67 k 2:53:35 4:16 min/km4:16 /k
3 3HM Mmot Persson Kent Kvänum if 1982 23 36,05 km36,05 k 2:53:23 4:49 min/km4:49 /k
4 3HM M45 Johannesson Tommy AXA Sportsclub 1971 23 35,02 km35,02 k 2:58:43 5:06 min/km5:06 /k
5 3HM M40 Lidén Richard Navåsen FK 1975 22 34,52 km34,52 k 2:53:59 5:02 min/km5:02 /k
6 3HM M35 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 22 34,46 km34,46 k 2:52:39 5:01 min/km5:01 /k
7 3HM Mmot Stenfors Fredrik Ingen klubb 1989 21 32,85 km32,85 k 2:54:36 5:19 min/km5:19 /k
8 3HM Mmot Bilgec Marcus Ingen klubb 1991 21 32,85 km32,85 k 2:54:31 5:19 min/km5:19 /k
9 3HM M55 Krok Anders SOK Knallen 1963 21 32,09 km32,09 k 2:58:21 5:33 min/km5:33 /k
10 3HM M45 Ernofsson Robert Onsala 1972 21 31,80 km31,80 k 2:59:44 5:39 min/km5:39 /k
11 3HM Msen Palén Måns Umara Sportsclub 1988 20 31,44 km31,44 k 2:53:40 5:31 min/km5:31 /k
12 3HM Mmot Bergkåsa Atle Lonesome runners 1973 19 30,09 km30,09 k 2:52:08 5:43 min/km5:43 /k
13 3HM Mmot Andersson Jonny Skövde 1981 17 25,82 km25,82 k 2:51:25 6:38 min/km6:38 /k
14 3HM M70 Millton Kjell Istrums SK 1948 15 23,83 km23,83 k 2:52:16 7:14 min/km7:14 /k
15 3HM Msen Ambertsson Bjarne Billingen X-trail SC 1985 15 23,00 km23,00 k 2:58:33 7:46 min/km7:46 /k
16 3HM Mmot Leifsson Andreas OK Norrvirdarna 1991 15 22,83 km22,83 k 2:58:00 7:48 min/km7:48 /k
17 3HM Mmot Andersson Mathias Ingen klubb 1993 10 15,39 km15,39 k 2:55:22 11:24 min/km11:24 /k
18 3HM M60 Frost Tomas IFK Skövde 1958 0 -- 0:00 --
19 3HM Mmot Plavsic Milos Ingen klubb 1986 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HK Ksen Smedman Sofia Billingen X-trail SC 1988 48 72,74 km72,74 k 5:56:29 4:54 min/km4:54 /k
2 6HK K40 Karlsson Lina En av tre 1977 48 72,43 km72,43 k 5:58:01 4:57 min/km4:57 /k
3 6HK Kmot Hurtig Petra Ingen klubb 1979 47 70,73 km70,73 k 5:58:52 5:04 min/km5:04 /k
4 6HK Ksen Andersson Erica Ingen klubb 1990 46 69,33 km69,33 k 5:58:41 5:10 min/km5:10 /k
5 6HK Ksen Lindgren Emelie THE OCR GYM 1989 45 68,68 km68,68 k 5:53:50 5:09 min/km5:09 /k
6 6HK K40 Manvik Helle Romerike Ultralöperklubb 1976 43 64,99 km64,99 k 5:57:44 5:30 min/km5:30 /k
7 6HK Ksen Fredriksson Therese SOK Knallen 1986 41 62,65 km62,65 k 5:53:54 5:39 min/km5:39 /k
8 6HK K40 Lundqvist Sandra Hälle IF 1977 41 62,01 km62,01 k 5:57:02 5:45 min/km5:45 /k
9 6HK Kmot Persson Josefina Ingen klubb 1989 40 61,03 km61,03 k 5:54:05 5:48 min/km5:48 /k
10 6HK K55 Möller Ulrika Lonesome Runners 1963 39 59,48 km59,48 k 5:53:49 5:57 min/km5:57 /k
11 6HK K45 Trollsfjord Anna-Maria Sok-knallen 1972 39 58,77 km58,77 k 5:59:11 6:07 min/km6:07 /k
12 6HK K40 Grahn Jennie Karlskoga friidrott 1976 38 57,85 km57,85 k 5:54:38 6:08 min/km6:08 /k
13 6HK K35 Fogarasiné Veres Krisztina Ingen klubb 1983 38 57,41 km57,41 k 5:57:31 6:14 min/km6:14 /k
14 6HK Kmot Nilsson Isabelle Prins Borka 1992 38 57,36 km57,36 k 5:58:47 6:15 min/km6:15 /k
15 6HK K50 Samuelsson Anna IFK Skövde FIK 1967 36 54,62 km54,62 k 5:54:55 6:30 min/km6:30 /k
16 6HK K40 Kay Sofia LK TV88 1976 36 54,35 km54,35 k 5:58:32 6:36 min/km6:36 /k
17 6HK Kmot Carlsson Carola Träningskonsulten sports club 1962 35 53,25 km53,25 k 5:55:55 6:41 min/km6:41 /k
18 6HK K35 Åhsberg Elin Ingen klubb 1980 35 53,22 km53,22 k 5:55:45 6:41 min/km6:41 /k
19 6HK K55 Brandt Torunn Paulsen SK Rye 1962 35 52,71 km52,71 k 5:57:43 6:47 min/km6:47 /k
20 6HK K45 Arnoldsson Annika Färjestadens Motion IF / Sweden Runners 1970 34 52,32 km52,32 k 5:52:04 6:44 min/km6:44 /k
21 6HK K55 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 34 51,14 km51,14 k 5:26:42 6:23 min/km6:23 /k
22 6HK K50 Nyström Ulrika LK TV88 1969 34 51,14 km51,14 k 5:26:42 6:23 min/km6:23 /k
23 6HK K45 Ackerot Maria Kvarnbyns LS 1971 33 50,52 km50,52 k 5:53:34 7:00 min/km7:00 /k
24 6HK K45 Pihl Kirsi Team Powerwoman 1971 32 49,37 km49,37 k 5:50:31 7:06 min/km7:06 /k
25 6HK K55 Ahl Anette IS Göta 1962 32 48,52 km48,52 k 5:57:39 7:22 min/km7:22 /k
26 6HK K35 Pansar Carolina SOK Knallen 1984 32 48,50 km48,50 k 5:58:10 7:23 min/km7:23 /k
27 6HK Kmot Hedlin Siw Axa Sport club 1968 29 44,60 km44,60 k 5:03:18 6:48 min/km6:48 /k
28 6HK K50 Sandberg Helen Lidköpings VSK 1968 29 43,77 km43,77 k 5:59:01 8:12 min/km8:12 /k
29 6HK K40 Bovin Viktoria Ingen klubb 1977 29 43,69 km43,69 k 4:25:46 6:05 min/km6:05 /k
30 6HK Kmot Rens Isabella Team Snigel 1989 29 43,69 km43,69 k 5:27:36 7:30 min/km7:30 /k
31 6HK Kmot Höglund Theresia Lonesome Runners 1978 28 42,59 km42,59 k 5:33:46 7:50 min/km7:50 /k
32 6HK Kmot Skoglund Anette Skövde 1958 28 42,20 km42,20 k 5:06:29 7:16 min/km7:16 /k
33 6HK Kmot Larsson Petra Ingen klubb 1975 28 42,20 km42,20 k 5:49:34 8:17 min/km8:17 /k
34 6HK K60 Sulonen Britt Team Ultrasweden 1958 27 40,98 km40,98 k 5:57:54 8:44 min/km8:44 /k
35 6HK K55 Wahlström Carina Östansjö SK 1961 26 39,94 km39,94 k 5:53:03 8:50 min/km8:50 /k
36 6HK K60 Nicklasson Marie Lysekils slf 1957 25 37,73 km37,73 k 5:55:15 9:25 min/km9:25 /k
37 6HK K45 Wängberg Madelene Enköping 1973 22 34,57 km34,57 k 5:46:29 10:01 min/km10:01 /k
38 6HK K60 Pansar Maj-Britt Marbäck 1957 22 33,78 km33,78 k 5:55:31 10:31 min/km10:31 /k
39 6HK K55 Hed Maria KristinehamnMultisport 1962 21 31,77 km31,77 k 5:04:02 9:34 min/km9:34 /k
40 6HK Ksen Andersson Sandra IF Hagen FIK 1986 20 30,28 km30,28 k 3:16:15 6:29 min/km6:29 /k
41 6HK K65 Lundström Berit Färjestadens Motions IF 1952 14 21,34 km21,34 k 3:02:06 8:32 min/km8:32 /k
42 6HK Kmot Wilhelmsson Tina Team Snigel 1961 14 21,34 km21,34 k 3:16:57 9:14 min/km9:14 /k
43 6HK K50 Thorsson Cecilia Warberg Running Club 1968 0 -- 0:00 --
44 6HK K55 Stanar Radana SRK ALBA -ERIKSBERG GASTRONOMIA 1961 0 -- 0:00 --
45 6HK Kmot Phillips Stephanie Lonesome runners 1987 0 -- 0:00 --
46 6HK K55 Lindgren Susanne Ingen klubb 1962 0 -- 0:00 --
47 6HK K40 Olsson Ana TSM 1977 0 -- 0:00 --
48 6HK K40 Nordin Camilla SOK Knallen 1978 0 -- 0:00 --
49 6HK K55 Larsson Monica Ingen klubb 1964 0 -- 0:00 --
50 6HK K40 Wallin Åsa Umara Sportsclub 1976 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HM M35 Hellner Anders Bromma IF 1980 52 77,99 km77,99 k 5:59:52 4:37 min/km4:37 /k
2 6HM M45 Välitalo Dan Västerås LK 1971 51 77,23 km77,23 k 5:55:53 4:36 min/km4:36 /k
3 6HM M35 Snellman Josef Kristinehamn Multisport 1984 49 74,93 km74,93 k 5:53:17 4:43 min/km4:43 /k
4 6HM Msen Stenqvist Viktor Billingen X-trail SC 1988 49 73,79 km73,79 k 5:58:42 4:52 min/km4:52 /k
5 6HM M45 Melin Kent IF Linnéa 1972 48 72,46 km72,46 k 5:56:01 4:55 min/km4:55 /k
6 6HM M40 Assarsjö Daniel SOK Knallen 1976 48 72,06 km72,06 k 5:59:46 5:00 min/km5:00 /k
7 6HM Mmot Laposa Mikael Ulricehamn 1984 47 71,14 km71,14 k 5:56:54 5:01 min/km5:01 /k
8 6HM M50 Carlsson Tommy LK TV88 1967 43 65,87 km65,87 k 5:52:45 5:21 min/km5:21 /k
9 6HM M50 Persson Mikael IFK Nora 1967 43 64,73 km64,73 k 5:59:07 5:33 min/km5:33 /k
10 6HM M60 Heskestad Per Audun FIKL AKS, Norge 1955 43 64,65 km64,65 k 5:59:33 5:34 min/km5:34 /k
11 6HM M45 Martinsson Joacim Växjö löparklubb 1972 43 64,57 km64,57 k 5:58:32 5:33 min/km5:33 /k
12 6HM M70 Bergh Magnus Heleneholms IF 1949 42 63,85 km63,85 k 5:55:27 5:34 min/km5:34 /k
13 6HM M55 Johansson Per-Erik IF Kville 1963 42 63,06 km63,06 k 5:53:08 5:36 min/km5:36 /k
14 6HM M50 Assarsson Inge Lidköpings VSK 1967 41 62,65 km62,65 k 5:54:36 5:40 min/km5:40 /k
15 6HM M50 johansson mathias IK Jogg, Umara sports club 1967 41 62,16 km62,16 k 5:54:31 5:42 min/km5:42 /k
16 6HM M35 Lundgren Niklas Växjö 1985 41 61,87 km61,87 k 5:56:55 5:46 min/km5:46 /k
17 6HM Mmot Westerberg Niclas Projektengagemang IF 1985 41 61,61 km61,61 k 5:59:50 5:50 min/km5:50 /k
18 6HM M50 Bakke Svein-Erik SK Rye 1967 40 61,38 km61,38 k 5:53:44 5:46 min/km5:46 /k
19 6HM M55 Wallentin Stenis OK Kroppefjäll 1963 40 61,22 km61,22 k 5:52:53 5:46 min/km5:46 /k
20 6HM Mmot Ljung Johan Ingen klubb 1990 40 60,58 km60,58 k 5:54:39 5:51 min/km5:51 /k
21 6HM M50 Svensson Christer Växjö AIS 1969 40 60,35 km60,35 k 5:57:28 5:55 min/km5:55 /k
22 6HM Mmot Hamm Andreas Ingen klubb 1988 40 60,08 km60,08 k 5:46:20 5:46 min/km5:46 /k
23 6HM M45 Hansander Marcus Team Ultrasweden LK 1972 40 60,08 km60,08 k 5:54:55 5:54 min/km5:54 /k
24 6HM Mmot Hagfjäll Fredrik Lonesome runners 1989 39 60,06 km60,06 k 5:51:49 5:51 min/km5:51 /k
25 6HM M45 Lorentzon Michael Twin Peaks Triathlon 1974 39 60,05 km60,05 k 5:50:46 5:50 min/km5:50 /k
26 6HM M50 Ericsson Michael Sweden Runners 1968 39 58,64 km58,64 k 5:59:46 6:08 min/km6:08 /k
27 6HM M55 Ramström Jan-Erik Stockholm Långdistans klubb 1960 37 56,32 km56,32 k 5:54:38 6:18 min/km6:18 /k
28 6HM M45 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 37 56,05 km56,05 k 5:57:02 6:22 min/km6:22 /k
29 6HM M40 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 37 56,04 km56,04 k 5:57:35 6:23 min/km6:23 /k
30 6HM M35 Fogarasi László Ingen klubb 1982 37 55,70 km55,70 k 5:59:17 6:27 min/km6:27 /k
31 6HM M45 Clemensson Martin Telia IF 1970 37 55,64 km55,64 k 5:54:04 6:22 min/km6:22 /k
32 6HM Mmot Olsson Kent Lifetime runners 1966 37 55,63 km55,63 k 5:58:41 6:27 min/km6:27 /k
33 6HM Mmot Basic Zlatan Ingen klubb 1971 37 55,61 km55,61 k 5:54:40 6:23 min/km6:23 /k
34 6HM M45 Johansson Mikael Mariestads AIF 1972 36 54,55 km54,55 k 5:57:07 6:33 min/km6:33 /k
35 6HM M45 Lindqvist Micael Apladalens LK 1972 36 54,12 km54,12 k 5:09:51 5:44 min/km5:44 /k
36 6HM M50 Dahlgren Thomas Runneby runners LK 1969 35 54,04 km54,04 k 5:52:05 6:31 min/km6:31 /k
37 6HM M50 Wennerfors Olof Rensättra Runners 1969 35 53,02 km53,02 k 5:54:27 6:41 min/km6:41 /k
38 6HM M65 Jansson Sven-Inge Mariestads AIF 1950 35 52,83 km52,83 k 5:57:57 6:47 min/km6:47 /k
39 6HM M60 Strömberg Christian IKHP 1959 35 52,73 km52,73 k 5:59:19 6:49 min/km6:49 /k
40 6HM Mmot Lidén Henrik Vara 1969 35 52,63 km52,63 k 5:40:27 6:28 min/km6:28 /k
41 6HM Mmot Pettersson Fredrik Länsförsäkringar IF 1969 35 52,63 km52,63 k 5:50:44 6:40 min/km6:40 /k
42 6HM Mmot Klahr Mattias Lonesome Runners 1988 34 51,34 km51,34 k 5:56:59 6:57 min/km6:57 /k
43 6HM M55 Göransson Bengt Falu IK 1960 34 51,14 km51,14 k 5:51:11 6:52 min/km6:52 /k
44 6HM Mmot Nordström Mikael Ingen klubb 1985 34 51,14 km51,14 k 5:53:36 6:55 min/km6:55 /k
45 6HM Mmot Olsson Stefan Ingen klubb 1965 34 51,14 km51,14 k 5:55:26 6:57 min/km6:57 /k
46 6HM Msen Kjellström Tobias IF Hagen 1987 34 51,14 km51,14 k 5:58:07 7:00 min/km7:00 /k
47 6HM M65 Nilsson Jörgen Umara Sports Club 1950 33 50,66 km50,66 k 5:52:41 6:58 min/km6:58 /k
48 6HM M50 Dia Niclas SOK Knallen 1964 32 49,41 km49,41 k 5:50:49 7:06 min/km7:06 /k
49 6HM M70 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 32 49,22 km49,22 k 5:52:26 7:10 min/km7:10 /k
50 6HM M70 Remar Sören Ulricehamns FK 1948 32 49,02 km49,02 k 5:53:08 7:12 min/km7:12 /k
51 6HM M45 Brandqvist Martin Madängsholm 1971 32 48,18 km48,18 k 5:58:41 7:27 min/km7:27 /k
52 6HM M65 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 32 48,16 km48,16 k 5:15:51 6:34 min/km6:34 /k
53 6HM M55 Christensson Lars IS Göta 1962 32 48,16 km48,16 k 5:57:38 7:26 min/km7:26 /k
54 6HM M65 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden 1950 31 47,69 km47,69 k 5:51:28 7:22 min/km7:22 /k
55 6HM M60 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 31 47,09 km47,09 k 5:56:59 7:35 min/km7:35 /k
56 6HM M50 Hörnqvist Tomas LK TV88 1969 31 47,04 km47,04 k 5:57:53 7:37 min/km7:37 /k
57 6HM M50 Blom Joel SOK Knallen 1967 31 46,67 km46,67 k 4:52:15 6:16 min/km6:16 /k
58 6HM M40 Backström Daniel Ingen klubb 1976 31 46,67 km46,67 k 5:45:24 7:24 min/km7:24 /k
59 6HM M70 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 30 46,38 km46,38 k 5:50:04 7:33 min/km7:33 /k
60 6HM M45 Eliasson Magnus Alingsås Triathlonklubb 1974 30 46,28 km46,28 k 5:51:24 7:36 min/km7:36 /k
61 6HM M40 Persson Rickard IFK Skövde FIK 1975 30 45,18 km45,18 k 4:56:02 6:33 min/km6:33 /k
62 6HM Mmot Tietäväinen Sami Mikkeller running club 1978 30 45,18 km45,18 k 5:51:57 7:47 min/km7:47 /k
63 6HM Mmot Lindhult Johan Ingen klubb 1967 30 45,18 km45,18 k 5:58:19 7:56 min/km7:56 /k
64 6HM M60 Svensson Peter IFK Skövde 1957 29 44,81 km44,81 k 5:47:17 7:45 min/km7:45 /k
65 6HM M60 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 29 44,40 km44,40 k 5:55:20 8:00 min/km8:00 /k
66 6HM Mmot Lake Gustav Ingen klubb 1975 29 43,75 km43,75 k 5:58:56 8:12 min/km8:12 /k
67 6HM M35 Andersson Erik AXA sportsclub 1981 29 43,69 km43,69 k 4:12:48 5:47 min/km5:47 /k
68 6HM M45 Axelsson Mathias Tibro AIK FIK 1972 29 43,69 km43,69 k 5:52:44 8:04 min/km8:04 /k
69 6HM M45 Kristiansson Magnus LK TV88 1972 29 43,69 km43,69 k 5:52:53 8:05 min/km8:05 /k
70 6HM M75 Hågestad Kjell Färjestadens Motions IF 1944 29 43,69 km43,69 k 5:58:59 8:13 min/km8:13 /k
71 6HM M50 Hermansson Stefan Friskis Vänersborg 1969 29 43,69 km43,69 k 5:59:11 8:13 min/km8:13 /k
72 6HM M35 Ekman Mattias Apladalens LK 1982 28 42,20 km42,20 k 3:13:38 4:35 min/km4:35 /k
73 6HM Msen Pena Miguel Vi som springer 1985 28 42,20 km42,20 k 3:23:33 4:49 min/km4:49 /k
74 6HM Mmot Nilsson Mats Kvänum 1965 28 42,20 km42,20 k 4:08:07 5:53 min/km5:53 /k
75 6HM M40 Larsson Andreas Team Ultrasweden LK 1979 28 42,20 km42,20 k 4:22:44 6:14 min/km6:14 /k
76 6HM M75 Åsberg Stig IFK Nyland 1947 28 42,20 km42,20 k 4:30:57 6:25 min/km6:25 /k
77 6HM Mmot Aasbø Henrik Rindal IL 1957 28 42,20 km42,20 k 4:56:01 7:01 min/km7:01 /k
78 6HM M70 Agnezon Lars Kongahälla AIK 1948 28 42,20 km42,20 k 5:03:18 7:11 min/km7:11 /k
79 6HM M70 Gustavsson Kurt Ingen klubb 1946 28 42,20 km42,20 k 5:07:34 7:17 min/km7:17 /k
80 6HM M70 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 28 42,20 km42,20 k 5:16:13 7:30 min/km7:30 /k
81 6HM Mmot Connolly Thane Ingen klubb 1977 25 38,31 km38,31 k 5:54:23 9:15 min/km9:15 /k
82 6HM M45 Ottosson Fredrik Höglandets Triathlon 1971 23 35,82 km35,82 k 2:53:49 4:51 min/km4:51 /k
83 6HM M70 Johansson Lennart Mariestads AIF 1948 23 35,80 km35,80 k 5:49:16 9:45 min/km9:45 /k
84 6HM M40 Ahlin Andreas Kristinehamn Multisport 1980 23 34,75 km34,75 k 2:57:27 5:06 min/km5:06 /k
85 6HM Msen Gunne Niklas IFK Mora Friidrottsklubb 1992 23 34,75 km34,75 k 3:02:23 5:15 min/km5:15 /k
86 6HM M45 Bohman Andreas Risinge Löparkamrater 1972 22 33,26 km33,26 k 3:02:58 5:30 min/km5:30 /k
87 6HM Mmot Lidén Hernrik Vara 1969 21 31,77 km31,77 k 2:57:16 5:35 min/km5:35 /k
88 6HM M60 Dolk Bengt Team Ultrasweden LK 1957 21 31,77 km31,77 k 3:04:16 5:48 min/km5:48 /k
89 6HM M40 Eriksson Dan Ingen klubb 1977 20 30,62 km30,62 k 5:54:30 11:35 min/km11:35 /k
90 6HM Mmot Johansson Jonny Team ultrasweden LK 1978 20 30,28 km30,28 k 3:50:11 7:36 min/km7:36 /k
91 6HM Mmot Hallström Fredric Ingen klubb 1981 19 28,79 km28,79 k 2:23:25 4:59 min/km4:59 /k
92 6HM Mmot Svensson Tommy Vreten 1958 18 27,30 km27,30 k 3:08:06 6:53 min/km6:53 /k
93 6HM M50 Franzen Mats Östansjö sk 1965 17 25,81 km25,81 k 3:05:43 7:12 min/km7:12 /k
94 6HM M70 Enoksson Bengt-Erik IFK Skövde fik 1948 16 24,32 km24,32 k 3:06:28 7:40 min/km7:40 /k
95 6HM M65 Olausson Lars-Göran Team Blekinge 1952 16 24,32 km24,32 k 3:14:14 7:59 min/km7:59 /k
96 6HM M50 Matheussen Michel Trollhättans FIK 1969 15 22,83 km22,83 k 2:10:45 5:44 min/km5:44 /k
97 6HM M65 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 14 21,84 km21,84 k 2:55:02 8:01 min/km8:01 /k
98 6HM M75 Johansson Leif IFK Skövde 1942 8 12,40 km12,40 k 2:12:00 10:39 min/km10:39 /k
99 6HM M45 Jansson Mikael Bålsta 1970 0 -- 0:00 --
100 6HM M45 Danielsson Fredrik Ik NocOut.se 1972 0 -- 0:00 --
101 6HM M50 Bretan Ivan Team Ultrasweden LK 1965 0 -- 0:00 --
102 6HM M45 Carlsson Per Mariestads AIF 1972 0 -- 0:00 --
103 6HM Mmot Boström Dennis Spik_i_foten 1981 0 -- 0:00 --
104 6HM M40 Drufva Jimmy Umara Sportsclub 1977 0 -- 0:00 --
105 6HM Msen McKay Magnus Ingen klubb 1987 0 -- 0:00 --
106 6HM M40 Nolin Pär Ingen klubb 1977 0 -- 0:00 --
107 6HM M45 Sundkvist Mattias Ingen klubb 1973 0 -- 0:00 --
108 6HM M35 WiIlson Anton SOK Knallen 1983 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden
 annons