annons
Löpning Träning 12 inlägg 7885 visningar
#1
1983 • Visby
12 augusti 2010 - 09:18

jogga direkt på morgonen

Jag och en annan arbetskollega brukar göra samma sak. Det första vi gör när vi vaknar på morgonen att ut och springa. Sedan äter man frokust när man kommer hem från rundan. Kan man göra så? Eller är det dåligt då man inte ätit någonting och springer på "tom mage"?
Gilla
#2
Tom-Ingar Bjørndal
1974 • Saltsjö-Boo
12 augusti 2010 kl 10:23
Tycker du att det funkar, så är det bra.
Det är olika syn på fettförbränning med eller utan mat i magen, men jag tycker inte att man ska hänga upp sig i alla möjliga forskningar.
Tycker du att det är skönt och ger dig en bra start på dagen - ja fortsätt med din morgonträning! Personligen ger det mig en ruskig energiboost att träna innan frukost. Känner mig som Stålmannen hela dagen när jag gjort undan min "mil före frukost" Mina erfarenheter är dock att kvalitetsträning som intervaller är tungt att genomföra innan frukost.
If it makes you happy, it can´t be that bad :-)
Gilla
#3
1983 • Visby
12 augusti 2010 kl 10:27
Okej :)

en annan sak....
Jag är väldigt smal som person och har hög förbränning. Jag vill ju inte bli smalare utan få bättre kondition och för att få min dåliga rygg att bli bättre, då jag sitter på kontor hela dagarna.

Så kan jag gå direkt ur sängen till mitt löpspår, eller kommer det få mig bli smalare då jag inte ätit något och musklerna får kämpa?
Gilla
#4
1975 • Hässelby
12 augusti 2010 kl 11:17
Nej, du blir sannolikt inte smalare av att springa på morgonen före frukost jämfört med efter. Din löparrunda förbränner inte mer energi för att du springer före frukost. Däremot sägs det att kroppen använder större andel fett som energikälla om du springer på tom mage.

Skillnaden mellan att använda fett som energikälla och att bränna kroppsfett kan du läsa om här: http://www.marathon.se/news/article.cfm?NewsId=964740
Gilla
#5
1983 • Visby
12 augusti 2010 kl 11:28
Kolla även den här tråden om frokust efter träning:
http://jogg.se/?sida=forum&subid=12506&searchstr=
Gilla
annons
#6
Anders E
1968 • Sollentuna
12 augusti 2010 kl 21:26
Marathon-artikeln påstår att 50-60% av VO2-max ger optimal fettförbränning. Det verkar lite lågt. Mäter man den totala fettförbränningen som passet skapat (inklusive "after-burn") brukar 60-70% av VO2-max anges som det optimala intervallet.
Gilla
#7
1983 • Visby
12 augusti 2010 kl 23:29
Anders vad menar du? Hann bara läsa lite på jobbet och förstod inte av det lilla jag hann läsa. Jag vill ju inte gå ner i vikt bara få bättre kondition och få bättre rygg. Skönt springa på morgonen och hinner inte äta innan och vänta. Därför anser jag bäst att direkt springa när man vaknat.
Gilla
#8
Anders E
1968 • Sollentuna
13 augusti 2010 kl 07:42
Om man är ute efter att bränna kroppsfett / gå ner i vikt är 60-70% av VO2 det intervall man bör ligga inom för att få störst total fettförbränning av passet.

Eftersom du inte är ute efter att gå ner i vikt är detta nog inte så intressant för dig.
Gilla
#9
1975 • Hässelby
13 augusti 2010 kl 08:18
Anders: Om man går ner i vikt eller inte beror på hur mycket man äter i förhållande till hur mycket energi som man förbränner.. Man bränner inte fler kalorier (mer energi) för att man springer lågintensivt. Däremot används en större andel fett som energikälla.

Gilla
#10
Lars Lönnberg
1966 • Kristinehamn
13 augusti 2010 kl 08:18
Det är väl bara att prova sig fram. Lyssna på din kropp, säger den ifrån med ett riktigt vikt ras (vilket jag tror är omöjligt att missa) får du väl tänka om när det gäller din träning. Däremot tror jag inte det är rådigt att springa ett halvmaraton innan frukost, d.v.s. på tom mage.
Gilla
annons
#11
Elisabeth
1966 • Västerås
13 augusti 2010 kl 08:28
Jag gör det ibland om jag måste,om det inte finns annan tid att tillgå.
Men jag är seg,stel och det blir inget kvalitetspass att tala om, och jag måste alltid äta något litet innan jag ger mig ut.
Men så är jag ju ganska mycket äldre än du! :)
Funkar det bra för dig så fortsätt köra på!
Gilla
#12
Micke Wigstrand
1964 • Tranås
13 augusti 2010 kl 09:31
Jag sprang en halvmaradistans före frukost för en månad sedan.
Tempot var väldigt lågt just för att bränna fett, straxt under 6min/km.
Det gick bra, lite tråkigt bara då jag sprang 21 varv runt ett gräsfält för att prova distansen barfota. Drack lite drygt en liter vätska.
Men frukosten smakade ovanligt bra efter..
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons