Vintermarathon till Jan Linds minne

Den 23 november kl 10:00 går starten för Vintermarathon till Jan Linds minne. Loppet går på en 1500 m lång varvbana i Skatås i utkanten av Göteborg. Under dagen går även lopp på 10km och halvmarathon.

Läs mer om tävlingen på Team Ultraswedens hemsida
Historik
10KM DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 10KK Kmot Horvei Andrea Ingen klubb 1963 6 10,76 km10,76 k 1:13:08 6:48 min/km6:48 /k
2 10KK Kmot Herbertsson Anna-Maria Sweden runners 6 10,76 km10,76 k 1:13:59 6:53 min/km6:53 /k
3 10KK Kmot Otterborg Felicia Svensborg 2005 6 10,76 km10,76 k 1:15:43 7:02 min/km7:02 /k
4 10KK K60 Paraniak Barbro Team Skavsåret IF 1956 6 10,76 km10,76 k 1:51:23 10:21 min/km10:21 /k
5 10KK Kmot Ramesh Deepthi Ingen klubb 1988 0 -- 0:00 --
10KM HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 10KM Mmot Lindblom Lars Sweden runners 6 10,76 km10,76 k 1:04:59 6:03 min/km6:03 /k
2 10KM Mmot Rahmathullah Abu Sajana Ingen klubb 1986 0 -- 0:00 --
HALVMARATHON DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 21KK Kmot Middleton Alexandra Ingen klubb 1991 13 21,10 km21,10 k 1:35:18 4:31 min/km4:31 /k
2 21KK K50 Johansson Annika Sweden runners 1969 13 21,10 km21,10 k 1:59:51 5:41 min/km5:41 /k
3 21KK Kmot Hernqvist Sofie Ingen klubb 1997 0 -- 0:00 --
HALVMARATHON HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 21KM M35 Henrikson Love Get fast or die tryin 1984 13 21,10 km21,10 k 1:31:50 4:21 min/km4:21 /k
2 21KM M55 Grytter Per Solvikingarna 1962 13 21,10 km21,10 k 1:41:57 4:50 min/km4:50 /k
3 21KM Mmot Caceres Erland Fuerza Mapuche 1979 13 21,10 km21,10 k 1:51:02 5:16 min/km5:16 /k
4 21KM M35 Schmid Philipp Ingen klubb 1990 13 21,10 km21,10 k 1:57:45 5:35 min/km5:35 /k
5 21KM Mmot Otterborg Hampus Svensborg 2007 13 21,10 km21,10 k 2:07:08 6:02 min/km6:02 /k
6 21KM Mmot Backman Jan-Erik Svensborg 1965 13 21,10 km21,10 k 2:07:11 6:02 min/km6:02 /k
7 21KM Mmot Grawem Jan Ingen klubb 1961 13 21,10 km21,10 k 2:15:52 6:26 min/km6:26 /k
8 21KM Mmot Jernqvist Fredrik Ingen klubb 1960 13 21,10 km21,10 k 2:19:35 6:37 min/km6:37 /k
9 21KM Mmot Berkö Johan Anderstorps OK 1972 13 21,10 km21,10 k 2:58:56 8:29 min/km8:29 /k
10 21KM Mmot Connolly Thane Ingen klubb 13 21,10 km21,10 k 2:59:40 8:31 min/km8:31 /k
11 21KM M40 Eriksson Dan Ingen klubb 1977 13 21,10 km21,10 k 3:29:48 9:57 min/km9:57 /k
12 21KM Mmot Tilly Mikael Lerum Friidrott 1972 0 -- 0:00 --
13 21KM M40 Castillo Patrik Mölndals AIK 1977 0 -- 0:00 --
14 21KM Mmot Abrahamsson Victor Ingen klubb 1990 0 -- 0:00 --
MARATHON DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 42KK K45 Johansson Johanna IF Rigor 1971 26 42,20 km42,20 k 3:38:19 5:10 min/km5:10 /k
2 42KK K55 Möller Ulrika Lonesome Runners 1963 26 42,20 km42,20 k 4:05:00 5:48 min/km5:48 /k
3 42KK K45 Ekström Anna Åtvirunners 1974 26 42,20 km42,20 k 4:14:44 6:02 min/km6:02 /k
4 42KK K45 Lindberg Linda Lindas Familjedaghem 1973 26 42,20 km42,20 k 4:15:38 6:04 min/km6:04 /k
5 42KK K55 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 26 42,20 km42,20 k 4:18:15 6:07 min/km6:07 /k
6 42KK Kmot Kjellström Stina Ingen klubb 1974 26 42,20 km42,20 k 4:29:23 6:23 min/km6:23 /k
7 42KK K45 Petersson Jessica Falkenbergs RR 1970 26 42,20 km42,20 k 4:38:34 6:36 min/km6:36 /k
8 42KK K40 Kay Sofia LK TV88 1976 26 42,20 km42,20 k 4:43:07 6:43 min/km6:43 /k
9 42KK K40 Höglund Theresia Lonesome Runners 26 42,20 km42,20 k 5:29:49 7:49 min/km7:49 /k
MARATHON HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 42KM Mmot Hofwimmer Rasmus Ingen klubb 26 42,20 km42,20 k 3:13:19 4:35 min/km4:35 /k
2 42KM M35 Gustafsson Martin Solvikingarna 1982 26 42,20 km42,20 k 3:17:51 4:41 min/km4:41 /k
3 42KM Mmot Ringholm Jesper Hogia Running Club 1990 26 42,20 km42,20 k 3:18:36 4:42 min/km4:42 /k
4 42KM M50 Carlsson Tommy LK TV88 1967 26 42,20 km42,20 k 3:35:33 5:07 min/km5:07 /k
5 42KM M55 Pettersson Håkan Ingen klubb 1963 26 42,20 km42,20 k 3:47:10 5:23 min/km5:23 /k
6 42KM Mmot Panas Simo Hogia Running Club 1991 26 42,20 km42,20 k 3:53:49 5:32 min/km5:32 /k
7 42KM M50 Paju Henrik IK Akele 1969 26 42,20 km42,20 k 3:54:36 5:34 min/km5:34 /k
8 42KM Mmot Rönn Niklas Enda Busken Trail 1974 26 42,20 km42,20 k 4:01:05 5:43 min/km5:43 /k
9 42KM M45 Åsälv Patrik Falkenbergs RR 26 42,20 km42,20 k 4:05:36 5:49 min/km5:49 /k
10 42KM M55 Adolfsson Lennart Anderstorps OK 1962 26 42,20 km42,20 k 4:10:36 5:56 min/km5:56 /k
11 42KM M50 Hellberg Petri Lerum Friidrott 1965 26 42,20 km42,20 k 4:15:05 6:03 min/km6:03 /k
12 42KM M55 karlsson leif Solvikingarna 1963 26 42,20 km42,20 k 4:20:21 6:10 min/km6:10 /k
13 42KM M50 Gustavsson Glenn Solvikingarna 1965 26 42,20 km42,20 k 4:25:00 6:17 min/km6:17 /k
14 42KM Mmot Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 26 42,20 km42,20 k 4:25:28 6:17 min/km6:17 /k
15 42KM Mmot Brauer Hans Lonesome Runners 1966 26 42,20 km42,20 k 4:32:27 6:27 min/km6:27 /k
16 42KM M45 Kristiansson Magnus LK TV88 1972 26 42,20 km42,20 k 4:43:07 6:43 min/km6:43 /k
17 42KM Mmot Aasbø Henrik Rindal IL 1957 26 42,20 km42,20 k 4:46:11 6:47 min/km6:47 /k
18 42KM M70 Agnezon Lars Kongahälla AIK 1948 26 42,20 km42,20 k 4:47:29 6:49 min/km6:49 /k
19 42KM M65 Nilsson Jörgen Umara Sports Club 1950 26 42,20 km42,20 k 4:51:00 6:54 min/km6:54 /k
20 42KM M50 Fredlund Niklas Team Ultrasweden LK 1965 26 42,20 km42,20 k 4:51:03 6:54 min/km6:54 /k
21 42KM M65 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 26 42,20 km42,20 k 5:19:21 7:34 min/km7:34 /k
22 42KM M70 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 26 42,20 km42,20 k 5:36:28 7:58 min/km7:58 /k
23 42KM Mmot Svensson Peter IFK Skövde 1957 26 42,20 km42,20 k 5:36:46 7:59 min/km7:59 /k
24 42KM M65 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 26 42,20 km42,20 k 5:39:32 8:03 min/km8:03 /k
25 42KM M65 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 26 42,20 km42,20 k 5:53:22 8:22 min/km8:22 /k
26 42KM Mmot Samuelsson Stig Tjalve IF Norrköping 1947 26 42,20 km42,20 k 5:58:43 8:30 min/km8:30 /k
27 42KM Mmot Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 22 35,91 km35,91 k 5:55:21 9:54 min/km9:54 /k
28 42KM M40 Sahlin Johan Åtvirunners 1973 19 31,19 km31,19 k 2:31:04 4:51 min/km4:51 /k
29 42KM Mmot Tysse Jesper Ingen klubb 1975 13 21,10 km21,10 k 3:00:14 8:33 min/km8:33 /k
30 42KM Mmot Linderborg Otto UVK 1985 5 9,18 km9,18 k 38:21 4:11 min/km4:11 /k
31 42KM M40 Tigér Johan Team Ultrasweden LK 1978 0 -- 0:00 --
32 42KM M50 Johansson Mathias Umara sportsclub 1967 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden