annons
Löpning Övrigt 26 inlägg 12207 visningar

SM-milen för kort

1956 • Lund
#1
19 juli 2014 - 12:32
Gilla
Det har tydligen gjorts ett misstag av arrangörerna i Malmö, som inte till punkt och pricka följt förbundsmätarens bansträckning, vilket gjorde att sträckan var 9 936m. Det betyder att nationella rekord och distriktsrekord inte räknas.

Synd när det gäller en tävling på den nivån.
< < < 1 2 > > >
1963 • Göteborg
#21
22 juli 2014 kl 20:19
Gilla
2012 när mer än en fjärdedel av tidtagningschipen lossade från nummerlapparna i Falkenbergs Stadslopp, så erbjöds de löpare som det gällde en gratis start i loppet nästa år.
Läs tråden om det loppet. http://www.jogg.se/Forum/Trad.aspx?subid=28032&sida=2
Katarina Eriksson
1965 • Nyköping
#22
23 juli 2014 kl 12:37
Gilla
Tråkigt!
Som löpare tar man den kortaste vägen och förutsätter att banan är mätt där. Finns det inget avspärrningsband eller funktionär som visar någonting annat så genar man där det går. Så var det i Malmö. Så är det nog i de flesta lopp.

Jag fick en barsk och arg kommentar av en funktionär, -Detta är ett gatlopp! när samtliga framför mig genade över gräset, då plötsligt började han visa oss andra ut på gatan. Vilket var lite lätt förvirrande.

När Stockholm maraton skulle arrangeras i loppets början kontrollmättes banan innan. Men löparna fick springa längre än 42195 m på tävlingsdagen för de kunde inte "gena" i kurvorna som det var tänkt utan sprang i mitten av gatan för det var som mycket åskådare som ville titta på. Det finns en bild när en ensam löpare springer i en smal gång av åskådare, se länken http://www.stockholmmarathon.se/start/content.cfm?Sec_ID=1595&Rac_ID=266&Lan_ID=1

Men det är bättre att det är lite för långt än för kort.
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
#23
23 juli 2014 kl 13:17
Gilla
Jag vann en startplats till loppet, men lät bli att deltaga efter lite funderingar. Det känns som ett rätt beslut.
Robert Frykstedt
1962 • Bålsta
#24
23 juli 2014 kl 14:06
Gilla
Jaa vad ska man säga...det är ju lätt nu med facit i hand... Fel gör vi alla.
Men arrangören borde ju givetvis ha begärt om-mätning när sträckan ändras, och det INNAN loppet! Om det nu inte fanns nån ledig förbundsbanmätare inom kort varsel så skulle i alla fall jag själv ha mätt med måttband skillnaden mellan gamla och nya sträckningen (långa måttband finna i alla friidrottsföreningar) och sedan lagt på några meter för diverse felmätningar. Förbundsbanmätare ska -om jag inte minns fel- lägga på 1 promille på sträckan.
Inget ont utan att det har nåt gott med sig, det här kan vara nåt för andra föreningar att tänka på om det händer nåt liknande,
Glad sommar :))
1956 • Lund
#25
23 juli 2014 kl 19:51
1 Gilla
Idag skickade Sv Friidrottsförbundet/SM-milen ut följande meddelande till de löpare som deltog:

Bästa SM-milslöpare,

För en dryg vecka sedan genomfördes den första upplagan av SM-milen i Malmö. Arrangemanget var uppskattat och 22 svenska mästare korades.

Banan för SM-milen i Malmö fastställdes och kontrollmättes i april. På ett sent stadium inför loppet den 12 juli kom direktiv från gatukontoret till arrangören om att banan var tvungen att ändras i vissa avseenden.

Ny kontrollmätning av förbundsbanmätare blev emellertid tyvärr inte genomförd förrän efter loppet. Det framkom då att den bana som löparna under tävlingen anvisades att följa enbart var 9 936 meter lång, vilket betyder att den var 64 meter för kort.

Detta påverkar inte loppets giltighet som tävling eller mästerskap. Däremot blir konsekvensen att de tider som presterades vid SM-milen 2014 tyvärr inte är giltiga för statistik och rekord.

Det var flera olyckliga omständigheter samt den mänskliga faktorn som medverkade till att den ändrade banan inte blev på ett korrekt sätt kontrollmätt före start.
Svensk Friidrott tillsammans med lokala samarbetspartners i Malmö kan bara djupt beklaga det inträffade och för framtiden införa extra kontrollrutiner som säkerställer att något sådant inte kommer att kunna inträffa igen i SM-milen.

Svensk Friidrott kommer att överväga hur vi kan kompensera deltagarna i SM-milen med anledning av att loppet inte uppfyllde alla de basala kvalitetskrav man som löpare har rätt att ställa på arrangemanget. Exakt hur kompensationen kommer att se ut ber vi att få återkomma med.

Vi beklagar som sagt det inträffade och hoppas att du trots årets miss vill komma tillbaka och springa SM-milen nästa år.

Vi önskar dig en fortsatt skön sommar.

Med vänliga hälsningar,
Svensk Friidrott

annons
1956 • Lund
#26
31 augusti 2014 kl 11:46
Gilla
Undrar fortsatt hur kompensationen kommer att se ut.....

Det är alltid bättre om man rättar till felaktigheter, innan någon annan påpekar det.
< < < 1 2 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons