Skövde Ultrafestival 2016

Uder helgen 29 - 31 juli avgörs Skövde Ultrafestival 2016.Under helgen går tidslopp på 1, 6, 12, 24 och 48 timmar samt distanslopp på 100km. 24 timmarsloppet är även Riksmästerskap 2016.

För mer information om tävlingen kolla Ultrafestivalens hemsida.

På den här sidan visar vi de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden

Senast uppdaterad 2016-07-30 20:43:57
 KlassNamnKlubbVarvDistansTidSnitt
100 KILOMETER DAMER
1100KKK50Heli LehtinenFMR, FIN19666726,80 km26,80 k02:41:306:02 min/km6:02 m/k
12 TIMMARS DAMER
112HKK35Jessica AidebornIK jogg19817329,20 km29,20 k02:40:495:30 min/km5:30 m/k
212HKKsenCaroline AronssonHälle IF19897228,80 km28,80 k02:41:235:36 min/km5:36 m/k
312HKKsenKim ÖbergIf Linnea19876827,20 km27,20 k02:41:055:55 min/km5:55 m/k
412HKK50Giesela BerghLonesome runners19635321,20 km21,20 k02:38:387:29 min/km7:29 m/k
512HKK45Carina EkringTeam Snigel19694919,60 km19,60 k02:40:188:11 min/km8:11 m/k
612HKK40Lotta ThörnScania Road Runners19754417,60 km17,60 k01:40:555:44 min/km5:44 m/k
12 TIMMARS HERRAR
112HMM50Mikael JonssonVLK19667329,20 km29,20 k02:41:245:32 min/km5:32 m/k
212HMMmotPer PerssonStockholm19696827,20 km27,20 k02:39:505:53 min/km5:53 m/k
312HMM50Jarmo RiihinenÖrebro AIK19626726,80 km26,80 k02:39:415:58 min/km5:58 m/k
412HMMmotStefan HolmgrenTöreboda19666526,00 km26,00 k02:39:236:08 min/km6:08 m/k
512HMM55Peter KarlssonI.form19596425,60 km25,60 k02:39:066:13 min/km6:13 m/k
612HMMmotNiclas DiaRolls-Royce IF19645722,80 km22,80 k02:39:146:59 min/km6:59 m/k
712HMMmotHasse UrsfältUrshults IF16514618,40 km18,40 k02:37:438:34 min/km8:34 m/k
812HMM40Thomas AlmHammarby IF19764417,60 km17,60 k02:38:319:00 min/km9:00 m/k
912HMM65Hans-Inge LindeskowTeam Ultrasweden19493212,80 km12,80 k02:40:3812:33 min/km12:33 m/k
1012HMM60Owe GustavssonApladalens LK1956239,20 km9,20 k02:38:3117:14 min/km17:14 m/k
1112HMM70Kurt GustavssonHultsfreds LK194600 km0 k18:00:000:00 min/km0:00 m/k
1212HMMmotTommy AnderssonLonesome Runners199200 km0 k18:00:000:00 min/km0:00 m/k
1312HMM65Sigvard KoplimäeTeam Ultrasweden195000 km0 k18:00:000:00 min/km0:00 m/k
1 TIMMARS DAMER
11HKKmotVeronica FalkSkövde19642811,53 km11,53 k00:58:265:04 min/km5:04 m/k
21HKKmotCarolina JidbackenEnhörna2002239,43 km9,43 k00:59:016:16 min/km6:16 m/k
31HKKmotTamila MedetbekVäxjö1989208,00 km8,00 k00:58:027:15 min/km7:15 m/k
41HKKmotHanna PetterssonTeam Ultrasweden187,22 km7,22 k00:59:548:18 min/km8:18 m/k
51HKKmotLotta LeitlDreyhorn, GER2006156,31 km6,31 k00:56:008:52 min/km8:52 m/k
61HKK70Måd ThorssellVäxjö AIS194500 km0 k02:00:000:00 min/km0:00 m/k
1 TIMMARS HERRAR
11HMM65Sven-Gunnar HolmenMAIF19483112,63 km12,63 k00:59:024:41 min/km4:41 m/k
21HMM60Lars BjörnfotMariestads AIF19562911,93 km11,93 k00:58:254:54 min/km4:54 m/k
31HMMmotClemens RongeLjungby19632711,16 km11,16 k00:58:185:13 min/km5:13 m/k
41HMM50Bengt GustafssonTidaholm SOK SISU1965208,20 km8,20 k00:58:367:09 min/km7:09 m/k
51HMMmotAlexander FredlundTeam Ultrasweden2006208,08 km8,08 k00:59:247:21 min/km7:21 m/k
61HMM70Leif JohanssonIFK Skövde1942187,55 km7,55 k00:57:417:39 min/km7:39 m/k
71HMMmotLars PetterssonTeam Ultrasweden156,32 km6,32 k00:57:349:07 min/km9:07 m/k
81HMM45David ZimmermannDreyhorn, GER1971145,81 km5,81 k00:58:1510:02 min/km10:02 m/k
91HMMmotPontus LeitlDreyhorn, GER2010145,81 km5,81 k00:58:1510:02 min/km10:02 m/k
24 TIMMARS DAMER
124HKK55, RMLisa AmundssonStrömstad Löparklubb1960441176,64 km176,64 k23:57:348:08 min/km8:08 m/k
224HKK40, RMNina EibringKristinehamn Multisport1972401160,46 km160,46 k23:23:448:45 min/km8:45 m/k
324HKK40, RMAnna-Maria TrollsfjordSOK Knallen1972350140,13 km140,13 k23:58:4810:16 min/km10:16 m/k
424HKKmotEva-Lena HjalmarssonLonesome Runners1975304121,63 km121,63 k23:59:4611:50 min/km11:50 m/k
524HKK40, RMCamilla LundbergSOK Knallen1973297118,93 km118,93 k23:51:4612:02 min/km12:02 m/k
624HKK55, RMBritt SulonenTeam Ultrasweden195815060,00 km60,00 k20:26:3420:27 min/km20:27 m/k
724HKKmotBianca UlltjärnLinköpings LK200212349,29 km49,29 k23:58:4129:11 min/km29:11 m/k
824HKKmotLouise UlltjärnLinköpings LK200611746,89 km46,89 k23:58:4030:41 min/km30:41 m/k
924HKK60, RMBerit LundströmIFK Borgholm195211044,00 km44,00 k08:22:2811:25 min/km11:25 m/k
24 TIMMARS HERRAR
124HMM45, RMDan VälitaloVästerås LK1971601240,42 km240,42 k23:59:555:59 min/km5:59 m/k
224HMMsen, RMAnders TyskTeam Ultrasweden1972579231,88 km231,88 k23:58:576:12 min/km6:12 m/k
324HMMsen, RMStaffan BlixtStockholm Långdistansklubb1984563225,32 km225,32 k23:51:416:21 min/km6:21 m/k
424HMMmotDmitry ProkhorovVäxjö Löparklubb1983510204,36 km204,36 k23:56:567:02 min/km7:02 m/k
524HMM40, RMOlof TorbrandIFK Skövde FIK1974472188,95 km188,95 k23:59:107:37 min/km7:37 m/k
624HMM40, RMMats LiljegrenTeam Skavsåret IF1976466186,63 km186,63 k23:58:327:42 min/km7:42 m/k
724HMM35, RMRasmus StenemoAxa Sports Club1981457182,98 km182,98 k23:59:227:52 min/km7:52 m/k
824HMM40, RMAlexander LevinVegan Runners IK1974454181,87 km181,87 k23:58:467:55 min/km7:55 m/k
924HMM45, RMGöran PalmgrenVästerås LK1968406162,40 km162,40 k21:15:487:51 min/km7:51 m/k
1024HMMmotMarc KarlssonGarphyttan1975404161,60 km161,60 k22:53:448:30 min/km8:30 m/k
1124HMMmotBjarne R. JensenSaan-loeberne, DK1960327131,20 km131,20 k23:56:4010:57 min/km10:57 m/k
1224HMM70, RMBo PelanderEnhörna IF1943318127,26 km127,26 k23:50:2011:14 min/km11:14 m/k
1324HMM40, RMGeorg HällstorpVi som Springer1973274109,80 km109,80 k23:59:0813:06 min/km13:06 m/k
1424HMM50, RMHasse ByrènIF Spartacus1965250100,00 km100,00 k11:29:366:54 min/km6:54 m/k
1524HMMmotPeter KarlssonTeam BUM196520381,20 km81,20 k11:12:358:17 min/km8:17 m/k
1624HMM65, RMHans-Inge LindeskovTeam Ultrasweden194919879,33 km79,33 k23:58:4818:08 min/km18:08 m/k
1724HMMmotFredrik LindgrenLonesome Runners196419176,40 km76,40 k11:09:168:46 min/km8:46 m/k
1824HMMsen, RMDaniel ElowsonIK Granit198417570,00 km70,00 k09:11:387:53 min/km7:53 m/k
1924HMMmotAlexander UlltjärnLinköpings LK197115361,29 km61,29 k23:58:4023:28 min/km23:28 m/k
2024HMM60, RMOwe GustavssonApladalens LK195612550,00 km50,00 k07:55:229:30 min/km9:30 m/k
2124HMMmotJulius UlltjärnLinköpings LK200412248,89 km48,89 k23:58:4029:25 min/km29:25 m/k
2224HMMmotGabriel UlltjärnLinköpings LK200012248,89 km48,89 k23:58:4029:25 min/km29:25 m/k
2324HMMsen, RMMiguel PenaVi som springer, hellre än bra198512248,80 km48,80 k05:06:106:16 min/km6:16 m/k
2424HMM70, RMKurt GustavssonHultsfreds LK194611044,00 km44,00 k06:37:599:03 min/km9:03 m/k
2524HMM40, RMThomas AlmHammarby IF197610642,40 km42,40 k04:26:486:18 min/km6:18 m/k
48 TIMMARS DAMER
148HKK65, RMAnnlill PermatsDala-Floda IF1947314125,60 km125,60 k32:39:4215:36 min/km15:36 m/k
48 TIMMARS HERRAR
148HMM45,RMChrister SvenssonVäxjö AIS1969563225,20 km225,20 k32:38:518:42 min/km8:42 m/k
248HMM50, RMTommy TedelundStockholm Långdistansklubb1963424169,60 km169,60 k26:10:279:16 min/km9:16 m/k
348HMM50, RMPerOla AxelssonStockholm Långdistansklubb1963324129,60 km129,60 k20:27:579:28 min/km9:28 m/k
448HMM65, RMBengt-Åke PermatsDala-Floda IF1947282112,80 km112,80 k32:39:4917:22 min/km17:22 m/k
548HMM55, RMKari SulonenTeam Ultrasweden1957281112,40 km112,40 k30:36:2616:20 min/km16:20 m/k
648HMMmotLars LinblomSOK Knallen196118574,00 km74,00 k14:48:1212:00 min/km12:00 m/k
748HMM50, RMHans NybergTeam Ultrasweden196312550,00 km50,00 k07:51:039:25 min/km9:25 m/k
6 TIMMARS DAMER
16HKKmotSofia SmedmanSkövde198818072,29 km72,29 k05:59:444:59 min/km4:59 m/k
26HKK35Victoria BorgTeam Ultrasweden198017269,05 km69,05 k05:59:515:13 min/km5:13 m/k
36HKK35Anna NyströmIF Göta Karlstad198116265,29 km65,29 k05:58:445:30 min/km5:30 m/k
46HKK40Kajsa Waldenvik3Citytriathlon197414457,93 km57,93 k05:59:026:12 min/km6:12 m/k
56HKKmotGunilla HolmgrenTöreboda196413554,51 km54,51 k05:58:256:35 min/km6:35 m/k
66HKK40Sofia KayLK TV88197612952,06 km52,06 k05:58:576:54 min/km6:54 m/k
76HKK40Sara HarryssonVegan Runners IK197512751,01 km51,01 k05:59:597:03 min/km7:03 m/k
86HKK35Therese SundénLonesome runners197712550,48 km50,48 k05:58:197:06 min/km7:06 m/k
96HKKsenElin EngströmAxa Sports Club199312450,05 km50,05 k05:58:347:10 min/km7:10 m/k
106HKK40Ann-Charlotte LundquistLonesome Runners197612449,96 km49,96 k05:59:097:11 min/km7:11 m/k
116HKK40Danijela WolfstamTibro197412449,80 km49,80 k05:26:386:34 min/km6:34 m/k
126HKK55Annika Askengren-BergLK TV88196012048,21 km48,21 k05:59:407:28 min/km7:28 m/k
136HKK45Anne-Lie NielsenKimstad197011947,86 km47,86 k05:59:477:31 min/km7:31 m/k
146HKK35Agneta RoosScania Road Runners197611345,75 km45,75 k05:58:047:50 min/km7:50 m/k
156HKK60Maritha LarssonTeam Ultrasweden195511144,84 km44,84 k05:58:258:00 min/km8:00 m/k
166HKK45Siw HedlinBor196811044,39 km44,39 k05:59:008:05 min/km8:05 m/k
176HKK45Catharina HenrikssonGemensam Löpning i Perstorp196910843,73 km43,73 k05:57:598:11 min/km8:11 m/k
186HKK45Anki DalebjörkLilla Edet19689036,20 km36,20 k05:59:239:56 min/km9:56 m/k
196HKKmotAnette StenbergSkövde19668935,95 km35,95 k05:58:489:59 min/km9:59 m/k
206HKK50Heike EmmrichTeam Ultrasweden19628735,21 km35,21 k05:56:3710:08 min/km10:08 m/k
216HKK65Karin HellqvistSuperåret 201619488735,10 km35,10 k05:59:0310:14 min/km10:14 m/k
226HKKsenEmma HarryssonVegan Runners IK20008434,13 km34,13 k05:57:5510:29 min/km10:29 m/k
236HKKsenJosefine BondeIF Linnéa19788132,62 km32,62 k05:59:2111:01 min/km11:01 m/k
246HKKmotMalin FrykenmoTeam Ultrasweden19696626,77 km26,77 k05:58:0313:23 min/km13:23 m/k
256HKK50Åsa OscarssonTeam Ultrasweden19666325,40 km25,40 k04:10:239:52 min/km9:52 m/k
266HKKmotElin TöllborgTeam T19866225,00 km25,00 k03:00:357:13 min/km7:13 m/k
276HKK60Barbro ParaniakTeam Skavsåret IF19566024,20 km24,20 k03:44:479:17 min/km9:17 m/k
286HKK40Anica KrstanovskaGöteborg19765321,40 km21,40 k02:31:147:04 min/km7:04 m/k
296HKK40Sara BjörklundHemlinby lk197200 km0 k00:00:000:00 min/kmm/k
6 TIMMARS HERRAR
16HMM40Ken HakataIF Linnéa197318373,77 km73,77 k05:58:284:52 min/km4:52 m/k
26HMM50Ulf ChristianssonLonesome Runners196617469,86 km69,86 k05:59:525:09 min/km5:09 m/k
36HMM35Henrik RoosScania Road Runners197915963,83 km63,83 k05:59:565:38 min/km5:38 m/k
46HMM40Marcus LundquistLonesome Runners197414959,80 km59,80 k05:59:016:00 min/km6:00 m/k
56HMM40Marcus HansanderLifetime Runners197214759,05 km59,05 k05:59:496:06 min/km6:06 m/k
66HMM50Mikael SandbergHuddinge196214056,39 km56,39 k05:59:006:22 min/km6:22 m/k
76HMM55Bengt GöranssonFalu IK196013554,20 km54,20 k05:46:106:23 min/km6:23 m/k
86HMM45Andreas Leo EkdahlLonesome Runners197413353,60 km53,60 k05:59:016:42 min/km6:42 m/k
96HMM45Lars-Åke JohanssonSolvikingarna197013353,40 km53,40 k05:58:226:43 min/km6:43 m/k
106HMM35Andreas ThornScania Road Runners197712751,32 km51,32 k05:57:596:59 min/km6:59 m/k
116HMM35Robert KarlssonOK Norrvirdarna198112550,20 km50,20 k05:52:367:01 min/km7:01 m/k
126HMM40Leif HarryssonVegan Runners IK197312249,09 km49,09 k05:59:307:19 min/km7:19 m/k
136HMM50Magnus FrisérPeab196511747,00 km47,00 k05:59:117:39 min/km7:39 m/k
146HMM50Roger JarlHåfreströms IF196611646,60 km46,60 k05:58:317:42 min/km7:42 m/k
156HMM50Niklas FredlundTeam Ultrasweden196511445,87 km45,87 k05:58:277:49 min/km7:49 m/k
166HMM70Stig SöderströmKvarnsvedens FIK194311345,40 km45,40 k05:55:147:50 min/km7:50 m/k
176HMMmotLeif KarlssonV. Frölunda196311044,20 km44,20 k04:21:055:54 min/km5:54 m/k
186HMM70Kurt GustavssonHultsfreds LK194611044,20 km44,20 k05:48:457:53 min/km7:53 m/k
196HMM45Calle RasmussenLonesome Runners Karlstad197210943,89 km43,89 k05:59:128:11 min/km8:11 m/k
206HMM65Stig SamuelssonTjalve IF194710943,80 km43,80 k05:33:277:37 min/km7:37 m/k
216HMM55Peter SvenssonIFK Skövde195710743,05 km43,05 k05:52:448:12 min/km8:12 m/k
226HMMmotZlatan BasicTibro197110642,60 km42,60 k04:35:316:28 min/km6:28 m/k
236HMM45Zdenko WolfstamTibro197010642,60 km42,60 k04:50:106:49 min/km6:49 m/k
246HMMsenNiklas GunneIFK Mora Friidrottsklubb199210542,20 km42,20 k03:33:105:03 min/km5:03 m/k
256HMM65Bengt LindgrenVallentuna FK194710542,20 km42,20 k04:03:505:47 min/km5:47 m/k
266HMM65Jan ParaniakTeam Skavsåret IF195010542,20 km42,20 k04:29:066:23 min/km6:23 m/k
276HMM40Thomas AlmHammarby IF197610542,20 km42,20 k04:46:206:47 min/km6:47 m/k
286HMM70Lennart SkoogStenungsunds OK194610542,20 km42,20 k05:36:437:59 min/km7:59 m/k
296HMM50Peter DalebjörkTeam Ultrasweden196510542,20 km42,20 k05:50:478:19 min/km8:19 m/k
306HMM60Owe GustavssonApladalens LK19569839,40 km39,40 k05:54:329:00 min/km9:00 m/k
316HMMmotThomas FrykenmoTeam Ultrasweden19708935,97 km35,97 k05:58:519:59 min/km9:59 m/k
326HMMsenJonatan GroopVästerås LK19857229,00 km29,00 k02:31:265:13 min/km5:13 m/k
336HMMmotArvid FrykenmoTeam Ultrasweden20056827,57 km27,57 k05:58:5113:01 min/km13:01 m/k
346HMMmotEmil FrykenmoTeam Ultrasweden20076325,59 km25,59 k05:58:2814:00 min/km14:00 m/k
356HMM60Peter WieslerJalles TK19556124,60 km24,60 k03:21:358:12 min/km8:12 m/k
366HMMmotAdam StenbergFMCK, Skövde20064919,85 km19,85 k05:59:5018:07 min/km18:07 m/k
376HMM70Lennart BengtssonSolvikingarna194200 km0 k00:00:000:00 min/kmm/k
386HMM35Jonas BirgerssonGöteborg197900 km0 k00:00:000:00 min/kmm/k
HERRAR