SM 100 km med Veteran RM och 50 km i Borås

Den 7:e juli är det dags för årets upplaga av SM i 100 km löpning. Tävlingen avgörs på en 5 km bana som en del av SM-veckan i Borås.
Under dagen avgörs även Veteran RM i 100 km och ett 50 km lopp.

Läs mer om tävlingen på SOK Knallens hemsida
Historik
100 KILOMETER DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100KK K35 Södermark Frida Tjalve IF 20 100,00 km100,00 k 7:58:37 4:47 min/km4:47 /k
2 100KK K40 Skiöld Petra Björnstorps IF 20 100,00 km100,00 k 8:13:25 4:56 min/km4:56 /k
3 100KK Ksen Honek Jennifer IF Linnéa 20 100,00 km100,00 k 8:47:53 5:17 min/km5:17 /k
4 100KK K35 Aideborn Jessica Team Ultrasweden LK 20 100,00 km100,00 k 8:57:56 5:23 min/km5:23 /k
5 100KK K30 Fredriksson Therese SOK Knallen 20 100,00 km100,00 k 9:31:23 5:43 min/km5:43 /k
6 100KK K45 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 20 100,00 km100,00 k 9:57:21 5:58 min/km5:58 /k
7 100KK K45 Milleding Linda SOK Knallen 20 100,00 km100,00 k 10:33:57 6:20 min/km6:20 /k
8 100KK K55 Askengren Berg Annika LK TV88 20 100,00 km100,00 k 11:06:44 6:40 min/km6:40 /k
9 100KK K40 Le Loan IFK Skövde 20 100,00 km100,00 k 11:06:47 6:40 min/km6:40 /k
10 100KK K40 Kay Sofia LK TV88 20 100,00 km100,00 k 11:35:24 6:57 min/km6:57 /k
11 100KK K35 Sjöberg Linda Sjöviks SK 20 100,00 km100,00 k 12:08:01 7:17 min/km7:17 /k
12 100KK K40 Lundberg Camilla SOK Knallen 10 50,00 km50,00 k 6:23:44 7:40 min/km7:40 /k
13 100KK K30 Töllborg Elin Kville IF 0 -- 0:00 --
14 100KK K40 Thörn Lotta Scania Road Runners 0 -- 0:00 --
100 KILOMETER HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100KM Msen Rangelind André IF Göta Karlstad 20 100,00 km100,00 k 7:13:50 4:20 min/km4:20 /k
2 100KM Msen Wirén Linus IK Ymer 20 100,00 km100,00 k 7:47:05 4:40 min/km4:40 /k
3 100KM M35 Gärdsback Mattias Hemlingby LK 20 100,00 km100,00 k 8:01:49 4:49 min/km4:49 /k
4 100KM M35 Hållberg Anders IFK Lidingö Friidrott 20 100,00 km100,00 k 8:19:52 5:00 min/km5:00 /k
5 100KM M35 Stenemo Rasmus Axa Sports Club 20 100,00 km100,00 k 8:41:26 5:13 min/km5:13 /k
6 100KM M50 Jonsson Mikael Västerås LK 20 100,00 km100,00 k 8:43:10 5:14 min/km5:14 /k
7 100KM Msen Artblom Cihan Lerum Friidrott 20 100,00 km100,00 k 9:01:09 5:25 min/km5:25 /k
8 100KM M35 Larsson Ulf SOK Knallen 20 100,00 km100,00 k 9:48:17 5:53 min/km5:53 /k
9 100KM M40 Åhman David IF Linnéa 20 100,00 km100,00 k 9:57:01 5:58 min/km5:58 /k
10 100KM M40 Widfeldt Fredrik Tjalve IF 20 100,00 km100,00 k 10:45:23 6:27 min/km6:27 /k
11 100KM M50 Häggman Niclas Västerås LK 20 100,00 km100,00 k 10:49:02 6:29 min/km6:29 /k
12 100KM M45 Palmgren Göran Västerås LK 20 100,00 km100,00 k 10:49:02 6:29 min/km6:29 /k
13 100KM M45 Karlsson Niklas Sjöviks SK 20 100,00 km100,00 k 11:06:51 6:40 min/km6:40 /k
14 100KM M60 Nossborn Thord IF Linnéa 20 100,00 km100,00 k 11:52:17 7:07 min/km7:07 /k
15 100KM M45 Ström Fredrik Ingen klubb 20 100,00 km100,00 k 12:06:43 7:16 min/km7:16 /k
16 100KM Msen Meyer Peter Göteborgs Atlet & Triathlonsälskap 20 100,00 km100,00 k 12:18:32 7:23 min/km7:23 /k
17 100KM M40 Johansson Morgan Umarasports 20 100,00 km100,00 k 12:27:03 7:28 min/km7:28 /k
18 100KM M35 Molin Johan LK TV88 20 100,00 km100,00 k 12:33:52 7:32 min/km7:32 /k
19 100KM M45 Klemensson Torbjörn Scania Road Runners 20 100,00 km100,00 k 13:12:08 7:55 min/km7:55 /k
20 100KM Msen Rangelid André IF Göta Karlstad 16 80,00 km80,00 k 5:41:26 4:16 min/km4:16 /k
21 100KM M45 Sterneland Jerker Dalasportens OL 11 55,00 km55,00 k 5:08:19 5:36 min/km5:36 /k
22 100KM M50 Lindwall Jörgen Umara Sports Club 11 55,00 km55,00 k 5:15:21 5:44 min/km5:44 /k
23 100KM Msen Gunne Niklas IFK Mora 10 50,00 km50,00 k 4:03:06 4:52 min/km4:52 /k
24 100KM M40 Lillbacka Robert SOK Knallen 9 45,00 km45,00 k 4:09:26 5:33 min/km5:33 /k
25 100KM M60 Sulonen Kari Team Ultrasweden LK 9 45,00 km45,00 k 6:13:28 8:18 min/km8:18 /k
26 100KM M50 Johansson Mathias IK JOGG 8 40,00 km40,00 k 3:56:25 5:55 min/km5:55 /k
27 100KM M45 Holmgren Robert Huddinge AIS 0 -- 0:00 --
28 100KM M45 Olsson Fredrik Coventry City 0 -- 0:00 --
50 KILOMETER DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50KK K Camilla Ahlberg SOK Knallen 10 50,00 km50,00 k 4:07:16 4:57 min/km4:57 /k
2 50KK K Karlsson Lina En av tre 10 50,00 km50,00 k 4:10:23 5:00 min/km5:00 /k
3 50KK K Månsson Monica Kungsäters IF 10 50,00 km50,00 k 4:28:33 5:22 min/km5:22 /k
4 50KK K Lindgren Anna SOK Knallen 10 50,00 km50,00 k 4:39:01 5:35 min/km5:35 /k
5 50KK K Johansson Sara Ingen klubb 10 50,00 km50,00 k 4:51:34 5:50 min/km5:50 /k
6 50KK K Ackerot Maria Kvarnbyns Löparsällskap 10 50,00 km50,00 k 5:34:42 6:42 min/km6:42 /k
50 KILOMETER HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50KM M Martinsson David Kungsäters IF 10 50,00 km50,00 k 3:39:42 4:24 min/km4:24 /k
2 50KM M Mindelsohn Fredrik Lerum Friidrott 10 50,00 km50,00 k 4:24:19 5:17 min/km5:17 /k
3 50KM M Trobbiani Franco SOK Knallen 10 50,00 km50,00 k 4:38:29 5:34 min/km5:34 /k
4 50KM M Johansson Lars-Åke Solvikingarna 10 50,00 km50,00 k 4:45:40 5:43 min/km5:43 /k
5 50KM M Söderström Mikael SOK Knallen 10 50,00 km50,00 k 4:54:22 5:53 min/km5:53 /k
6 50KM M Karlsson Leif Solvikingarna 10 50,00 km50,00 k 4:54:23 5:53 min/km5:53 /k
7 50KM M Mah Dennis SOK Knallen 10 50,00 km50,00 k 5:01:27 6:02 min/km6:02 /k
8 50KM M Thulin Niklas IF Änglarp 10 50,00 km50,00 k 5:31:42 6:38 min/km6:38 /k
9 50KM M Nilsson Jörgen Vi som springer 10 50,00 km50,00 k 5:31:53 6:38 min/km6:38 /k
10 50KM M Jutemar Lasse SOK Knallen 10 50,00 km50,00 k 5:36:20 6:44 min/km6:44 /k
11 50KM M Johansson Göran SOK Knallen 10 50,00 km50,00 k 5:36:20 6:44 min/km6:44 /k
12 50KM M Fredlund Niklas Team Ultra Sweden 10 50,00 km50,00 k 5:54:46 7:06 min/km7:06 /k
13 50KM M Remar Sören Ulricehamns FK 10 50,00 km50,00 k 6:01:16 7:14 min/km7:14 /k
14 50KM M Dia Niclas Rolls-Royce IF 10 50,00 km50,00 k 6:06:49 7:20 min/km7:20 /k
15 50KM M Gustavsson Owe LK 42195+ 10 50,00 km50,00 k 6:10:20 7:24 min/km7:24 /k
16 50KM M Ragneheim Mikael Hestra IF 6 30,00 km30,00 k 2:52:29 5:45 min/km5:45 /k
17 50KM M Dalebjörk Peter Team Ultra Sweden 6 30,00 km30,00 k 3:24:54 6:50 min/km6:50 /k
18 50KM M Book Kaarlo SOK Knallen 5 25,00 km25,00 k 2:36:46 6:16 min/km6:16 /k
19 50KM M Blom Joel SOK Knallen 0 -- 5:00:00 --
20 50KM M Swanson Jonas Ingen klubb 0 -- 5:00:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden
Senast uppdaterad 2017-07-07 21:14:57