LEKSAND SOMMARLAND KVÄLLSMARATHON

Under lördagen den 16 juli avgörs går premiären av Leksand sommarland kvällsmarathon. Starten går kl 18:30 och under kvällen genomförs även ett barnlopp och tidslopp på 1, 2 och 3 timmar.

För mer information om tävlingen kolla 114-sports hemsida.

På den här sidan visar vi de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden

Senast uppdaterad 2016-07-17 00:27:34
 KlassNamnKlubbVarvDistansTidSnitt
1 TIMMARS
11HDavid OlofssonUppsala912,23 km12,23 k00:57:524:44 min/km4:44 m/k
21HHelene PellasTeam PP/Skarpnäck79,39 km9,39 k00:59:476:22 min/km6:22 m/k
31HAnton OlofssonUppsala IF68,85 km8,85 k00:56:006:20 min/km6:20 m/k
41HMarie BoqvistHåfreströms IF57,51 km7,51 k00:54:037:12 min/km7:12 m/k
2 TIMMARS
12HTomas SellströmInsjön2025,99 km25,99 k01:59:074:35 min/km4:35 m/k
22HPer-Göran OlofssonUppsala löparklubb1824,15 km24,15 k01:55:064:46 min/km4:46 m/k
32HSandra JutboVännäsby1621,60 km21,60 k01:55:335:21 min/km5:21 m/k
42HDan JarlHåfreströms IF1621,24 km21,24 k01:57:305:32 min/km5:32 m/k
52HSissi JubergLonesome runners1418,51 km18,51 k01:57:176:20 min/km6:20 m/k
62HAnna OlofssonUppsala löparklubb1317,51 km17,51 k01:56:136:38 min/km6:38 m/k
72HJohan RexÖrebro AIK00 km0 k00:00:000:00 min/kmm/k
3 TIMMARS
13HTove AngerÖrebro AIK00 km0 k00:00:000:00 min/kmm/k
MARATHON DAMER
1MKLena KossÖrebro AIK3342,20 km42,20 k05:16:327:30 min/km7:30 m/k
MARATHON HERRAR
1MMJörgen StagreusGoif Kåre3342,20 km42,20 k03:25:074:52 min/km4:52 m/k
2MMHåkan SvedbergBrunflo IF3342,20 km42,20 k03:26:544:54 min/km4:54 m/k
3MMHasse ByrènIF Spartacus3342,20 km42,20 k03:42:315:16 min/km5:16 m/k
4MMJan Billy AasOppegård IL friidrett3342,20 km42,20 k03:51:365:29 min/km5:29 m/k
5MMJoakim OskarssonIFK Nora Långlöpning3342,20 km42,20 k03:55:505:35 min/km5:35 m/k
6MMNiklas HuhtalaÖrebro AIK3342,20 km42,20 k03:57:595:38 min/km5:38 m/k
7MMJimmy ThörnbergIK NocOut.se3342,20 km42,20 k04:00:565:43 min/km5:43 m/k
8MMMats LiljegrenTeam Skavsåret IF3342,20 km42,20 k04:01:185:43 min/km5:43 m/k
9MMBengt GöranssonFalu IK3342,20 km42,20 k04:07:145:52 min/km5:52 m/k
10MMRoger JarlHåfreströms IF3342,20 km42,20 k04:28:446:22 min/km6:22 m/k
11MMLars AgnezonKongahälla AIK3342,20 km42,20 k04:39:156:37 min/km6:37 m/k
12MMTomas HörnqvistVi som springer3342,20 km42,20 k04:53:136:57 min/km6:57 m/k
13MMHenrik AasböRindal IL3342,20 km42,20 k05:09:237:20 min/km7:20 m/k
14MMJarle HammerNittedal I.L.3342,20 km42,20 k05:18:577:34 min/km7:34 m/k
15MMOwe GustavssonApladalens LK3342,20 km42,20 k05:25:097:42 min/km7:42 m/k
16MMSigvard KoplimaeVattudalens LDK3342,20 km42,20 k05:45:468:12 min/km8:12 m/k
17MMStig SöderströmKvarnsvedens FIK3342,20 km42,20 k05:50:588:19 min/km8:19 m/k
18MMGöran LennströmHultsfreds LK3342,20 km42,20 k05:54:458:24 min/km8:24 m/k
19MMKjell ÅströmMånkarbo IF2025,78 km25,78 k03:05:387:12 min/km7:12 m/k
20MMHans-Inge LindeskovTeam Ultrasweden LK1114,41 km14,41 k01:51:137:43 min/km7:43 m/k