Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Ringerike 6-timers
Den 26 augusti är det dags för årets upplaga av Ringerike 6-timerrs. Loppet avgörst på en varvbana på 930 meter i Ringerike norr om Oslo i Norge.
Läs mer om tävlingen på
Ringerike 6-timers
Historik
9 mars 2024 | Skövde 6-timmars
10 februari 2024 | Karlstad 6-timmars 2024
13 januari 2024 | Stadion Marathon 2024
4 november 2023 | Borås 6-timmars 2023
7 oktober 2023 | Kristinehamns 6 timmars
16 september 2023 | Black River Run 2023
8 juli 2023 | Skövde Ultrafestival 2023
21 april 2023 | TEC 2023
1 april 2023 | Aprilskämtet 6-timmars
11 mars 2023 | Skövde 6-timmars 2023
18 februari 2023 | Karlstad 6-timmars 2023
5 november 2022 | Borås 6 timmars 2022
8 oktober 2022 | Kristinehamns 6 timmars
17 september 2022 | Kung Björn Loppet 2022
10 september 2022 | Black River Run 2022
9 juli 2022 | Skövde Ultrafestival 2022
22 april 2022 | TEC 2022
12 mars 2022 | Skövde 6 timmars 2022
5 mars 2022 | Karlstad 6 timmars
15 januari 2022 | Stadion Marathon Stockholm 2022
6 november 2021 | Borås 6 timmars 2021
15 oktober 2021 | TEC 2021
18 september 2021 | Black River Run 2021
24 juli 2021 | Skövde Ultrafestival 2021 med SM i 24-timmars löpning
10 oktober 2020 | TEC 2020 dag 3
9 oktober 2020 | TEC 2020 dag 2
8 oktober 2020 | TEC 2020 dag 1
3 oktober 2020 | Örebro 24-timmars
7 mars 2020 | Skövde 6 timmars 2020
7 mars 2020 | Skövde 6 timmars 2021
1 februari 2020 | Karlstad 6 timmars 2020
18 januari 2020 | Stadion Marathon 2020
5 januari 2020 | Marieberg Galleria 6-timmars
14 december 2019 | Personliga Rekordens Tävling 2019
23 november 2019 | Vintermarathon till Jan Linds minne
28 september 2019 | Lerum 6/3/1-timmars 2019
21 september 2019 | Kung Björn Loppet 2019
14 september 2019 | Bridge backyard
24 augusti 2019 | Ringerike 6-timers
27 juli 2019 | Skövde Ultrafestival 2019
11 maj 2019 | Sweden Irontrail Marathon
4 maj 2019 | Löparkalaset Trelleborg 2019
26 april 2019 | Täby Extreme Challenge 2019
13 april 2019 | Löparkalaset Göteborg 2019
9 mars 2019 | Skövde 6 timmars 2019
2 februari 2019 | Karlstad 6 timmars 2019
19 januari 2019 | Stadion Marathon Stockholm 2019
15 december 2018 | Personliga Rekordens Tävling 2018
24 november 2018 | Vintermarathon till Jan Linds minne
25 augusti 2018 | Ringerike 6-timers
27 juli 2018 | Skövde Ultrafestival 2018
12 maj 2018 | Löparkalaset Trelleborg 2018
20 april 2018 | Täby Extreme Challenge 2018
14 april 2018 | Partille 6 timmars 2018
10 mars 2018 | Skövde 6 timmars 2018
3 februari 2018 | Karlstad 6 timmars 2018
13 januari 2018 | Stadion Marathon Stockholm 2018
16 december 2017 | Personliga rekordens tävling
11 november 2017 | Borås 6 timmars 2018
14 oktober 2017 | Oxelösund 6 timmars
30 september 2017 | Kortedala Brutal Marathon
2 september 2017 | Kramfors Ultrafestival 2017
28 juli 2017 | Skövde Ultrafestival 2017
7 juli 2017 | SM 100 km med Veteran RM och 50 km i Borås
28 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 5
27 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 4
26 maj 2017 | 5 marathon på 5 dagar - Dag 3
12 TIMMARS DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
12HK
D12
Ann Caroline Wiberg
Örnsköldsvik
244
97,87 km
97,87 k
11:58:07
7:20 min/km
7:20 /k
2
12HK
D12
Gunilla Manbré
Jokkmokk
203
81,42 km
81,42 k
11:55:19
8:47 min/km
8:47 /k
3
12HK
D12
Anna-Maria Herbertsson
Ljung
140
56,24 km
56,24 k
11:57:24
12:45 min/km
12:45 /k
12 TIMMARS HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
12HM
M12
Mats Liljegren
Team Skavsåret
238
95,39 km
95,39 k
11:58:44
7:32 min/km
7:32 /k
2
12HM
M12
Fredrik Lindblad
Gustavsberg
201
80,65 km
80,65 k
11:56:58
8:53 min/km
8:53 /k
3
12HM
M12
Mikael Forsman
Vårby IK
126
50,40 km
50,40 k
6:19:05
7:31 min/km
7:31 /k
24 TIMMARS DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
24HK
D24
Kristina Paltén
Piterunners
469
187,86 km
187,86 k
23:58:47
7:40 min/km
7:40 /k
2
24HK
D24
Lisa Amundsson
Sydkloster
398
159,46 km
159,46 k
23:58:11
9:01 min/km
9:01 /k
3
24HK
D24
Maria Broström
OK Denseln
284
113,97 km
113,97 k
23:55:17
12:36 min/km
12:36 /k
4
24HK
D24
Ann Ritella
Team Ultrasweden LK
254
101,79 km
101,79 k
22:06:05
13:02 min/km
13:02 /k
5
24HK
D24
Britt Sulonen
Team Ultrasweden LK
211
84,49 km
84,49 k
23:59:26
17:02 min/km
17:02 /k
6
24HK
D24
Anne-Sofie Sundholm
Lonesome Runners
159
63,63 km
63,63 k
23:59:15
22:37 min/km
22:37 /k
7
24HK
D24
Lena Jensen
Team Ultrasweden LK
125
50,00 km
50,00 k
7:13:36
8:40 min/km
8:40 /k
24 TIMMARS HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
24HM
M24
Christian Ritella
Team Ultrasweden LK
528
211,32 km
211,32 k
23:59:39
6:49 min/km
6:49 /k
2
24HM
M24
Christer Tinnerholm
Bålsta IK
504
201,66 km
201,66 k
23:59:39
7:08 min/km
7:08 /k
3
24HM
M24
Peter Jonsson
Axa sportsclub
443
177,20 km
177,20 k
20:22:52
6:54 min/km
6:54 /k
4
24HM
M24
Morgan Johansson
Umara sportsclub
343
137,38 km
137,38 k
23:50:24
10:25 min/km
10:25 /k
5
24HM
M24
Robert Lindmark
Gällivare Endurance
321
128,69 km
128,69 k
23:57:56
11:10 min/km
11:10 /k
6
24HM
M24
Bengt-Åke Permats
Dala-Floda IF
317
126,95 km
126,95 k
23:43:41
11:13 min/km
11:13 /k
7
24HM
M24
Peter Strande
Liviöjärvi IF
310
124,00 km
124,00 k
19:51:46
9:37 min/km
9:37 /k
8
24HM
M24
Mattias Gärdsback
Hemlingby LK
304
121,60 km
121,60 k
12:43:22
6:17 min/km
6:17 /k
9
24HM
M24
Lars Lindblom
Vegan Runners IK
303
121,33 km
121,33 k
23:58:21
11:51 min/km
11:51 /k
10
24HM
M24
Bertil Palmqvist
Bälinge IF
290
116,03 km
116,03 k
23:59:17
12:24 min/km
12:24 /k
11
24HM
M24
Kari Sulonen
Team Ultrasweden LK
267
106,89 km
106,89 k
23:59:26
13:28 min/km
13:28 /k
12
24HM
M24
Sigvard Koplimäe
Vattudalens LDK
180
72,00 km
72,00 k
23:33:01
19:38 min/km
19:38 /k
13
24HM
M24
Mikael Näslund
Öbacka LK
156
62,40 km
62,40 k
6:05:41
5:52 min/km
5:52 /k
14
24HM
M24
Anton Berglund
SK Örnvingen
0
-
-
0:00
-
-
15
24HM
M24
Peter Gellerstedt
Norum SK
0
-
-
0:00
-
-
6 TIMMARS DAMER
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
6HK
K40-44
Therese Falk
Romerike Ultraløperklubb
137
73,02 km
73,02 k
5:59:54
4:56 min/km
4:56 /k
2
6HK
K35-39
Jessica Aideborn Hartikainen
Team Ultrasweden, SWE
122
65,40 km
65,40 k
5:58:11
5:29 min/km
5:29 /k
3
6HK
K40-44
Hilde Johansen
Romerike Ultraløperklubb
120
64,31 km
64,31 k
5:58:10
5:34 min/km
5:34 /k
4
6HK
D6
Jessica Aideborn Hartikainen
Team Ultrasweden LK
156
62,91 km
62,91 k
5:58:28
5:42 min/km
5:42 /k
5
6HK
K23-34
Rakel Erla Sævarsdottir
Romerike Ultraløperklubb
115
61,47 km
61,47 k
5:59:06
5:51 min/km
5:51 /k
6
6HK
M23-34
Hege Engene
Romerike Ultraløperklubb
103
55,38 km
55,38 k
5:57:28
6:27 min/km
6:27 /k
7
6HK
K45-49
Gunn-Lene Karlsen
Hytteplan Sport
103
55,29 km
55,29 k
5:57:54
6:28 min/km
6:28 /k
8
6HK
K50-54
Ragnhild Audestaf
Romerike ultraløperklubb
98
52,55 km
52,55 k
5:58:12
6:49 min/km
6:49 /k
9
6HK
D6
Jenny-Ann Ehrling
Örebro AIK
130
52,42 km
52,42 k
5:58:50
6:51 min/km
6:51 /k
10
6HK
K40-44
Trine Lise Dyrbeck
Team SOS
96
51,23 km
51,23 k
5:59:50
7:01 min/km
7:01 /k
11
6HK
D6
Christina Hild
Runacademy IF
120
48,35 km
48,35 k
5:59:09
7:26 min/km
7:26 /k
12
6HK
K45-49
Suzette Damman
Nederland
80
42,74 km
42,74 k
5:58:21
8:23 min/km
8:23 /k
13
6HK
K23-34
Ragnhild Mølmen Gråsletten
Privat
79
42,30 km
42,30 k
5:51:28
8:19 min/km
8:19 /k
14
6HK
K23-34
Monica Nilsen
Holekarusellen
79
42,21 km
42,21 k
5:55:14
8:25 min/km
8:25 /k
15
6HK
K55-59
Kari Langerud
Hytteplan Sport
79
42,20 km
42,20 k
3:25:15
4:52 min/km
4:52 /k
16
6HK
D6
Ann-Marie Dolk
Norrköping
105
42,20 km
42,20 k
5:40:21
8:04 min/km
8:04 /k
17
6HK
D6
Marie Sparreus
Öbacka LK
100
40,32 km
40,32 k
5:59:13
8:54 min/km
8:54 /k
18
6HK
K55-59
Sissel Rønning
Privat
64
34,63 km
34,63 k
5:57:11
10:19 min/km
10:19 /k
19
6HK
K40-44
Aud Elisabeth Stuhr
Sauda IL
53
28,39 km
28,39 k
2:18:29
4:53 min/km
4:53 /k
20
6HK
K55-59
Randi Håkonsen
Romerike Ultraløperklubb
44
24,02 km
24,02 k
5:57:09
14:52 min/km
14:52 /k
21
6HK
K60-64
Wenche Dørum
Royal Sport
0
-
-
0:00
-
-
22
6HK
K40-44
Titina Bakken
Privat (Jevnaker)
0
-
-
0:00
-
-
23
6HK
K40-44
Wibeke Andersen
Romerike ultraløperklubb
0
-
-
0:00
-
-
24
6HK
K40-44
Siv Hansen
Bergen triathlon club
0
-
-
0:00
-
-
25
6HK
K40-44
Linda Klerud
Romerike Ultraløpeklubb /FIF
0
-
-
0:00
-
-
26
6HK
K45-49
Rita Nordsveen
FIL Orion
0
-
-
0:00
-
-
27
6HK
K40-44
Rita Steinsvik
Romerike ultraløperklubb
0
-
-
0:00
-
-
28
6HK
K40-44
Tone Yvonne Killengreen
Romerike Ultraløper klubb
0
-
-
0:00
-
-
29
6HK
K50-54
Marianne Nesje
Romerike Ultraløperklubb
0
-
-
0:00
-
-
30
6HK
K35-39
Kristin Rosie Solvang
Privat
0
-
-
0:00
-
-
6 TIMMARS HERRAR
Klass
Namn
Klubb
Varv
Distans
Tid
Snitt
1
6HM
M45-49
Dag Bern
SK Kraft
147
78,31 km
78,31 k
5:59:57
4:36 min/km
4:36 /k
2
6HM
M23-34
Magnus Bø Thorud
Romerike Ultraløperklubb
133
71,30 km
71,30 k
5:57:44
5:01 min/km
5:01 /k
3
6HM
M23-34
Stian Andersen
Loddefjordløperne
131
70,20 km
70,20 k
5:58:01
5:06 min/km
5:06 /k
4
6HM
M6
Andreas Alm
Järved
161
64,91 km
64,91 k
5:58:19
5:31 min/km
5:31 /k
5
6HM
M35-39
Morten Auset
Byåsen IL/Team Ronhill
119
63,91 km
63,91 k
5:58:17
5:36 min/km
5:36 /k
6
6HM
M6
Jonas Wängberg
Västerås LK
157
63,16 km
63,16 k
5:59:24
5:41 min/km
5:41 /k
7
6HM
M6
Johan Andersson
Långviksmon
156
62,91 km
62,91 k
5:58:03
5:41 min/km
5:41 /k
8
6HM
M45-49
Jan Olav Dagsvik
Ogndal il
118
62,91 km
62,91 k
5:59:55
5:43 min/km
5:43 /k
9
6HM
M40-44
Bjørnar Tyberg
Smultringgjengen
117
62,75 km
62,75 k
5:58:08
5:42 min/km
5:42 /k
10
6HM
M55-59
Geir Haugen
Vingar
117
62,63 km
62,63 k
5:58:48
5:44 min/km
5:44 /k
11
6HM
M50-54
Kjetil Schonhowd
Lillehammer Skiklub
114
60,92 km
60,92 k
5:59:13
5:54 min/km
5:54 /k
12
6HM
M35-39
Torbjørn Holden Søgaard
Smultringgjengen
113
60,33 km
60,33 k
5:59:30
5:58 min/km
5:58 /k
13
6HM
M35-39
Ragnar Øien
Romerike Ultraløperklubb
111
59,27 km
59,27 k
5:58:26
6:03 min/km
6:03 /k
14
6HM
M60-64
Per Audun Heskestad
Fil Aks
108
57,80 km
57,80 k
5:59:07
6:13 min/km
6:13 /k
15
6HM
M6
Kristoffer Virta
Phys Ed Greyhounds
139
55,94 km
55,94 k
5:59:15
6:25 min/km
6:25 /k
16
6HM
M60-64
Ivar Marius Nerby
Ringkollen Multisport/NUIL
104
55,48 km
55,48 k
5:58:13
6:27 min/km
6:27 /k
17
6HM
M6
Bengt Dolk
Norrköping
138
55,40 km
55,40 k
5:45:34
6:14 min/km
6:14 /k
18
6HM
M6
Rasmus Johansson
Kramfors
135
54,47 km
54,47 k
5:58:41
6:35 min/km
6:35 /k
19
6HM
M23-34
Stian Øidvin
Privat
102
54,46 km
54,46 k
5:59:42
6:36 min/km
6:36 /k
20
6HM
M70-74
Kjell Skogvang
Spiridon
101
53,88 km
53,88 k
5:58:36
6:39 min/km
6:39 /k
21
6HM
M55-59
Per-Ola Saugnes
Fagerli BIL
97
52,04 km
52,04 k
5:58:02
6:53 min/km
6:53 /k
22
6HM
M50-54
Harald Borthen Singstad
Romerike Ultraløperklubb
95
50,69 km
50,69 k
5:16:19
6:14 min/km
6:14 /k
23
6HM
M40-44
Tord Ertresvåg
Privat
95
50,69 km
50,69 k
5:20:53
6:20 min/km
6:20 /k
24
6HM
M60-64
Knut Kronstad
Romerike Ultraløperklubb
94
50,59 km
50,59 k
5:57:12
7:04 min/km
7:04 /k
25
6HM
M50-54
Einar Cyvin
Romerike ultraløperklubb
94
50,51 km
50,51 k
5:54:56
7:02 min/km
7:02 /k
26
6HM
M45-49
Runar Thorstensen
Romerike Ultraløperklubb
94
50,31 km
50,31 k
5:57:40
7:07 min/km
7:07 /k
27
6HM
M6
Christer Lejon
High Coast Ultra RC
125
50,20 km
50,20 k
5:35:00
6:40 min/km
6:40 /k
28
6HM
M6
Staffan Wikström
Vattudalens LK
123
49,44 km
49,44 k
5:59:19
7:16 min/km
7:16 /k
29
6HM
M50-54
Endre Vindheim
Spiridon LLL
87
46,46 km
46,46 k
5:59:53
7:45 min/km
7:45 /k
30
6HM
M6
Stefan Granbäck
Nordingrå SK
111
44,60 km
44,60 k
5:59:44
8:04 min/km
8:04 /k
31
6HM
M6
Stig Åsberg
IFK Nyland
108
43,40 km
43,40 k
5:08:30
7:07 min/km
7:07 /k
32
6HM
Hans Peter
Jumbojets
80
42,73 km
42,73 k
5:51:48
8:14 min/km
8:14 /k
33
6HM
M6
Fredrik Persson
Team Montain Dog
105
42,56 km
42,56 k
5:58:06
8:25 min/km
8:25 /k
34
6HM
M50-54
Knut Ivar Paalsrud
Romerike Ultraløperklubb
79
42,20 km
42,20 k
3:55:46
5:35 min/km
5:35 /k
35
6HM
M6
Bengt Lindström
Vallentuna FK
82
33,04 km
33,04 k
5:58:10
10:50 min/km
10:50 /k
36
6HM
M45-49
Kjetil Engelstad
Ringerike Brannvesen
52
27,86 km
27,86 k
2:01:55
4:23 min/km
4:23 /k
37
6HM
M70-74
Bård Rødde
Lånke IL
0
-
-
0:00
-
-
38
6HM
M23-34
Håkon Lie
Åmdal IL/Team Rambo
0
-
-
0:00
-
-
39
6HM
M40-44
Eivind Killengreen
Blodsmak
0
-
-
0:00
-
-
40
6HM
M45-49
Richard Haugen
Steinsletta skiflygerforening
0
-
-
0:00
-
-
41
6HM
M40-44
Tor Einar Johansen
Åskameratene
0
-
-
0:00
-
-
42
6HM
M45-49
Daniel Salvesen
Romerike Ultraløperklubb
0
-
-
0:00
-
-
43
6HM
M23-34
Bomann Kvalheim
Kristiansand Ultraløperklubb
0
-
-
0:00
-
-
44
6HM
M6
Mats Zetterlund
Vattudalens LDK
0
-
-
0:00
-
-
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med
Team Ultrasweden