annons

Foruminlägg av Piratfarsan

#1
1969 • Vallentuna
14 augusti 2008 kl 12:04
Tar aldrig slut! ;-)
Skojja bara, benen tar nästan alltid slut först, men det beror nog på 5-10 kg för mkt vikt att bära på, flåset är sällan problemet.
Gilla
#2
1969 • Vallentuna
19 augusti 2008 kl 08:18
Håller med Samuel H. Jag har mycket svårare att motivera mig när det är 25 grader och solsken, då tycker jag det är skitjobbigt att ge sig ut och springa (Sitter hellre och gassar med en öl i solen då ;-)
Men regn, rusk eller snömodd och mörker då blir det riktigt kul att springa. Men så har jag kanske inte alla indianer i kanoten heller enligt vissa :-)
Gilla
#3
1969 • Vallentuna
25 augusti 2008 kl 07:16
Klarade 100 direkt :-0.. Hihi.. Lite fusk kanske, jag har sedan en tid haft som rutin att köra 100 armhävningar (34+33+33) och 50 pullups (20+15+15) varje vardag, har lite dötid på jobbet mellan labbprovningar så då ligger jag och kör armhävningar istället. :-)
Det var dock kul att se att man klarade 100 på raken nu, även om de sista var riktigt sega..
Kan säga att jag fått bättre hållning och känner mig mkt starkare i hela överkroppen sen jag började med detta. Har tänkt öka mängden så att jag till slut klarar 300 i sträck..

Lycka till med projektet

/Jörgen
Gilla
#4
1969 • Vallentuna
13 mars 2009 kl 07:34
Dimmu Borgir, snacka om "up tempo" :-)
Jag blandar ganska vilt, kör alltid spelaren på random 4000 låtar, så ena stunden är det Death Metal för att i nästa vara Pavarottis ljuva stämma som kör Ave Maria..
Varför denna saliga blandning undrar vän av ordning, jo jag tycker det är ett bra sätt att ta bort fokus från jobbiga tunga pass, fundera istället på "vad kan nästa låt bli" eller "Wow! den här Abba låten har jag inte hört på 15 år". Så gör jag :-)
Gilla
annons