annons

Foruminlägg av Patrik

#1
19 oktober 2025 kl 16:09
Gilla
Hej!
Lite bakgrund om min löpning:
jag varit skriv inom innebandy i 15 år på hobby nivå.
Gymmat på våren/sommaren.
2025 i januari så fick vi reda på att barn nr2 kommer i september. Då bestämde jag mig för sluta med innebandy och börja springa. Göteborgsvarvet 2026 skulle bli målet.
Jag körde 3 pass i veckan. Långpass, intervaller och tempopass.
Jag hann komma upp i 15km tempo på 6-6.30 innan barn nr2 kom.
träningen har inte blivit som tanken va när jag anmälde mig.
Jag har en 2 åring och en 1 månads bebis nu. Innan lilleman kom så sprang jag på kvällarna efter nattning. Tanken va att fortsätta så men nu sitter jag fast med en 1 månad bebis i famnen.
Så jag har tänkt börja springa på lunchrasten. Problem är ju att lunchrasten bara är 1h så jag kommer aldrig komma upp i 18km som va min plan.
Till min fråga. Kan man träna inför Göteborgsvarvet enbart på lunchraster. Kommer ju bli 10-12km pass.
Helgerna är uteslutet eller att sambon får passa barnen så jag får springa.
Eller blir det för korta pass och väl på tävlingen så kommer kroppen inte hålla då jag bara är van vid halva sträckan?
Tacksam för svar och tips.
annons