annons

Foruminlägg av Ulf Mäkitalo

#1
23 mars 2015 kl 11:30
Gilla
"Kenyanska elitlöpare som springer halvmara på 60-65 min springer sina långpass i 6.30 fart så då fårstår du kanske att dina långpass i 5.47 med så lite mängd är galet fort i jämförelse."

Lite OT, men jag blev lite chockad när jag läste ovanstående: jag tränar för min första mara och sprang 28km i 4:58-fart i lördags. Brukar lägga långpassen på 5:10-6:00...har oftast bara med mig 0.5l vatten, ibland inget. Har liten löpvana, däremot kört en del långlopp på cykel och skidor och kanske vant min kropp vid lång belastning. Kanske din kropp kräver näring under passen - att fettförbränning inte kickar igång som den ska?

#2
1 juni 2015 kl 13:37
1 Gilla
Sprang mitt första maraton i lördags. Hade 4 timmar som mål och gick precis under 3:45, så jag är jättenöjd! Dessutom var jag riktigt pigg i mål.

Sitter och går igenom min träningsdagbok som jag startade den 1:a augusti förra året (då jag bestämde mig för att ställa upp): 92 mil, tycker jag låter rätt ok. Men utslaget per vecka - drygt 2 mil - så känns det som det finns en hyfsad förbättringspotential om jag ställer upp fler gånger.

Just nu mest sugen på cyklingen och terränglöpning...
annons