annons

Foruminlägg av joakim tidstrand

#1
24 juni 2009 kl 19:53
Gilla
Jag har kollat runt lite på internet utan att hitta någon riktig recension om denna sko. Är det någon som har testat den? eller kanske iallafall hört något om den?
#2
25 juni 2009 kl 21:31
Gilla
Tack för informationen. Ska nog kanske investera i ett par och prova.
#3
28 juni 2009 kl 08:43
Gilla
Jag har precis inskaffat en Suunto T3 C pulsklocka och har nu två frågor. Det står att pulsklockan är vattentät till 30 meter. Men i garantipapprena står det att den inte tål dykning till 30 meter. Det står att den är testad vid vattentryck av 30 meter. Så nu till min fråga. Hur vattentät är egentligen klockan? hur mycket är vattentryck 30 meter? inte för att jag ska ha den till dykning men jag vill kunna ha den på mig jämnt utan att vara orolig för att den ska läcka in vatten och sluta fungera.

Den andra frågan gäller glasets repkänslighet. Jag läste i något forum att klockan var jättekänslig mot repor, men sedan läste jag någon annanstans att så inte var fallet. För om det är så att den repar lätt kanske jag får överväga att bara ha den när jag tränar istället för till vardags också. Är det någon som har någon erfarenhet som dem vill dela med sig av.

MVH/joakim
#4
4 juli 2009 kl 09:32
Gilla
Jag har den senaste tiden haft stora problem med smärta i trampdynorna, framför allt på hälarna. Jag försöker att cykla så mycket jag kan istället för att springa för att inte belasta så mycket men det onda försvinner ej. Jag är sjukt sugen på att sticka ut på en löprunda men vet inte om det är en sån bra idé.
Är det någon som har någon erfarenhet av detta problem så får ni mer än gärna dela med er av era tips och funderingar.

MVH/Jocke
#5
5 juli 2009 kl 21:05
Gilla
Tack för alla svar. ska prova mig fram och se vad som fungerar. Det första blir att skaffa ett inlägg för hälarna. Någon som vet något ställe där det kan fixas. Helst online eftersom jag bor i skogen:)
MVH/Joakim
annons
#6
26 oktober 2009 kl 13:20
Gilla
Någon som vet hur pass stabil denna sko är? Har läst här i forumet att vomero 3 inte är speciellt stabil och jag undrar hur 4:an verkar vara. Provade dem på stadium för en tid sen och tänkte nu beställa ett par. Jag har haft ett par nimbus 10 innan som jag tyckte var lite väl stabila. Jag vill ha en väldämpad sko men som inte är så stabil och tyckte verkligen om nike vomero.
Någon som har erfarenhet av denna sko?
#7
11 november 2009 kl 15:55
Gilla
Båda paren är helt nya i kartong.

Nike Free Everyday+2 strl US 12. Ordinarie pris 1000:- (löplabbet)
Säljes för 600:-

Nike Vomero 4 strl US 11. Ordinarie pris 1400:- (Stadium.se)
Säljes för 700:-

Är du intresserad så skicka ett mail till joakim_tidstrand@hotmail.com och berätta vilket av paren du vill köpa så kommer vi överens om betalning och fraktsätt.

MVH/Joakim
#8
24 november 2009 kl 09:19
Gilla
Har varit och kollat upp mina hälar som krånglat under sommaren och doktorn säger att fettcellerna i hälarna har gått sönder. Frågar då vad man gör åt detta och får ett svar som jag inte har räknat med. Han säger att det inte går att göra något åt och det ända hjälpen jag får är en remiss till en ortopedisk klinik för att få iläggssulor till skorna.
Hur är detta möjligt? Allt går väl att fixa nuförtiden? man kan skicka människor till månen men inte fixa ett par trasiga hälar.
Är det någon som har erfarenhet av detta? Är löplivet slut eller finns det hjälp att få?

Tacksam för alla svar!
#9
26 november 2009 kl 17:20
Gilla
Tack för svaren! Ska prova att tejpa hälarna och se hur det blir.
ska man tejpa från sidorna för att få samla hälen eller hur ska man göra?
Sen undrar jag lite hur dina personliga inlägg ser ut. Personligen så tycker jag att om man lägger i en vanlig hälkil så får man fortfarande samma tryck på hälen bara att det blir lite mjukare. Tycker att det borde vara bättre att ha något som är uppbyggt runt hälen så att den avlastas eller har jag helt fel?

MVH/joakim
annons