annons

Foruminlägg av Dan Mattsson

< < < 1 2 > > >
#1
25 september 2011 kl 07:00
Gilla
Skitsvårt,men jag lägger mig på HTC´s tröja.
#2
12 december 2011 kl 13:33
Gilla
Försöker jobbpendla 3 dagar i veckan,men då det inte går försöker jag komplettera med ett pass på motionscykeln. Väntar fortf på lev av mina beställda Schwalbe dubbisar. Cyklister utan hjälm,ljus och reflexvästar nästan förtjänar att bli påkörda. Blev påkörd själv fast jag hade allt som går att ha när man kör. (Enl polis,är det bara blåljus som saknades)
#3
14 december 2011 kl 16:47
Gilla
Jag har undrat i samma tankar som TS gjort,men mest huruvida den motionscykeln jag har tillgång till stämmer överens med verkligheten. Har tillgång till en Monark, en klassiskt utförd "sjukhusmotionscykel" med digital mätare som visar rpm,hastighet,tid och även puls om man har ett givarebälte på sig.
Dock enklaste motstånd som justeras med klassisk vridreglage mot hjulet. Inte så precist som man hade önskat sig. :S

Men å andra sidan tänker jag mest på att köra så hårt det går och inte hur andra kör.Om andra lägger upp bluffsiffror bryr jag mig inte om.Dock vill jag inte bli betraktad själv som en bluffare för att jag kör en motionscykel som inte stämmer med verkligheten.Jag kör för min hälsas skull,inte för att vara bäst,köra mest eller nåt annat...

Kör hårt där ute allihopa! :D
#4
27 mars 2012 kl 23:53
Gilla
Vet ej hur kvaliteten är på modellen, men Nishiki Cross Road finns med startpris på 9500kr. Dock kanske den inte har de komponenter som du önskade. Nishiki har jag för mig gör ganska så bra cyklar i allmänhet, men de finns säkert de som inte håller med mig där...smaken är delad...
#5
22 juli 2012 kl 19:02
Gilla
Är också sugen på denna röda Garmin 500 med kadens och HR.

Vad är det för skillnad och behövs den skillnaden mellan Garmin 500 och 800? Är det endast kartvisningen eller kan det ställa in en planerad rutt innan man ger sig av? Typ "sväng vänster i nästa korsning!"?
annons
#6
9 augusti 2012 kl 11:29 Redigerad 9 augusti 2012 kl 11:29
Gilla
Får liknande information av reklambanner från Cykelcity som TS får,som är på toppen av sidan nu. Så då väljer jag att inte fortsätta surfa vidare utan backar...
#7
9 augusti 2012 kl 11:36
Gilla
Är det någon som har erfarenhet av just nämnda märke? Vad har det för filtyp och kan då den föras över till cykla.se t ex?
Länk till produkt: http://www.rosebikes.se/artikel/falk-special-set-offer-lux-30/aid:593194
Ett alternativ till alla Garmin GPS:er som är popullära ute bland oss cyklister som jag funderar på.
#8
10 augusti 2012 kl 07:08
Gilla
Tackar för info´n om Falk´s gps, som det verkar inte är så lämplig som cykelgps med önskan om all data för en tur.
#9
13 augusti 2012 kl 08:39
Gilla
Rekommenderar en cross eftersom du kan slänga på smala racingdäck och köra aggressivt om du fastnar för cyklingen som jag gjorde. Dock kom jag ifrån MTB hållet och gjorde misstaget att köpa en hybrid för att pendla med,som fungera ett tag innan jag trampade ur växlarna. Har köpt en fullblodsracer som jag kör med på helger och på kvällarna för att få ut allt av cyklingen.Pendlar fortfarande på hybriden med MTB-växlar men kommer bygga om den till racer-växlar för att få mer ur den.
Satsa på ett bra vindskydd i kläderna, för varm blir du även om kvicksilvret sjunker under -10ºC på 2mil (har själv ca samma pendlingsavstånd enkel resa). Kanske ett bra regnställ med bra skoskydd som både tål regn och minusgrader. Sen är det bara att "plinga" och köra.
#10
19 september 2012 kl 20:17
Gilla
Som rubriken undrar, undrar jag om vilket av dessa 2 hjul, ni som har erfarenhet om racerhjul, vilket av dem passar mig som väger 90-91kg?
Fulcrum 5 har raka ekerskallar i navet och Miche har vanliga böjda ekerskallar i navet. Jag vill säga, som materialspecialist, att böjda slits hårdare eftersom de har böjts en gång.Vilket ger materialet spänningar i sig självt. Böjd skalle,får då större påfrestning i böjen gentemot den raka. Har jag fel?

Anledningen är för att jag kör av mina ekrar stup i varje mil. Trött på att lämna in hjulet på ekerbyte och riktning av skevt hjul.

Vilket skulle ni välja?

Tacksam för snabbt svar.
annons
#11
21 september 2012 kl 10:07
Gilla
Ni som har Fulcrum 5, är det aeroekrar eller vanliga standard runda? Michehjulen har jag själv sett att det är aeroekrar på iaf. Med tanke på om det ryker en på nån (o)tur.
#12
2 maj 2013 kl 08:31
Gilla
Som rubriken beskriver så har hjulet blivit skevt och jag tänkte rikta det rätt. Då så vrider sig ekrarna också, vilket fick mig att stanna till för att tänka innan det blir helt förstört pga min okunnighet. Så vad ska jag göra för att rikta hjulet utan att ekrarna ser ut som serpentiner? Är det nån här på forumet som har kunskap om att rikta sina hjul? Jag har stora problem med att hjulen blir skeva och att ekrarna går av. Jag köpte Fulcrum 5:or just för att slippa massor med problem som mina gamla hjul gav mig med ekrer som gick av och det konstant blev skevt.Då hade jag Ultegra nav med Mavic 23 fälg. Då jag är lite tyngre än den normale cyklisten fick jag tipset om att satsa på Fulcrum 5:or för de tål hårt cyklande. Jag väger +90kg men med mer cyklande så minskar den siffran dag för dag.
Vore tacksam för snabbt svar.
#13
8 maj 2013 kl 00:46
Gilla
Alexander: Skulle också lämna till butik,men dock är det inte så nära till en butik. Men att klara sig själv är också en del av min filosofie.

Kent: Ah,det verktyget missade jag när jag köpte riktstället, är Rosebikes en bra leverantör av delar.Hemsidan ser ok ut iaf,även om den är tråkig så man dör.

Kenny: Tack för tipset! Jag har testat ännu en gång med en skiftnyckel som mothåll och det fungerade ok vill jag påstå. Men det är inte lätt att rikta ett hjul vill jag poängtera.

Tack ni som svarat, fick lite tips av olika slag. Ha det gôtt där ute på vägarna.
#14
12 juni 2013 kl 12:56
Gilla
Har planer på att köra från Göteborg till Värmland en vacker dag,men tar mig inte riktigt förbi Vänersborg utan att göra flera mil i onödan i sidled pga denna fina ombyggnad av E45:an(enl google maps). Är det nån som kan/vet en bättre väg upp till Värmland?
E45:an är inte längre en väg att köra längs eftersom den är numer en motorväg(med all rätt) där cyklister inte får vara.
Resan hamnar kring 30-ish mil och är mitt sätt att testa innan jag provar VR på riktigt.
#15
16 juni 2013 kl 14:48
Gilla
Tack för fina svar! Jag har nu funnit bra vägar uppåt mot värmland.
annons
#16
16 juni 2013 kl 14:53
Gilla
Som rubriken försöker jag byta trasig eker på min hybrid med bromskiva. När jag försöker trä in ekran tar den emot bromsskivan. Hur bär jag mig åt för att få in ekran? Böjer jag den för mycket blir dens egenskaper förändrade. (?)
Tacksam för svar.
#17
17 juni 2013 kl 12:05
Gilla
Skivan ser ut att vara pressad dit(?),så att ta bort den är ett problem i sig.
#18
28 juni 2013 kl 01:18
Gilla
Fått lös skivan och fick dit ekran. Tack ska du ha Håkan.
#19
13 maj 2014 kl 09:44
Gilla
En viktig detalj som glömts att nämna är en BRA sadel. Jag köpte en hybrid som de flesta först gjort. Jag cyklade mycket som ung som komplement till min hockeyträning med en XTR-utrustad MTB i skog och mark. Då var sadeln en Selle, som jag även har idag fast en mer modern variant. Har använt hybriden till max med både vinterkörning på dubbat och i skogen. En tid pendlade jag nästan 600 mil med den under ett år. Nu har jag en racer och hybriden hänger på väggen under taket oanvänd i flera år. Har funderat på att bygga om den men tror inte att det är värt det utan bör sälja av den.
Så mitt tips är att åka till en bra cykelförsäljare, inte stor butikskedjorna som bara "säljer" sina produkter med liten kunskap om vad de säljer, be om att få prova olika sadlar som passar din bakdel bäst. En bra butik låter dig även få prova hemma på din cykel. En bra sadel gör att bakdelen tål många timmars träning då cykling är fantastisk bra och rolig träning.
En RACE-hybrid är ett bra val om du inte borde välja en cyclocross då det är mer användbart. Skillnaden är mer eller mindre bara styret som är rakt på race-hybriden och bockstyre på CX:en. Men det är mer variations möjligheter på cx:en att hålla händerna. Raka styren erbjuder nästan bara ett.
Lite tips från mig. Hoppas att jag inte är för rörig i min beskrivning av de olika tipsen.
Hitta även fler likasinniga som gillar cykling nära dig och kör tillsammans med dem, det höjer glädjen ett par snäpp till, även om vädret är dålig med regn och rusk.
Kör snabbt men försiktigt där ute! ;)
#20
13 maj 2014 kl 12:05
Gilla
Hej Thomas,
Jag är från Filipstad och är där då och då. Har oftast med mig racercykeln på bilen. Om det passar kanske vi kan kroka ihop och köra? Inte så ofta som du kanske söker men iaf bättre än inget? Låter det intressant så finns jag här ofta eller så PM:ar du mig bara.
Väl mött!
// Dan
< < < 1 2 > > >
annons