annons
Löpning Tävlingar & Motionslopp / Lidingö Ultra 50k 13 inlägg 1475 visningar

Lidingö Ultra 50k och 26k - Eftersnack

Karin
1983 • Stockholm
#1
8 maj 2010 - 18:31
Gilla
Hur gick det för er som sprang? Vad tyckte ni om loppet? Själv började jag prata med en trevlig typ i starten och vi sprang sen och pratade halva loppet. Det var så trevligt så jag blundade för att det gick mycket snabbare än jag hade planerat att springa. Efter 30k blev det jättetungt men jag lyckades ändå släpa mig runt banan och gick i mål på 5:12:56 (eller nåt sånt). Eftersom det var min första ultra och jag hade trott att jag skulle sluta på typ 6:30+ så är jag supernöjd! Funktionärna längs banan var supertrevliga och deras peppande tillrop hjälpte verkligen! Även medlöparna var fantastiskt trevliga, inte alls så inbundna som jag tycker folk i allmänhet brukar vara på kortare lopp. Om det är så här trevligt med ultra så kommer jag definitivt fortsätta!

Men var tog Runnersstore-tältet vägen? Jag hade tänkt handla efter att jag duschat, men de syntes inte till någonstans. Trist!
1981 • Linköping
#2
8 maj 2010 kl 23:11
Gilla
Fan va kul Karin, bra jobbat! Känner mig lite delaktig i detta - och det kan jag väl få, jag som surat i regnet och längtat ut till Lidingö? Grymt impad av dig i alla fall och tar på inte sätt åt mig äran, men ändå som att jag var med på nåt vis :-D
Karin
1983 • Stockholm
#3
9 maj 2010 kl 10:29
Gilla
Hade det inte varit för dig så hade jag nog inte sprungit, inte huvudklassen iaf, så tack så mycket! Nästa år springer vi tillsammans tycker jag! :)
Stefan Ericsson
1969 • Linköping
#4
9 maj 2010 kl 16:18
Gilla
Mentalt hade jag en underbar tur 50km runt Lidingö. Ända till slutet kunde jag springa och njuta av omgivningen, alla härliga medlöpare, alla positiva arrangörer och den publik som vågat sig ut. Naturligtvis var blev benen ganska slitna mot slutet och jag tog beslutet att njuta in i mål och inte jaga livet ur mig de sista kilometrarna.
Egentligen har jag bara två negativa saker att säga om saken. Jag hittade inte heller RS-tältet och sedan förstår jag inte varför det inte kunde finnas en soptunna ett par hundra meter efter varje station.
Så här lite drygt ett dygn efter loppet känns kroppen förhållandevis pigg även om låren protester vi lite hastigare rörelser.
1981 • Berlin, Tyskland
#5
9 maj 2010 kl 18:14
Gilla
Sprang 26K och det var en underbar sträcka att få springa. Stor eloge till arrangörerna och funktionärerna som hejade och gav support längs banan, enda negativa med det hela var slutet, där jag knappt förstod hur jag skulle springa för att ta mig in på vallen!
annons
Oldboy
1952 • Danderyd
#6
9 maj 2010 kl 19:13 Redigerad 9 maj 2010 kl 19:14
Gilla
Var loppet för kort? Min Garmin visade 49,46 km och det mesta av skillnaden verkar ha kommit tidigt i loppet. Vad fick ni andra? Det brukar ju vara tvärtom, bl a för att man springer lite o-gent i en del kurvor osv.
Blev osäker runt 30km där det inte fanns en enda snitsel på ett par kilometer, trots att strandpromenaden hade avgreningar. Följde efter de andra och hoppades att somliga visste.....
Kände mig lurad när jag hade "spurtat" under sista kilometern och inte fick springa in under mål-bågen utan tvangs ta mig runt hela vallen först! Dessbättre hade jag en rejäl lucka bakom mig.
Banan är tung! Hade trott att andra milen skulle vara lätt där den gick nära stranden men då tvingades man upp en bit och fick nästan klättra ner strax efteråt...
Annars var det mesta bra. Kass sportdryck visserligen men det fanns ju gott om annat (fast det tar tid att få i sig smörgåssnittar...). Tänk så gott att få en kaviarsnitt och kanelbulle efter loppet i stället....vem är hungrig efter 10km? Men det var väl en sponsor som "bodde" just där som bjöd.
Trodde jag skulle kunna springa lite fortare den fjärde milen när jag startat så försiktigt men antingen tog glykogenet "slut" efter de vanliga 30-32 kilometerna eller så var banan helt enkelt för tung för den fart jag valde andra milen när jag ännu var pigg och opåverkad.
Sprang loppet som ett träningspass och är nöjd med tiden på 4:51. Banan är vacker men det är osäkert om jag gör om det. Finns dock många andra vackra korta ultror att springa i alla fall utomlands.
Stefan Ericsson
1969 • Linköping
#7
9 maj 2010 kl 19:43
Gilla
Jag var hungrig efter 10km, eller rättare sagt jag kände mig tvungen att börja äta tidigt. Vi åt frukost tidigt missbedömde trafiken och kom till stadion i väl god tid. Att sedan inte ha med sig något att äta får jag ta på kontot för orutinerade. Samtidigt vill jag "träna" på att springa och äta. Jag ville dessutom skapa mig rutinen direkt. Kanelbullen var perfekt vid 10!
Karin
1983 • Stockholm
#8
9 maj 2010 kl 20:09
Gilla
Oldboy, ja banan var riktigt tung sista 10. Lite uppiggande dock att stöta på min egen backe, Karinbacken, på slutet, även om den inte var det minsta snäll. Jag gick i i princip alla uppförsbackar och på slutet kändes det som jag gick minst lika mycket som jag sprang. Hade en kille framför mig i några km som joggade även i uppförsbackarna, men trots att han joggade och jag gick så höll vi konstant avstånd mellan oss. Jag passerade honom på slutet vid en vätskestation då jag undvek att äta och dricka sista 5 km. Jag plockade ett antal placeringar pga det.

Jag gillade inte heller att det var Powerade, men jag tog ändå den på de flesta ställen för att jag tyckte det var det bästa alternativet. Jag ville inte äta för tungt eftersom jag aldrig ätit under passet tidigare och hade i bakhuvudet att jag skulle passa mig för att äta surt för att hålla bra pH i magen. Mannagrynsgröten var en höjdare, riktigt god och lättäten.

Min Garmin visade 49,96 km i mål. Första 12-15 samt sista 2-3 kilometermarkeringarna satt enligt min klocka konsekvent ca 300 meter för tidigt men i mål jämnade det alltså ut sig nästan helt. Jag hade haft på känn att man skulle ett varv runt arenan på slutet så det kom inte som någon överraskning och det kändes som att jag sprang i slowmotion sista biten fram till Lidingövallen (tyckte jag iaf, men min Garmin visar snitt 5:09 på sista km!) så jag hade gott om tid att lista ut hur jag skulle springa.

Idag har jag för övrigt insett det fina med kompressionsstrumpor. Jag hade ett par som jag sprang i och ett par som jag tog på mig direkt efter duschen igår. Var dock så febrig i benen så att jag tog av strumporna direkt jag kom hem. Sen gick jag som en krabba här hemma. Har aldrig någonsin haft så mycket träningsvärk! Tog två ipren men hade fortfarande rejält ont. Imorse kunde jag knappt räta ut benen. Men så tog jag på mig mina kompressionsstrumpor igen, och direkt försvann all smärta i vaderna. Nu känner jag bara av låren. Otroligt! :)
Magnus Klingberg
1966 • Örebro
#9
11 maj 2010 kl 09:26
Gilla
Var köper jag kompressionsstrumpor? Ont, ont.....
Ann
1960 • V
#10
11 maj 2010 kl 12:38
Gilla
Även mitt första ultra och jag var så lycklig när jag kom i mål. Hade ett litet mål på 5 tim men klarade det på 4.36 och kom därmed 4:a.
Vilken support av funktionärerna. Stort tack till Lidingö ultra för all den fina servicen på och utmed banan.
Fortfarande en del träningsvärk, men vad gör det.
annons
Stefan Ericsson
1969 • Linköping
#11
11 maj 2010 kl 15:13
Gilla
Jag är så imponerad av hur du slutförde loppet Ann. När jag lufsade förbi dig (strax före abborrbacken har jag för mig) och du utstötte "att det var det värsta jag varit med om", trodde jag att du skulle få en väldigt jobbig resa hem. Men du tappade inte ens 3minuter och såg väldigt pigg och fräsch ut i mål!
Vad gäller träningsvärk så kan jag idag i alla fall nudda låren och gå ned för trappor utan att ta ett djupt andetag. Sedan var det upplyftande att läsa Andreas Falks blogg och konstatera att även eliten kan få känna lite.
Karin
1983 • Stockholm
#12
11 maj 2010 kl 16:41
Gilla
Ann, grattis igen till din fina placering! Jag var så otroligt trött i kafeterian efter loppet så jag lät nog inte vidare entusiastisk. Jag håller på och övertalar min sambo om att ställa upp i Lappland Ultra med mig men det går lite trögt. Kanske nästa år...

Magnus. Kolla med sportaffärer specialiserade på löpning, typ Löplabbet. Jag har ett par från Bola som Löplabbet marknadsför som sina, och ett par från Nike. Det första paret hade jag under loppet, de har bättre kompression. Det andra paret tog jag på efter duschen. Annars borde stödstrumpor från Apoteket också kunna lindra en del av värken, även om de inte komprimerar lika mycket. Jag antar att du vill ha ett par så fort som möjligt.

Vad det gäller min träningsvärk så har jag fortfarande väldigt ont i höger vad, men i övrigt känner jag mig fräsch. Har skippat kompressionsstrumporna idag. Jag hade planerat att jogga lite lätt imorgon, men jag får nog vänta ytterligare lite så att vaden får återhämta sig. På sätt och vis lite skönt att höra att jag inte är den enda som har ont...
Ann
1960 • V
#13
11 maj 2010 kl 20:11
Gilla
Stefan, tack. Jag är fortfarande glad att det gick bra och ser nu fram emot Lapland ultra. Har precis ändrat min starttid från 18 till 22. Ska bli så spännande.

Karin, tack till dig med. Det var så kul att höra att det gick bra. Hoppas verkligen att vi ses i Adak. Jag tror att det är ett väldigt vackert lopp.

PS Jag kommer att springa L-ö ultra nästa år igen.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons