annons
Löpning Rundor & Kartor 2 inlägg 3991 visningar
#1
Mathias Axelsson
1975 • Örebro
26 december 2010 - 17:16

Editera GPX-filer - Exportera till Jogg?

Har en hand GPS (Garmin Etrex Vista HCx). Den brukar ibland följa med på MTB och skidturer.
Det brukar i normala fall inte vara några problem att ladda upp GPX-filer och lagra i träningsdagboken. Men häromdagen så blev det lagrat en massa "felaktiga" punkter som jag vill ta bort. Tog helt sonika bort den i Garmins MapSource och sparade filen som GPX.

Problemet är nu att träningsdagboken på Jogg vägrar godkänna filen. En ruta dyker upp: "Ett fel uppstod klockan..."

Är det någon av er som har någon idé på hur man ska lyckas editera ett spår och föra över till träningsdagboken?
Gilla
#2
Staffan Nilsson
1971 • Helsingborg
26 december 2010 kl 18:46
Jag känner inte till MapSource, men om båda alternativen finns så se till att du sparar som GPS track och inte GPS route.

Det kan ju vara så att jogg inte klarar att importera formatet som MapSource sparar. En workaround skulle ju då kunna vara att importera till t.ex. slingskaparen i GPSies.com och sedan exportera till en ny gpx fil därifrån.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons