Själv har jag inte direkt någon fäbless att springa då det är mörkt, jag föredrar att springa då det är ljust. Med Sveriges geografiska läge är man ju dock ofta förpassad att springa utomhus då det är mörkt under vinterhalvåret, så det finns nog många löpare som har efarenhet av att springa i mörker, även om det kanske inte direkt är nattetid.
Det finns ju t.ex. lopp som Midnattsloppet. Själv har jag inte förstått vitsen, men bland deltagarna där misstänker jag att det finns många som uppskattar känslan av att springa på natten. Det kanske kan vara en bra startpunkt att kolla bland deltagare på det loppet.
I övrigt är jag gammal orienterare och där vet jag att det finns många som ägnar sig åt och tävlar i nattorientering. Dock har man ju normalt pannlampa där, men nattorientering upplever även jag har sin speciella charm. Ofta lite mer utmanande än dagorientering då det blir lite svårare att hitta i terrängen. Om det är något område du kan tänka dig att utforska så kanske ett besök på närmaste lokala orienteringsklubb kan vara en bra start.
Lycka till med projektet!