annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 4 inlägg 3723 visningar
#1
Annika Finck
1972 • Lund
4 augusti 2009 - 22:22

Exportera Garmin data till excel

Någon som lyckats med att exportera sin Garmin data till excel? Har nu försökt på ett par olika sätta att importera min backup fil (tcx) in i excel, men misslyckas varje gång :-(

Några tips?

// Annika
Gilla
#2
1965 • Borås
5 augusti 2009 kl 01:19
TCX-formatet går att öppna i Excel men det kan se lite kryptiskt ut eftersom det är en fil i XML-format. Vill man ha det lite mer lättläst så får man konventera filen så det funkar bättre i Excel.

Jag använder mig av programmet TCX-Converter ( http://www.teambikeolympo.it/TCXConverter/TeamBikeOlympo_-_TCX_Converter/TCX_Converter_ENG.html ).

Ladda in filen du vill konventera och spara den sedan till CSV-format, då funkar det bättre med Excel.

Det finns många andra program och webbtjänster som säkert är lika bra men jag detta är ett program som jag gillar. Det är dessutom helt gratis.
Gilla
#3
Per Arneng
1978 • Mölndal
5 augusti 2009 kl 09:02
Den här siten är snuskigt bra på att göra roliga saker med naviagtions filer: http://www.gpsvisualizer.com/convert_input

Längst upp på sidan ser du fler funktioner som tex att få ut en riktig höjdprofil.
Gilla
#4
1965 • Borås
7 augusti 2009 kl 22:22
Per, har testat sidan du rekommendera nu ikväll samt några gånger innan.

Måste säga att man kan göra mer i programmet som jag rekommenderade. Dessutom så behöver man då inte någon Internetuppkoppling som en webbsida kräver. Det är ju inte alltid man har tillgång till nätet.

Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons