Resultat Arlandastad Duathlon 2021 (SM/RM Duathlon/STC final)

Resultat Arlandastad Duathlon 2021 (SM/RM Duathlon/STC final)

Resultatlistan är uppladdad av loppets arrangören och presenteras i samarbete med MittLopp. För frågor om resultaten kontakta arrangören.

Barn 9-11 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Barn 9-11 år  9201  Fabian Hallsten  AXA Sports Club  19:38 
Barn 9-11 år  9202  Robin Meller    24:02 
Barn Öppen klass
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Barn Öppen klass  9104  Alicia Lagerberg    21:03 
Damer Junior 18-19 år SM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Junior 18-19 år SM  1651  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  57:17 
Damer Junior 18-19 år SM  1852  Linn Suchomel  Team 30K  1:02:15 
Damer Junior 18-19 år SM  1652  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  1:06:51 
Damer Junior 18-19 år SM  1653  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  1:07:09 
Damer Junior 18-19 år SM  1655  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:07:24 
Damer Junior 18-19 år SM  1854  Filippa Hägglund  Knivsta CK  1:07:42 
Damer Junior 18-19 år SM  1657  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  1:13:56 
Damer Junior 18-19 år SM  1658  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  1:15:34 
Damer Junior 18-19 år SM  DNF  1856  Ida Wikman  Dalregementets IF 
Damer Master 40-44 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 40-44 år  4053  Hanna Törnqvist  Åkersberga Triathlonförening  1:03:08 
Damer Master 40-44 år  4051  Matilda Johansson  Roslagens Triathlon IF  1:06:16 
Damer Master 40-44 år  4052  Johanna Penton  Athletic Club Salt Lake  1:19:41 
Damer Master 45-49 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 45-49 år  4555  Tina Lilja  Frosta Multisport  1:07:46 
Damer Master 45-49 år  4553  Lisa Johansson  IK Fyris Uppsala  1:08:04 
Damer Master 45-49 år  4554  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  1:11:53 
Damer Master 45-49 år  DSQ  4556  Marianne Smedmark  Roslagens Triathlon IF 
Damer Master 50-54 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Master 50-54 år  5051  Susanne Åkerberg  Järfälla Triathlonförening  1:11:12 
Damer Master 50-54 år  5053  Wendy Broadgate  Stockholm City Triathlon  1:21:16 
Damer Senior
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Senior  1651  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  57:17 
Damer Senior  54  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  57:33 
Damer Senior  56  Astrid Hult  Dalregementets IF  1:01:57 
Damer Senior  1852  Linn Suchomel  Team 30K  1:02:15 
Damer Senior  55  Rebecka Forsström  Triathlon Syd  1:02:59 
Damer Senior  58  Kristalina Smårs  Vélo Performance Racing Team  1:04:14 
Damer Senior  1652  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  1:06:51 
Damer Senior  64  Michelle Janus  Tri-Bandits TSG Bergedorf (EJ SM)  1:07:04 
Damer Senior  1653  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  1:07:09 
Damer Senior  10  1655  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:07:24 
Damer Senior  11  1854  Filippa Hägglund  Knivsta CK  1:07:42 
Damer Senior  12  1657  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  1:13:56 
Damer Senior  13  61  Laura Pratley  Sigtuna Sports Club  1:14:57 
Damer Senior  14  1658  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  1:15:34 
Damer Senior  DNF  1856  Ida Wikman  Dalregementets IF 
Damer Senior SM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Senior SM  1651  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  57:17 
Damer Senior SM  54  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  57:33 
Damer Senior SM  56  Astrid Hult  Dalregementets IF  1:01:57 
Damer Senior SM  1852  Linn Suchomel  Team 30K  1:02:15 
Damer Senior SM  55  Rebecka Forsström  Triathlon Syd  1:02:59 
Damer Senior SM  58  Kristalina Smårs  Vélo Performance Racing Team  1:04:14 
Damer Senior SM  1652  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  1:06:51 
Damer Senior SM  1653  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  1:07:09 
Damer Senior SM  1655  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:07:24 
Damer Senior SM  10  1854  Filippa Hägglund  Knivsta CK  1:07:42 
Damer Senior SM  11  1657  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  1:13:56 
Damer Senior SM  12  61  Laura Pratley  Sigtuna Sports Club  1:14:57 
Damer Senior SM  13  1658  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  1:15:34 
Damer Senior SM  DNF  1856  Ida Wikman  Dalregementets IF 
Damer Ungdom 16-17 år SM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Damer Ungdom 16-17 år SM  1651  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  57:17 
Damer Ungdom 16-17 år SM  1652  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  1:06:51 
Damer Ungdom 16-17 år SM  1653  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  1:07:09 
Damer Ungdom 16-17 år SM  1655  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:07:24 
Damer Ungdom 16-17 år SM  1657  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  1:13:56 
Damer Ungdom 16-17 år SM  1658  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  1:15:34 
Flickor 14-15 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Flickor 14-15 år  1453  Elin Rooth  Kalmar RC Triathlon  33:07 
Flickor 14-15 år  1451  Anna Söderqvist  Team LeWa Sport  33:18 
Flickor 14-15 år  1452  Hanna Månsson  Väsby SS Triathlon  33:31 
Herrar Junior 18-19 år SM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Junior 18-19 år SM  1801  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  51:22 
Herrar Junior 18-19 år SM  1602  Oscar Lilja  Frosta Multisport  53:13 
Herrar Junior 18-19 år SM  1802  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  53:25 
Herrar Junior 18-19 år SM  1805  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  55:30 
Herrar Junior 18-19 år SM  1601  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  56:31 
Herrar Junior 18-19 år SM  1603  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  57:17 
Herrar Junior 18-19 år SM  1807  Jesper Nordbrandt  Halmstad Triathlon & Multisport  1:00:18 
Herrar Junior 18-19 år SM  1806  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  1:01:50 
Herrar Junior 18-19 år SM  1604  Jonathan Toppe  IKHP Huskvarna  1:01:50 
Herrar Junior 18-19 år SM  10  1808  Robin Andersson  Umeå Simsällskap  1:01:51 
Herrar Junior 18-19 år SM  11  1606  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  1:05:06 
Herrar Junior 18-19 år SM  12  1607  Christoffer Larsson  Lidköpings CK  1:05:06 
Herrar Junior 18-19 år SM  13  1608  Viktor Vestman  Hemsö IF  1:07:17 
Herrar Junior 18-19 år SM  14  1609  Vincent Wall  Umeå Simsällskap  1:08:51 
Herrar Junior 18-19 år SM  15  1809  Jakob Nyström  Umeå Simsällskap  1:12:05 
Herrar Junior 18-19 år SM  DSQ  1811  Sebastian Jansson Berg  Väsby SS Triathlon 
Herrar Master 35-39 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Master 35-39 år  3503  Tobias Bohman  IFK Österbymo  1:05:08 
Herrar Master 35-39 år  DSQ  3502  Ahmad EL Sayed  Väsby SS Triathlon 
Herrar Master 40-44 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Master 40-44 år  4007  Martin Bratt  Mora CK  58:21 
Herrar Master 40-44 år  4003  Sebastian Frizzo  Athletic Club Salt Lake  58:24 
Herrar Master 40-44 år  4006  Pär Wahlberg  Athletic Club Salt Lake  1:07:37 
Herrar Master 40-44 år  4002  Andreas Hallman  Enköpings CK  1:08:30 
Herrar Master 45-49 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Master 45-49 år  4509  Jerome Senaneuch  Terrible Tuesdays Athletic Club  59:53 
Herrar Master 45-49 år  4504  Kristian Hallsten  AXA Sports Club  1:00:33 
Herrar Master 45-49 år  4503  Henrik Sahl  Lidköpings CK  1:01:07 
Herrar Master 45-49 år  4506  Endre Barat  Väsby SS Triathlon  1:04:26 
Herrar Master 50-54 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Master 50-54 år  5007  Jonas Nilsson  Lidköpings CK  1:00:03 
Herrar Master 50-54 år  5005  Martin Törnqvist  Väsby SS Triathlon  1:00:21 
Herrar Master 50-54 år  5006  Johan Lindblom  Stockholm City Triathlon  1:05:25 
Herrar Master 50-54 år  5010  Per Sandin  IF Mantra Sport  1:07:43 
Herrar Master 55-59 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Master 55-59 år  5502  Magnus Almen  AXA Sports Club  1:00:57 
Herrar Master 55-59 år  5501  Tomas Bengtsson  Team Kungälv IS  1:07:11 
Herrar Master 55-59 år  5503  Martin Edgren  Halmstad Triathlon & Multisport  1:12:50 
Herrar Master 60-64 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Master 60-64 år  DSQ  6002  Kenneth Gysing  Åkersberga Triathlonförening 
Herrar Master 65-69 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Master 65-69 år  6501  Per-Olof Branzell  IK Fyris Uppsala  1:30:53 
Herrar Motion
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Motion  5003  Mattias Arvidsson  Väsby SS Triathlon  31:22 
Herrar Motion  1006  Ted Dalgren  Kopparbergs IF  32:47 
Herrar Motion  1003  PerErik Nordman  HiQ Sports Club  34:17 
Herrar Senior
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Senior  1801  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  51:22 
Herrar Senior  3  Albert Askengren  Stöcke TS Järnet  52:47 
Herrar Senior  4  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  53:05 
Herrar Senior  1602  Oscar Lilja  Frosta Multisport  53:13 
Herrar Senior  1802  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  53:25 
Herrar Senior  19  Sebastian Bauer  Nordic Triathlon & Endurance Club  53:29 
Herrar Senior  11  Oskar Bergström  Athletic Club Salt Lake  53:44 
Herrar Senior  1805  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  55:30 
Herrar Senior  22  Henrik Jansson  Elmhults SC  55:53 
Herrar Senior  10  20  Amaury Gouverneur  Nordic Triathlon & Endurance Club  56:09 
Herrar Senior  11  1601  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  56:31 
Herrar Senior  12  30  Robert Thiesmeier  Terrible Tuesdays Athletic Club  56:36 
Herrar Senior  13  1603  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  57:17 
Herrar Senior  14  10  Nils Penton  Terrible Tuesdays Athletic Club  57:34 
Herrar Senior  15  9  Thomas Tollstedt  Terrible Tuesdays Athletic Club  58:06 
Herrar Senior  16  6  Stuart Young  Athletic Club Salt Lake  58:17 
Herrar Senior  17  17  Linus Jansson  AXA Sports Club  59:04 
Herrar Senior  18  1807  Jesper Nordbrandt  Halmstad Triathlon & Multisport  1:00:18 
Herrar Senior  19  1806  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  1:01:50 
Herrar Senior  20  1604  Jonathan Toppe  IKHP Huskvarna  1:01:50 
Herrar Senior  21  1808  Robin Andersson  Umeå Simsällskap  1:01:51 
Herrar Senior  22  1606  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  1:05:06 
Herrar Senior  23  1607  Christoffer Larsson  Lidköpings CK  1:05:06 
Herrar Senior  24  1608  Viktor Vestman  Hemsö IF  1:07:17 
Herrar Senior  25  1609  Vincent Wall  Umeå Simsällskap  1:08:51 
Herrar Senior  26  1809  Jakob Nyström  Umeå Simsällskap  1:12:05 
Herrar Senior  DSQ  1811  Sebastian Jansson Berg  Väsby SS Triathlon 
Herrar Senior SM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Senior SM  1801  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  51:22 
Herrar Senior SM  3  Albert Askengren  Stöcke TS Järnet  52:47 
Herrar Senior SM  4  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  53:05 
Herrar Senior SM  1602  Oscar Lilja  Frosta Multisport  53:13 
Herrar Senior SM  1802  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  53:25 
Herrar Senior SM  19  Sebastian Bauer  Nordic Triathlon & Endurance Club  53:29 
Herrar Senior SM  11  Oskar Bergström  Athletic Club Salt Lake  53:44 
Herrar Senior SM  1805  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  55:30 
Herrar Senior SM  22  Henrik Jansson  Elmhults SC  55:53 
Herrar Senior SM  10  20  Amaury Gouverneur  Nordic Triathlon & Endurance Club  56:09 
Herrar Senior SM  11  1601  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  56:31 
Herrar Senior SM  12  30  Robert Thiesmeier  Terrible Tuesdays Athletic Club  56:36 
Herrar Senior SM  13  1603  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  57:17 
Herrar Senior SM  14  10  Nils Penton  Terrible Tuesdays Athletic Club  57:34 
Herrar Senior SM  15  9  Thomas Tollstedt  Terrible Tuesdays Athletic Club  58:06 
Herrar Senior SM  16  6  Stuart Young  Athletic Club Salt Lake  58:17 
Herrar Senior SM  17  17  Linus Jansson  AXA Sports Club  59:04 
Herrar Senior SM  18  1807  Jesper Nordbrandt  Halmstad Triathlon & Multisport  1:00:18 
Herrar Senior SM  19  1806  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  1:01:50 
Herrar Senior SM  20  1604  Jonathan Toppe  IKHP Huskvarna  1:01:50 
Herrar Senior SM  21  1808  Robin Andersson  Umeå Simsällskap  1:01:51 
Herrar Senior SM  22  1606  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  1:05:06 
Herrar Senior SM  23  1607  Christoffer Larsson  Lidköpings CK  1:05:06 
Herrar Senior SM  24  1608  Viktor Vestman  Hemsö IF  1:07:17 
Herrar Senior SM  25  1609  Vincent Wall  Umeå Simsällskap  1:08:51 
Herrar Senior SM  26  1809  Jakob Nyström  Umeå Simsällskap  1:12:05 
Herrar Senior SM  DSQ  1811  Sebastian Jansson Berg  Väsby SS Triathlon 
Herrar Ungdom 16-17 år SM
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Herrar Ungdom 16-17 år SM  1602  Oscar Lilja  Frosta Multisport  53:13 
Herrar Ungdom 16-17 år SM  1601  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  56:31 
Herrar Ungdom 16-17 år SM  1603  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  57:17 
Herrar Ungdom 16-17 år SM  1604  Jonathan Toppe  IKHP Huskvarna  1:01:50 
Herrar Ungdom 16-17 år SM  1606  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  1:05:06 
Herrar Ungdom 16-17 år SM  1607  Christoffer Larsson  Lidköpings CK  1:05:06 
Herrar Ungdom 16-17 år SM  1608  Viktor Vestman  Hemsö IF  1:07:17 
Herrar Ungdom 16-17 år SM  1609  Vincent Wall  Umeå Simsällskap  1:08:51 
Pojkar 14-15 år
Klass Placering Startnr Namn Klubb Sluttid 
Pojkar 14-15 år  1402  Leon Dahlin  Hedemora Endurance Club  30:35 
Pojkar 14-15 år  1401  Linus Fredriksson  Skövde Triathlonklubb  31:14 
Pojkar 14-15 år  1403  Anton Karlsson  Väsby SS Triathlon  31:43 
Pojkar 14-15 år  1810  August Siverskog  Julita Triathlon  32:52 
Pojkar 14-15 år  1405  Olle Hallsten  AXA Sports Club  33:02 
Pojkar 14-15 år  1406  Oscar Alenius  Hedemora Endurance Club  34:10 
Pojkar 14-15 år  1407  Hugo Lagerberg  Väsby SS Triathlon  38:00 
Pojkar 14-15 år  1404  Linus Jansson  IK Fyris Uppsala  38:01