Springtime 2023
Löpning - Tävling
Efter fem års uppehåll av olika orsaker (hälskada, Corona, mycket-annat-i-livet) så var det dags att testa status på Springtime igen. För fem år sedan persade jag med 39:58 och att jag inte skulle vara i närheten av den tiden nu visste jag. Har trots allt känt mig i ganska bra fysisk form de senaste månaderna och hållit igång träningen hyfsat. Hälproblemen har också varit under kontroll under våren. Så förväntningen var att komma under 45 och kanske ner mot 42 i bästa fall.
Det var en blåsig dag och den första kilometern längs strandpromenaden hjälpe vinden till för att det skulle kännas snabbt och lätt. Jag hade bestämt mig för att slå av rejält i backen i Pålsjö, vilket jag också gjorde. Var hyfsat fräsch när jag kom till krematoriet och det började plana ut, men hade inte riktigt skallen med mig. Kom upp i fart igen, men det kändes tungt att trycka på ordentligt. Isak stod och hejade vid Pålsjögatan, vilket gav en energiboost. Några andra hejare längs vägen gjorde också sitt till. När jag närmade mig mål kände jag att jag fysiskt hade mer i mig för att göra en ordentlig spurt, men skallen var inte riktigt med för att ge 100%.
Trots allt nöjd med tiden på 43:20, som jag ser som ett 50plus-pers. Om jag springer fler millopp tror jag att jag kan kapa lite på tiden, även om det nog aldrig blir sub-40 igen. Ser dock fram emot att satsa mer på längre distanser igen.