Kuperad kadensdistans, 175.
Löpning - Distans
Hade eventuellt tänkt lite fartinslag i dagens pass men har under dagen känt lite ömt i högervristen. Brukar dock släppa när jag kommit igång med löprundan, men i dag besvärade det svagt under första halvan av rundan. Kände även av högerlåret i backarna.
Om jag varit piggare i benen hade jag nog gjort ett försök på Niclas backsegment på 600 meter efter tunneln i Hanaslövspåret.
Tur att jag avstod det för jag blev väldigt sliten och trött efter 9km idag, sista 5km blev rejält jobbiga och jag gick nästan tom på energi, ändå var tempot inte högt. Kunde inte hålla upp kadensen heller. Förra vårvintern sprang jag bara i kuperad terräng, det märks tydligt att jag inte har samma löpstyrka i kuperat som jag hade då, men i flack asfaltsterräng är jag snabbare än var jag var i vintras.
Återigen på torsdagarna, om det blir slitigare än väntat så är det nästan uteslutande på just torsdagarna. Ändå tycker jag att jag sovit bra denna veckan, visserligen runt 6,5 timmar, men ändå 5-6 timmar i en följd, brukar vakna runt 4-tiden men ändå somna om innan klockan ringer 5.20.
Ja, det är nog dags för en lugn vecka den som kommer, troligtvis lite sliten i kroppen just nu.
Var noga med stretch och lång bastu efteråt, känns ändå okej i lår och vrist ett par timmar efter passet.