Málaga - tre bergspasseringar
Löpning - Distans
Efter en lång dag framför datorn i lägenheten gav jag mig ut för att lufta kroppen. Och luftad blev den, det blåser lite snålt här idag, är mulet och "bara" 15 grader.
Knatade först upp till antenn-mast-toppen vilket är en två kilometers konstant stigning från Plaza de la Victoria. Jo, jag hade puls när jag kom upp. Fifan! Sedan nerför de emellanåt förbannat branta backarna och upp till kastellet (igen). Har varit där uppe alla dagar utom igår då jag spenderade dagen i sus-o-dus i Nerja – alldeles för många öl och Cuba Libres på gammelkusin Leifs balkong. Passade på att köra lite moves vid utegymmet som ligger ett par kilometer österut längs strandpromenaden. 100 air squats, 100 sit-ups, 75 push-ups (5 x (20 + 20 + 15)). Kände mig lite matt vid tillbaka-springet då jag ytterligare en gång hälsade på uppe vid kastellet. Skryt-tröjan på. Då går det "lätt" att klättra i berg.
(Verkar för övrigt som att något annorlunda görs vid export/import av .tcx-filer från Garmin till jogg). På Garmin Connect ser man "nettotiden", dvs den tid som klockan varit igång men efter export/import av .tcx-filen så får man med sig bruttotiden... Så var det inte tidigare. Skumt.)
Länk till passet på Garmin Connect med "korrekta" splits:
https://connect.garmin.com/modern/activity/1618855951