Ursvik Ultra Stafett 5x15 km - Vinst!
Löpning - Tävling
Kände mig trött och seg hela eftermiddagen o kvällen och orkade inte ta tag i packningen förrän 20 min innan det var dags att åka vilket så klart ledde till att jag sprang runt som en yr höna letandes efter vantar, mössor och försvunnen utrustning. Velade kring skovalet: egendubbade räserskor med blanksliten sula eller odubbad grovmönstrad terrängsko? Tog med båda.
Mötte upp Tobias, Timo, Felix och Stefan vid starten och sträcklöpslägret som Tobias styrt upp med partytält, eldfat, fårskinns-badenbaden, korv och parkbänk. Riktigt fint basecamp som flera gånger misstogs för tävlingsledningsbasen vilket säger allt om kvalitén.
Fin start av Tobias som kom in som 2:a på sin sträcka runt 3 min efter trots en liten felspringning med blöta skor och underben som resultat. Rapporterade om is, is och is och att metalldubb var ett måste.
Timo som inte hann höra dubbrådet stack iväg i odubbade terrängskor jagandes den inte allt för skräckinjagande ledaren i stafetten. Alla var övertygade om att Timo skulle föra upp oss i ledning varför förvåningen var stor när Team NBC växlade dryga minuten före oss. Fick sin förklaring när det visade sig att Timo tagit ledningen efter några km och sedan inte blivit passerad av någon. Hm, någon genade nog rätt rejält i bansträckningen...
Stefan stod för en kanonsträcka och förde upp oss i ledning med drygt 10 min tror jag.
Körde en kort uppvärmning med mina dubbade Adios och greppet kändes helt ok trots den omönstrade sulan. Var lite frusen och rejält stel i ländryggen när det var dags för växling men kände mig ändå rätt pigg och taggad. Körde på rätt hårt upp för första backen och de första 3 km. Hade riktigt bra grepp på blankisen utför och kunde släppa på men uppför släppte det mycket både på is och den frasiga snön. Hade fått upp ett rejält flås och kände i uppförsbackarna att det här skulle bli väldigt tungt.
Oroade mig för innan att jag skulle springa fel någonstans men nya pannlampan var lika suverän som reflexmärkningen så det var bara en kort tvekan på ett ställe där stigen delade sig. Hade det riktigt tungt på 5:e och 7:e km där det var några tunga backar med noll fäste i, men återhämtade mig ändå rätt fort och kunde köra på i 4.30-4.45 på de lättare kilometrarna.
Kändes skönt när jag passerade 8 och var halvvägs. Susade förbi rätt många löpare vilket gav extra energi även om man visste att dom flesta redan hade en mara i benen. Tog rejält slut i några backar mellan 10-12 men då var det bara pannben som gällde och jag kunde fortfarande stå på rätt bra utför även om en av dubbarna letat sig igenom sulan och skavde rejält i trampdynan. Grymt skön känsla när man kom in på elljusspåret, slog av pannlampan och försökte frammana en slutspurt.
När jag växlade till Felix var segern redan klar i praktiken men det brydde sig inte han om och klämde till med lagets bästa sträcktid på dryga 70 min.
Förkrossande överlägsen seger för lag Sträcklöpet och 1.000 kr presentkort, strumpor och buffar i pris. Riktigt rolig tävling och skönt häng vid elden hela natten. Ser redan fram mot nästa år. Men någon Ursvik Ultra 75 km blir det nog aldrig - vilken misär det verkar vara.