Köpenhamn marathon - PB
Löpning - Tävling
Hade ganska bra uppladdning inför loppet. Kom till Köpenhamn några dagar innan och hämtade ut alla prylar dagen innan på Expot.
Blev nästan övervänt då loppen gick på söndagen. Dessutom såg väderprognosen något oroväckande ut, med temperaturer upp till 25 grader.
Målet var under 3:10 och ursprungliga raceplanen var att hålla kring 4:25 så länge det kändes bekvämt och helst första halvan kring 1:33. Fick justera den med hänsyn till temperaturen och istället försöka att hålla så jämt 4:30-tempo som möjligt och hoppas att det skulle räcka hela vägen. Det fanns dessutom en fartgrupp för 3:10 så det kändes inte helt omöjligt.
Sprang med Nicke som gjorde stadsmaratondebut i hemstaden. Vi brukar vara rätt jämna och körde samma gameplan.
Trevligt och mer plats än jag trott i startfållan, totalt knappt 10.000 anmälda löpare och det var fri placering så vi ställde oss med 3:10-ballongerna inom synhåll. Fin stämning i startområdet och mycket folk och startskottet gick till 1/4-danska Metallica, vilket gav bra pepp i början.
Allmänt kan man säga att banan i princip är platt, men den är ganska knixig med många skarpa svängar. Det störde kanske inte jättemycket men det blir ändå lite störd rytm.
Kände relativt snabbt att benen var mosiga av värmen och kom snabbt upp i kring 160 i puls, vilket är något för högt för att hålla i längden. Det gick ändå ganska bra att hålla farten och var noga med att dricka på alla vätskekontroller. Körde egen gel och drack uteslutande vatten på kontrollerna.
Fortsatt väldigt bra stämning utmed gatorna och på vissa partier sjukt mycket folk. Stockholm marathon har en del att lära när det gäller underhållningen längs banan. Hela banan gick också i stadsmiljö vilket är rätt trevligt. Det gav också lite möjlighet till att bitvis springa i skugga.
Upp till 15k kändes allt bra, vi höll tempot ganska enkelt och hade koll på ballongerna framför oss. Farthållarna verkade dock inte stanna och dricka så det blev lite jo-jo emellanåt. Lite värre för Nicke blev det toastopp för honom strax innan 20k, och då kändes det mentalt jobbigt att springa själv plus att drygt halva loppet var kvar. Där och då insåg jag nog att det var ganska kört med 3:10.
Höll ändå tempot uppe till 25k där jag också låg lite före schemat, men med helt annan känsla. Det kändes som att jag dansade på en slak lina och att ansträngningen hade varit för hög. Mellan 25-30k var det otroligt segt och även upp mot 35k som gick svagt uppför runt Parken. Sedan blev det några km som var lite mer lättlöpta tillbaks in mot city igen. Reviderade målet till att minst persa och helst komma under 3:13. Klockan hade en rätt dålig dag så hade dålig koll på hur jag låg till under sista femman, det var egentligen först vid 40k som jag fick ihop matten i dumhuvudet. La på så mycket spurt jag hade i benen från 41 och in i mål och det kändes som en låång km.
Otroligt trött efteråt, tror att värmen påverkade mer än man tror. Framsida lår tog mest stryk och dom har varit rätt stiffa efteråt.
Plats 462/437/84 (Overall/Gender/Category)
Energimässigt körde jag 4 st Maxim 100ml gel med drygt 60g kolhydrater i varje. Kändes som att magen höll rätt okej.