Löpning
Löpning - Distans
Ja dags för semesterns sista pass och föreslog först att vi skulle ta samma runda som förra helgen. Men förstod att det skulle bli jobbigt med nästan två mil innan vattenpaus så det blev ett avkortat Naumsvarv... Skulle bli lite svalare väder men återigen runt 25 grader och sol, även om det fläktade en hel del på sina ställen idag.
Efter en liten paus vid Huttla kunde vi konstatera att det återigen var en stor svart hund i trädgården där vi blivit skrämda förut... Trots att Mentorn sa att det skulle vara hundfritt. Bara att vända om om efter en genväg över stubbåkern bar det av över järnvägen där vi brukar springa. Skogen var mer lik en djungel så här års skulle det visa sig.
Ja ett litet besök på en övergiven kyrkogård vid Penta hann vid med också och sedan bar det av, via ytterligare en åker, till vattenpaus vid Mossbrott. Var inte så törstig och magen hade känts lite halvkass så man fick ta det riktigt lugnt. En liten omväg och sedan dags att släppa av Mentorn innan det bar av hemåt. Blev riktigt törstig på banvallen och när jag kom till byn kom Far åkandes och undrade om jag behövde skjuts... Följde med dit och drack lite vatten innan jag tog rakaste vägen hem.
Ja ett lite annorlunda pass med många stopp men sprang ju lite mellan pauserna, hade gärna fått till ett ordentligt långpass men det är svårt i det här vädret.... Kroppen känns rätt så sliten och tung nu men så skall det väl vara när semestern är slut.