TCS Lidingöloppet 30 - Lidingö
Löpning - Tävling
Har inte gjort någon rejäl satsning mot LL i år, men då formen varit god hade jag ändå tankar om att jag skulle slå förra årets väldigt lyckade lopp. Satte 2.15 och silvermedaljtid som lägsta mål.
Gick ut lite lugnare precis i starten än förra året men då jag startade i 1B så flöt det ändå på bättre. Kände ganska fort att det inte flöt på så lätt men körde på och hoppades att det skulle vända. Gick något lättare mellan 5-10 men sen var det roliga slut. Fortsatt hyfsat lättlöpt bana fram till 16, men insåg tidigt att det skulle bli tungt när det blev mer kuperat.
Resten blev en kamp, hade möjligtvis kunnat plåga mig lite mer men motivationen fanns inte riktigt, och hade nog inte lyckats kapat många sekunder. Med milen kvar insåg jag att det skulle räcka med 5min fart för att klara medaljen, så fokus låg på att inte tappa mer än så. Hade inte mycket mer I benen ändå som var rejält stumma. Var främst de som var begränsande även om jag allmänt hade lite väggnings känsla.
Ändå nöjd med att klara under 2.15 då jag inte haft bästa uppladdningen för loppet. 2v jobbresa och 30k förra helgen som jag tror satt kvar lite i benen.
Hoppas jag kan hitta tillbaka till formtoppen till Frankfurt om en månad.