Göteborgsvarvet 2015
Löpning - Tävling
Ett sjunde Varv i bästa tänkbara sällskap. En trio som gjorde den ena fina löp-prestationen efter den andra och som består av de finaste av människor.
Löpmässigt var väl mitt eget bidrag till kvartettens framgångar kanske inget att skryta med, men jag hade heller inga direkta förväntningar. Detta med tanke på den ringa mängd löpning det hittills blivit i år (579 km) och den ganska mediokra fart som dessa relativt få pass framförts i.
De tjugoen kilometrarna kändes i år för min egen del ganska avslagna. Det enda lite spexiga (men vid tillfället grymt irriterande) inslaget var den trilskande gel-förpackningen som jag desperat försökte få hål på uppe vid Götaplatsen. Såg på GPS-loggen att det tog mig 1 min 15 sek att till slut besegra den, få i mig innehållet och börja springa igen. =)
Landade slutligen på 1.41.57. Varm, trött i benen, men långt ifrån slut.
Alles in alles en alldeles suverän Gbg-helg med 4 gånger Glenn!
BIlden lånade jag från marathonfoto.com.