Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Föregående pass
Träningsdagbok
Nästa pass
Triathlon
51,53 km
2:12:19
Simning
1500 m
22:06
#1
Övrig träning/Friskvård
0,00 km
1:04
#2
Cykel
40,41 km
1:06:49
#3
Övrig träning/Friskvård
0,00 km
0:44
#4
Löpning
9,62 km
41:36
#5
Henrik Eketjäll
1977 • Eskilstuna
Hallsta Triathlon
Söndag 27 maj 2018 11:00
Triathlon - Distans
Verktyg
Kopiera passet
Radera passet
Exportera som GPX-fil
Skapa runda av passet
Funktionen är bara tillgänglig för stjärnmedlemmar.
Läs mer här »
Kopiera till
*
*
*
*
Kopiera extra data
Funktionen är bara tillgänglig för
stjärnmedlemmar
.
Läs mer här »
Som standard kopieras passets namn, träningsform/
typ, distans, tid och snittfart. Stjärnmedlemmar kan kopiera samtliga fält och diagram.
Läs mer om stjärnmedlemskap
Kopiera
Avbryt
Vill du radera detta träningspass?
Ja, radera passet
Nej, avbryt
Ok, lite analys.
Simningen ~1:35min/100m, Kändes tungt första 500m, OK och förväntad prestation ändå. 5e tid totalt 1a i 40-44
Cyklingen ~269W, Hade mental svacka ut på 2a varvet. Då gjorde det mest bara ont. Men det var också mitt bästa varv. Verkar som jag backade av på varv 3 och 4. Lite för mycket så när man ser siffrorna i efterhand. Men en mycket bättre prestation än förväntat.
8e tid total 3e i 40-44. Blev omkörd av 2st men körde även om 2st (har ALDRIG hänt förut att jag cyklat om någon som gått ut före) så fortfarande 5a totalt efter cyklingen.
Löpningen 4:19min/km. Väldigt seg första kilometer, också den långsammaste. Hamnade väldig ensam på första varvet. Ikapp sprungen av klass 2an efter 2,5varv tog rygg men var tvungen att släppa ut på varv 3.
Farten ökade helt klart när jag hade en konkret rygg att följa.
Mycket nöjd med prestationen på löpningen, speciellt andra hälften där farten låg runt 4:12min/km
11e tid totalt 4e i 40-44. Omsprungen av 1st men plockade 1st (inte heller det har hänt förr) så totalt 5e tid i mål och 3a i 40-44 endast 1:01 efter segraren i klassen och 0:27 efter 2an
Det här var en tävling helt utan uppsatt mål eller krav. Bara för att känna lite på formen och få en tävling innan Svenska cupen drar igång 10e juni.
Supernöjd med hur det gick. Både cykel och löpning över förväntan, men främst cyklingen skulle jag säga.
Ändå finns det helt klart förbättringspotential.
Hålla trycket genom hela cyklingen och våga gå lite hårdare i början på löpningen. Den där minuten upp till klassegraren hade gått att krama ur redan igår om man gjort allt rätt.
51,53
km
Distans
2:12:19
Tid
2:34
min/km
Snitt
connect.garmin.com/modern/activity/2730712877
Extern länk
Gilla passet
annons