25 juni 2014 kl 19:34
Hej, första inlägget här hoppas det blir flera !
Lite om mig. 28 år, 86 kg. Tränat till och från med varierad träning. Träningar just nu styrketräning på gym med ett snitt på 4,5 pass / veckan. Cyklar även till mitt jobb 11 km enkel väg. Året om. Snittar ca 30 km/h. Jag har tidigare sporadiskt kört löpning, men har motivation att träna detta mer. Målet blir Göteborgsvarvet nästa år.
Jag vill fortsätta vara kvar på gymmet och tänker gå ner till tre pass / veckan fördelat så hela kroppen tränas. ( styrketräning, inga pass eller kondition) Samt tre löppass fördelat på ett distans, ett intensiv, ett långpass varannan vecka(den andra ett distanspass, när jag kommit in ordentligt kör jag ett långpass/veckan).
Har ni någon erfarenhet om det är bra/dåligt att köra tunga benpass parallellt med löppass ? Som jag själv funderar kan det va vettigt att gå ner mycket i vikt samt öka repen till 12-15.
Observera att mina mål inte är att få några rekordtider i löpning, utan jag vill hitta ett sätt att kombinera styrketräning och löpträning på det mest effektivaste sättet.
Eftersom jag även cyklar ett antal mil / vecka så funderar jag om man ska lägga upp löpträningen annorlunda ?
Tack för svar, hoppas jag inte är för luddig!