annons

Foruminlägg av Robert Engström

#1
1969 • Bjästa
5 april 2021 kl 11:56
Håller med Robin, behövs minst 3-4 pass löpning i veckan. Behöver inte gå fort varje gång. Men precis som du säger gäller det att öka succesivt. Jag tycker det är skonsammare mot kroppen att köra mest i terräng för att slippa skador.
Gilla
#2
1969 • Bjästa
5 april 2021 kl 12:01
Jag tycker inte lugna långpass i terräng sliter så mycket, jag blir mer sliten av 7-8 km tempo på asfalt. Jag skulle lägga mest vikt på de lugna distanspassen i kuperad terräng nu i början av sommaren för att bygga muskulär tålighet, för att jobba mer puls närmare loppet
Gilla
#3
1969 • Bjästa
5 april 2021 kl 15:25
Har själv gjort samma sak sista året när jag haft mer tid att träna själv. Sprang under 6 månader ca 5-6 mil i veckan, sprang mest lugna pass för att slippa belastningsskador. Kontinuitet är nyckeln, att kunna träna hela tiden utan skador. Har nu på slutet både kunnat öka volymen och även lägga in lite mer jobbiga pass utan att få krämpor. Så min erfarenhet är att du kan stegra mängden ganska mycket om du springer i terräng och inte belastar kroppen för hårt under passen i början.
Gilla
#4
1969 • Bjästa
29 maj 2021 kl 20:56
Nån som har bra erfarenhet av Garminklockor på långa ultralopp. Vilka klarar över 20 timmar? Eller kan man ladda dem under loppet med powerbank?
Gilla
#5
1969 • Bjästa
30 maj 2021 kl 20:45
Ok, tack!
Gilla
annons
annons