annons

Foruminlägg av Johan Sundqvist

#1
6 februari 2025 kl 13:58
1 Gilla
Mix 160 om du vill kombinera med annan energi (t ex gels) eller vill få i dig mer vätska om det är varmt. Mix 320 om du vill få i dig mindre vätska. Jag tror inte samma mängd kolhydrater per tidsenhet från den ena eller andra gör någon större skillnad.
https://www.maurten.com/faq/drink-mixes
#2
25 februari 2025 kl 13:25
Gilla
VJ MaXx 2 har varit min absoluta favoritsko senaste året, VJ-grepp i en väldigt löpbar och rolig sko. Jag kan väl märka såhär efter 674km loggade att dobbarna börjat slitits ner lite efter en del transportlöpning till skogen men de är alltid förstahandsvalet när rundan innehåller stig.

Inte direkt footshape men för mig som haft problem med tåboxen på t ex Speedgoat tycker jag snarare dessa är smala på ett skönt sätt. Tyckte förövrigt också att Speedgoat (SG4 tror jag) var otroligt stum och tråkig.
#3
10 april 2025 kl 09:22
1 Gilla
Köper du valfri koffeintablett på t ex ett apotek så skulle jag tro koffeininnehållet är rätt så korrekt. Jag har kört "ABECE 100mg", framförallt under natten på ultralopp (ungefär 1x100mg var 3h) och märkt tydlig skillnad strax efteråt.

Innan kortare lopp brukar jag dra i mig en dos Umara U Intend vilket ska innehålla 250mg totalt. Har väl känt någon gång att det kanske blivit lite väl mycket koffein när jag även druckit ett par koppar kaffe nära inpå.
#4
26 maj 2025 kl 10:05
1 Gilla
Det verkar ha blivit populärt att köra ett gäng 1-minuters tröskelintervaller inför kortare lopp (5K-10K).

Enligt @runnersnerd (Instagram) så körde Almgren inför 10k i Valencia:
Progressiv jogg 4km
4-5 x 1min tröskel
Några stegringslopp

Något sådant tycker jag låter vettigt för 5K.
#5
26 maj 2025 kl 13:08
1 Gilla
Ja precis som Karl förtydligade så menade jag också tröskelfart (kanske den fart jag springer 6-minutare i?) och inte tröskelpuls.
annons
#6
28 maj 2025 kl 10:47
Gilla
Om man fyller i enkäten de skickar ut efter loppet får man också en kod där man får samma pris som om man går genom bågen, så fyll i enkäten annars.
#7
30 oktober 2025 kl 15:43
5 Gilla
Du kan med gott samvete skippa att lyssna på det. Det är lite som vanligt när de ska försöka svara på frågor om något de inte riktigt har koll på och har googlat lite snabbt.
De börjar med att svamla om att det är något Henrik Ingebrigtsen sysslat med efter uppehåll (det är Kristoffer Ingebrigtsen som gått från soffpotatis till mycket duktig motionär). Sen har de försått att det handlar om att springa tröskel tre dagar i veckan men lite missat det runt omkring med de väldigt lätta distanserna, intensitet, längd på intervallerna och totalmängd. Även att syftet med metoden är att få hög kontinuitet och låg skaderisk. Så de föreslår som alla andra att byta ut ett pass mot hårdare intervaller. De har lite tankar om träning som är vettiga men eftersom de inte förstått NSA så är det inte för/emot NSA de pratar om.

Har inte lyssnat på Magness men skulle tro att det är en bättre genomgång och reflektion om varför/varför inte man kan köra NSA.
annons