annons
Löpning Tävlingar & Motionslopp / Tjur Ruset 5 inlägg 1922 visningar

Småsugen ....

Henrik Andersson
1971 • Mantorp
#1
4 november 2009 - 10:38
Gilla
Som total rookie vad det gäller löpning (eftersom jag nyss börjat om med livet efter ett antal år som soffpotatis) behöver jag ha något mål och hittade detta lopp genom en kompis som sprang i år (2009). Han gav mig en länk ( http://www.youtube.com/watch?v=USTUJtvuuIk ) som fick mig ännu mera sugen att ha det som mål. Hur svårt kan det bli för mig?? är det ett "bra" mål att ha?? Vet att jag behöver fortsätta att träna för att orka men....
Fredrik Johansson
1981 • Lund
#2
4 november 2009 kl 11:05
Gilla
Hej Henrik. Kul att du börjat med löpning! Jag tror att det är viktigt med mål. Det ger motivation och uthållighet i träningen. Så är det i alla fall för mig. För egen del tycker jag tjurruset är på tok för lerigt och blött. Men jag förstår att många uppskattar detta! Jag tror det är ett jättebra mål om du gillar den typen av utmaningar! Det är ett bra lopp för det viktiga kanske inte är tiden man går i mål på utan att man tar sig i mål alls... ?

Du har ju ett helt år på dig att träna och jag tycker att du kanske borde ha ett eller flera mål på vägen. Det finns ju många terränglopp under våren och sommaren som du kan springa även om tjurruset blir säsongens höjdpunkt. Det kan bli lite lång tid med bara träning utan att få någon "belöning" annars. Jag rekommenderar också att du tänker på att träna i terräng och i backar för att vara väl förberedd. Det som kallas fartlek borde ju vara ett perfekt kvalitetspass för dig, gärna i backiga terräng- eller naturspår.

Lycka till!
Johan Hellgren
1982 • Stockholm
#3
25 maj 2010 kl 20:18
Gilla
Klart du ska springa Tjur rurset!
Jag sprang det för första gången förra året och det var hur kul som helst.
Nu är jag till personligheten en sådan som gillar att "straffa" mig själv... om du förstår mig rätt. Och tjur ruset var perfekt. Mycket kalla kärr att grisa ner sig i, många breda diken att bli plaskvåt i, en helt underbar start/mål sträcka i sanddynerna i Haninge. Klart rekommenderbart. Ett tips är dock att inte ta på sig det finaste du har, typ splitternya Asics Gel Kayano för 2000 kr, för det blir rätt skitigt och risken är inte helt obefintlig att man river upp något hål någonstans.

Hoppas det går bra med löpningen. Och vem vet. Kanske ses vi i geggamojan i oktober :D
Sverker Forsberg
1968 • Huddinge
#4
28 juli 2010 kl 15:20
Gilla
Jag har börjat bli sugen på att springa Tjurruset. Det är visserligen både för långt och för grisigt för mig, men jag tror jag behöver något att inspirera mig med under hösten, annars kommer jag att sluta träna när vädret blir sämre. Dessutom är sonen, 12 år, intresserad av att springa kalvruset.
Jag tänker börja springa mer terrängspår för att träna inför detta. Just nu har jag sprungit asfalt för att träna inför hälsoloppet i slutet av augusti.
1976 • Vällingby
#5
28 juli 2010 kl 17:12
Gilla
Jag sprang eller snarare gick tjurruset förra året. Jag kommer inte att delta i år, det var aldeless för trångt förra året. Själva loppet/strapatsen var skitkul men trångt. Det har kanske växt lite för mycket men jag gick långa stunder pga trängsel. Men om man bara vill ha ett annorlunda lopp utan tidsmål, då är det perfekt!!!!
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons