annons
Löpning Kost & Näring 5 inlägg 1812 visningar
#1
Ingalill Lindholm
1979 • Älvkarleby
10 augusti 2010 - 22:14

Recept på bra shake

Är ingen frukostmänniska men tror att en shake kan vara något för mig, kanske. Behöver något som passar före träning, då jag oftast springer på förmiddagen. Gärna något jag står mig på, med mättnadskänsla. Alla tips mottages tacksamt!
Gilla
#2
Andreas
Onsala
10 augusti 2010 kl 22:44
Två shakes som jag brukar göra är:

Mjölk, keso, havregryn, banan och drottningssylt

Mjölk och något gott proteinpulver
Gilla
#3
Åsa
1983 • Fagersta
11 augusti 2010 kl 06:17

En som jag brukar köra med nu: En halv banan (fryst), 1dl blåbär, soya-yoggi och så toppar jag med min hemmgjroda musli. (Havregryn som är rostade i lite honung och kanel). Jag har även i en del proteinpulver, oftast med smak av vanilj alt smaklöst.

Har du tillgång till att plocka bär är de blåbär och hallon som gäller i Smoothie´n nu =)
Gilla
#4
Hanna Berg
1987 • Nacka
11 augusti 2010 kl 18:12
jag brukar ta havremjölk (alt vaniljyoghurt, kesella eller mjölk beroende på diet), lite havregryn, avocado, en skvätt juice för lite syra och sen smaksättning med bär, sylt eller frukt. Blåbär är klar favorit :)

Brukar även slänga ner lite frön och sånna nyttigheter när jag har sånt hemma (=
Gilla
#5
Helena E
1972 • Stockholm
11 augusti 2010 kl 18:24
Min favvis är banan, grekisk yoghurt (från lidl), jordnötssmör, havregryn, och så vatten eller mjölk för konsistensen. Den funkar för mig både som frukost och före träning.
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons