22 maj 2011 kl 10:30
Det går absolut att träna löpning utan korsband, Jag saknar antingen korsband eller så är det av, spelade på den tiden handboll när skadan skedde och med rehabande och för mycket spelande trots smärta så kunde inte magnetröntgen ge något svar på om jag aldrig haft kosrband eller om det är av.
Problemet med löpträning för mig nu uppstår när jag ökar på mängden träning väldigt snabbt eller belastar knät mycket under kort tid, (fjällvandring klarade knät i 3dagar innan rejäl smärta kom för att stanna). Men jag har klarat att springa marathon utan korsband inga supertiden visserligen.
För att kunna fortsätta med fotboll ordentligt utan smärta tror jag en operation är nödvändig dock kan du komma tillbaka relativt snabbt med löpning efter operation kanske 3-4 månader till du kan börja jogga med det beror på om det enbart är korsband eller om det är något mer som är trasigt samt hur starkt knät är innan operationen, (jag har enbart mitt korsband som är problematiskt).
Mitt tips är: Om du har valmöjligthet så ta reda på vad det är som är trasigt testa under sommaren med rehab och om du kan springa igen. Sen bestäm om operation känns rätt. det är dessutom fördel med bra rehab innan operation för att efter-rehaben ska bli kort (korsbandsskador är vanligt i handbollen har många bekanta med operationer bakom sig).
Jag skulle inte rekomendera att spela fotboll utan operation om du inte rehabat ordentligt först, jag gjorde själv det misstaget och det var berg och dalbana hela tiden, 2veckors rehab sen 2handbollsträningar sen 2veckors rehab, det håller bättre i så fall att försöka kombinera rehab med löpning och lyssna på smärtan och sluta springa när det gör för ont (lättare att avbryta ett löppass än ett fotboll/handbollspass iaf i för mig).
Om du inte opererar kommer du för att kunna träna alltid få träna lite stabilitet för knät för min del består det i fåtalet övningar på balansboll som jag ibland kan slarva med men det märks direkt på löpningen att det blir mer instabilt och träningsverk runt knät och då är det bara att köra lite extra balansboll.
oj detta blev också långt men kanske kan vara till någon hjälp men detta är grundat på mina erfaranheter och jag har som sagt enbart ett korsband som krånglar allt annat i knät ska vara helt.