Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Löpning
•
Tävlingar & Motionslopp
/
Frankfurt Maraton
•
7 inlägg
•
1174 visningar
•
Sportdrycken i Frankfurt
Carl Wistedt
1980 • Västerås
#1
•
18 oktober 2011 - 09:16
Gilla
Klicka för att gilla
Tänkte testa sportdrycken som skall serveras i Frankfurth. Någon som har hört talas om och testat den som skall serveras där vid namn Rosbacher? Finns den att få tag på i Sverige?
Marcus Nilsson
1967 • www.sapiens.se
#2
•
18 oktober 2011 kl 10:19
Gilla
Klicka för att gilla
Den är lättdrucken och god men innehåller inte särskilt mycket energi. Jag har aldrig sett den i Sverige men provat den under mina fem maror i Frankfurt.
Oldboy
1952 • Danderyd
#3
•
18 oktober 2011 kl 22:50
Gilla
Klicka för att gilla
Ajdå! Ska inte springa Frankfurtmaran i år, men den står på listan. Blir att komplettera med rejält med gel alltså!
Som när man råkar ut för Powerade (smakar pest dessutom, tycker jag och många andra).
Carl Wistedt
1980 • Västerås
#4
•
19 oktober 2011 kl 10:37
Gilla
Klicka för att gilla
Jaja den kanske finns på mässan att testa. Annars blir det bara vatten och mina gels som jag bär i mitt spiblet.
Marcus Nilsson
1967 • www.sapiens.se
#5
•
19 oktober 2011 kl 10:48
Gilla
Klicka för att gilla
Den finns att testa på mässan och pastapartyt. Jag har inte hört några klagomål på den utan bara gjort min egen reflektion över att det är lite klent energiinnehåll.
annons
Oldboy
1952 • Danderyd
#6
•
19 oktober 2011 kl 11:15
Gilla
Klicka för att gilla
Förtydligande: det är Powerade jag tycker smakar pest, Rosbacher kanske är god, du kan säkert googla fram innehåll så du ser om den innehåller nåt som du är misstänksam mot. Gel är ju i princip koncentrerad sportdryck så det är bara fråga om ifall man är känslig för nåt särskilt (utom för somliga som har magar som inte vants vid intag av nånting alls under löpning). Testa på mässan är säkert bra.
Marcus Nilsson
1967 • www.sapiens.se
#7
•
19 oktober 2011 kl 11:27
Gilla
Klicka för att gilla
Annars är ju en av de bästa grejerna med Frankfurt att de premierar snabba löpare. Springer man snabbare än 2:45 får man sin egen dricka utkörd till bord ute på banan. Det är en service jag nyttjat alla gånger jag sprungit där.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Frankfurt Marathon 2025
Frankfurt maraton 2024
När ta sista sportdrycken under halvmara?
Frankfurt marathon 27/10 2019
Frankfurt marathon 28/10 2018
annons