8 juli 2014 kl 19:15
Redigerad 8 juli 2014 kl 20:12
Nu vill inte min Ambit1 synka med Moveslink. Det var en uppdatering till Moveslink till ver 1.1.63 och efter det vill programmet inte känna av klockan som dock laddar batteriet.
Tycker det har varit en del strul och det är ju inget bra för Suunto. Som användare är man inte intresserad av förklaringar som överbelastade servrar eller "maintenance", det ska funka.
http://forums.watchuseek.com/f233/movescount-maintenance-connexion-issue-1038109-4.htmlAngående felet som Tomas beskriver så har jag också upplevt det ett par gånger. Jag transportlöper samma sträcka från jobbet. Jag får alltid samma distans så klart men vid ett par tillfällen har kartan visat som att jag startat några km in i passet.
Så här ser det ut när det blir rätt:
http://jogg.se/Traning/Pass.aspx?id=8943072Och så här när det blir fel:
http://jogg.se/Traning/Pass.aspx?id=8833757Lite vägarbeten och annat gör att det kan diffa någon hundra meter men kartan diffar typ 5 km.
Edit:
Fick avinstallera och ominstallera Moveslink så nu synkar programmet med klockan igen.