annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 13 inlägg 1996 visningar
#1
1972 • Järbo
14 juli 2014 - 20:54

Problem med Garmin 310

Försöker läsa in mitt träningspass här på jogg, men det vill inte. Enheten är identifierad (Garmin 310xt). När den ska läsa in passen så verkar den sätta igång, men inget händer. Någon som vet vad som kan vara fel? Det gick bra att läsa in på Garmin connect.

Tack på förhand,
Leif
Gilla
#2
1974 • Alingsås
14 juli 2014 kl 21:18
Samma problem
Gilla
#3
1972 • Järbo
14 juli 2014 kl 21:26
Frustrerande! Gick bra med GC. Har provat med ANT stick och med sladd. Funkar inte att läsa in.
Gilla
#4
1974 • Alingsås
14 juli 2014 kl 22:12
Gilla
#5
1972 • Järbo
15 juli 2014 kl 11:38
Prova att exportera TCX eller GPX filerna från ditt Garmin connect konto. Spara ner dem därifrån och ladda upp dem på Jogg. Klicka nytt pass, välj inte Garmin importen utan scrolla ner och välj importera från GPX, TCX beroende på vad du exporterat filen som. Jag valde GPX, det funkade bra.
Verkar vara något strul på Jogg sidan just nu med Garmin importen från vissa klockor. Dem fixar det nog efter semestern.
Gilla
annons
#6
Patric Fornemyr
1969 • Valla
16 juli 2014 kl 21:29
Jag har inte haft några problem någonsin med importen från min Garmin XT310 men jag fick problem i förrgår när jag skulle importera mina nya träningspass. Den enda skillnaden nu är att jag installerat nya Garmin Express sedan jag fick från Garmin att jag skulle göra det då dom uppdaterat Garmin Connect. Då fick jag importera in GPX på jogg.se istället för importen hittar inga träningspass. Efter det så återställde jag hur det såg ut innan jag uppdaterade så jag kör med Garmin ANT Agent (den försvinner vid ny installationen) och då funkade importen igen. Nu funkar det däremot inte att föra över träningspass vilket gjorde tidigare men det är inte ett problem som berör jogg.se. Får se om jag går tillbaka till nya Garmin express ändå samt imorterar filerna igen då jag är i behov av att föra över träningspass som jag kör i mitt schema..
Gilla
#7
1972 • Järbo
18 juli 2014 kl 16:48
Det lät som det var fler som hade strul med importen här på Jogg med 310 XT när jag pratade med supporten (Jogg.se). Dem kommer nog att kika på det efter semestern.
Gilla
#8
2006 • Alingsås
19 juli 2014 kl 23:57 Redigerad 19 juli 2014 kl 23:57
Finns andra som har liknande problem på andra siter..
https://forums.garmin.com/showthread.php?74737-Garmin-Express-Deactivates-Garmin-Ant-Agent

https://forums.garmin.com/showthread.php?75657-Garmin-Communicator-Plugin-doesn-t-work-with-Garmin-Express

Garmin Express är boven. När man installerar den så avinstalleras/deaktiveras "Garmin ANT" och "Garmin Communicator Plugin" som används vid importen av data. Jogg.se använder sig av Communicator pluginet.

Jag var på väg att installera Garmin Express igår, men den sa att den vill avinstallera ANT först och det gick inte jag med på och började google lite och stötte på ovanstående problem som folk fick.
Gilla
#9
Johan Haglund-Ols
1973 • Falun
20 juli 2014 kl 10:20
Känner igen detta problem jag med, tyvärr avinstallerade jag "Garmin ANT" och tycker att det blev mycket sämre efteråt :(
Gilla
#10
Hans Westerback
1958 • LIDINGÖ
20 juli 2014 kl 16:45
Jag var tvungen installera Garmin Express för att uppdatera min bil-GPS. Men när jag körde den så tog den över även min 310. Så nu har jag avinstallerat Express från min "vanliga" laptop, och kör den i stället på en halvgammal stationär bara för bil-GPS’en
Gilla
annons
#11
Patric Fornemyr
1969 • Valla
21 juli 2014 kl 10:42
Då var jag inte fel ute alltså :) Hoppas dom löser detta så man slipper olika "varianter" Ska testa att köra in Garmin Express på min andra dator och flytta stickan till den , det borde funka så jag kan föra över träningspassen till klockan den vägen så länge, Värt att prova iallafall
Gilla
#12
Hans Westerback
1958 • LIDINGÖ
21 juli 2014 kl 13:09
Fast när jag råkade ut för detta med Garmin Express så var största problemet att den då inte sparade några gpx eller tcx filer lokalt på datorn. Läste nu att en ny version tydligen gör det. Så ev kan den vara användbar nu? Eller har nån erfarenhet av detta?
Gilla
#13
2006 • Alingsås
21 juli 2014 kl 15:46
Hans:
Du kan ju alltid testa och återkomma ;)

Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons