Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Löpning
•
Rundor & Kartor
6 inlägg
•
4315 visningar
#1
Linda Terstad
1989 • Bandhagen
23 februari 2015 - 21:51
Redigerad 23 februari 2015 - 21:51
Slingor i södeort?
Hej!
Har sökt på gamla trådar till ingen nytta. Finns det några uppmätta slingor och spår att springa på i söderort? (5km o uppåt för att vara intressant).
Var är det annars trevligt att springa i söder(när-)förort tycker ni?
Som det är nu springer jag mest tråkiga förortsrundor eller runt Årstaviken. Tips mottages tacksamt.
Gilla
Klicka för att gilla
#2
F. Lundqvist
1967 • johanneshov
23 februari 2015 kl 22:05
Du har Ågesta, 1km,3,3km & 6km slingor ,lagom kuperade.
Björkhagen, ca: 5,5 km slinga,lagom kuperad.
Hellasgården.....lycka till.
Gilla
Klicka för att gilla
#3
Leonard Sandin
1970 • Farsta
23 februari 2015 kl 22:18
Det finns många... Kolla t.ex. Loparguiden.se
Gilla
Klicka för att gilla
#4
Leonard Sandin
1970 • Farsta
23 februari 2015 kl 22:22
Du har ju Nackareservatet hyfsat nära och hela Hellasgården med min favorit 12 km spåret. Annars är ett tips att ge sig ut på Sörmlandsleden eller springa ner mot Magelungen och Ågesta eller ta sig lite längre söderut till Rudan. Beror lite på hur långt du vill ta dig till start!
Gilla
Klicka för att gilla
#5
Jonas B
1972 • Tyresö
24 februari 2015 kl 08:53
På andra sidan Nynäsvägen från Bandhagen finns sjön Flaten som är trevlig att runda (ca 6km). Vill man springa längre kan man förlänga med att även runda Ältasjön (totalt ca 12). Sen finns det som nämnts mycket möjligheter ut mot Hellasgården. Det är nog fortfarande väldigt blött/isigt/snöigt på skogsmotionsspåren men om några veckor blir det bra.
Gilla
Klicka för att gilla
annons
#6
Mike Lourey
1980 • Stockholm
24 februari 2015 kl 10:21
Jag brukar utnyttja Sörmlandsleden när jag springer. Du har väl ganska nära till Björkhagen där den går mot Tyresö-Alby och sen vidare mot Åva och Tyresta. Finns ingen uppmätt märkning på sml däremot.
Vid Rudan i Haninge finns en hel uppsjö med slingor från 2,5 km till 17 km. Finns även en fin reflexbana på 6 km. Alla rudanspåren är väldigt kuperade och bra ur träningssynpunkt. Finns också motionsspår i Tyresta by av olika längder.
Men min favoritslinga går till 50 % på egna stigar, och resten Sörmlandsleden och motionsspår.
Gilla
Klicka för att gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Rudan/Brandbergens slingor
bra slingor i Partille
tips pa träng och andra slingor!
Jogg-slingor
slingor med kartor
annons