annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 11 inlägg 7719 visningar
#1
1981 • kaxås
1 januari 2016 - 21:30

Joggingvagn en j***a djungel

Behöver tipps på jogging/cykelvagn som inte kostar skjortan..
Gilla
#2
1980 • Växjö
1 januari 2016 kl 23:06
Testa sök i forumet. Ämnet kommer upp med några veckors mellanrum.
Gilla
#3
Oldboy
1952 • Danderyd
1 januari 2016 kl 23:24
Kolla Björn Sunesons blogg på suneson.se, han har korsat USA med joggingvagn och springer ofta med en. Åtminstone vet han en som håller!
Gilla
#4
1981 • kaxås
1 januari 2016 kl 23:34
Tack Henrik och oldboy. Har sökt i forumet men blir dock inte klokare :). Ska kolla in bloggen.

Det jag söker är något som jag kan springa med men som även funkar som cykelvagn fram och tillbaka till dagis med båda barnen. De jag hittat är svindyra.

Jag lutar åt att skaffa en trille jogger och ta äldsta i bärstolen när jag är i dagissvängen, det är ju iofs bra träning men det ska ju funka för min sambo oxå.
Gilla
#5
1981 • Örebro
1 januari 2016 kl 23:35
I min erfarenhet är det tråkigt nog de dyra som verkligen fungerar bra. Har lärt mig den hårda vägen och har idag en Thule.
Gilla
annons
#6
1981 • kaxås
2 januari 2016 kl 00:00
Perkele, jag antar att det är så. Men jag har förstått att thule och liknande vagnar håller rätt länge. Johnny Vad ska man titta efter på en sådan vagn? Att man kan ändra läge på ryggstödet? Stötdämpare? Vikt? De med stort frammhjul typ Thule stilen känns mera robust?
Med första barnet sprang jag med en brio go. Det funkade väll men då gick det å andra sidan inte så fort??. Och nu är den minst sagt sliten.
Gilla
#7
Pär M
1969 • Umeå
2 januari 2016 kl 10:47
Sorry men man behöver 2 vagnar!! ??
Har en baby jogger performance ( samma som Sunesson springer över USA med) (där rymms ett barn men väldigt mycke packning ....jag har 25 år jubileums modellen. )
Och en Merida cykelvagn som det går sätta fast framhjul och handtag på....( där ryms två barn)
Gilla
#8
1981 • Örebro
2 januari 2016 kl 11:02
Kör en vagn från Thule med plats för två barn, gå att fästa på cykeln eller fästa ett springhjul om man hellre vill det.

Skillnaden som jag ser det är att de dyrare vagnarna bär mer vikt, är mer stabila och säkra och inte minst håller. Utöver det så fungerar det oerhört smidigt när man ska fälla ihop den, något som skulle göras enkelt med vår förra vargn men tog en hel kväll att lista ut hur det gick till. Då var den knappt ihopfälld ändå.

Finns en vagn från Burley som jag vet har stötdämpare, Thule saknar det.
Gilla
#9
1981 • kaxås
2 januari 2016 kl 13:46
Tack för alla tipps! Jag funderar på en kidz cab eller en BX trailer. Får se vad det blir. Om det inte slutar med bärstol och trille.
Gilla
#10
Niklas Solsjö
1983 • Borgunda
2 januari 2016 kl 15:02
Gilla
annons
#11
Johan
1979 • Landskrona
2 januari 2016 kl 15:05
Jag använde Trille. Tyckte det funkade alldeles utmärkt. Har visserligen bara den vanliga Brio sitt/liggvagnen att jämföra med. Trillen väger hälften och det går betydligt lättare och fortare. Köpte helt ny med lite tillbehör för ca 2000 kr.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons