annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 8 inlägg 4200 visningar
#1
Fio
Borås
26 maj 2019 - 08:42

Smala damskor pronation

Hej!

Jag har efter ett längre uppehåll kommit igång med löpningen igen. Mina enda kvarvarande skor är ett par från Asics som säkert har varit med på 800 mil, svårt att se modell men kanske GT 1000?

Oaktat svängde jag förbi den lokala experten som sålt mig alla tidigare par. Väl där konstaterar de snabbt att det inte finns passande skor för mig då jag både pronerar och har smala fötter. Detta verkar ju smått osannolikt...
Jag har ingen större möjlighet att åka iväg till annan ort för att köpa skor så det får nog bli näthandel.
Men hur hittar jag rätt sko själv? Jag har i alla åt tidigare bara gått in och sagt ge mig skor, vilket fungera fint.
Jag springer på lite blandade underlag men det blir ändå en del asfalt.
Gilla
#2
Irene
1968 • Åstorp
26 maj 2019 kl 09:57
Om du trivts med GT 1000 kan du fortsätta med dem. Det finns också GT 2000. För att smalna av skon snör man efter "narrow foot". Googla för instruktioner.
Gilla
#3
Irene
1968 • Åstorp
26 maj 2019 kl 09:57
Billiga skor finns på startfitness.
Gilla
#4
Fio
Borås
27 maj 2019 kl 15:35
De har varit ok men känner att jag gärna vill ha en annan modell för att kunna variera lite.

Ska definitivt kolla på den snörningen! Löser det mitt dilemma vore det ju toppen.

Tack för tips!
Gilla
#5
1969 • Kiruna
27 maj 2019 kl 16:32
Det hävdas ju ofta att bla Adidas, Salomon och Hoka gör skor som passar bäst på smala fötter. Borde ju finnas någon av dessa som har en modell som passar för pronerare.
Gilla
annons
#6
Malmö
27 maj 2019 kl 19:39
Jag har smala fötter och använder adidas
Gilla
#7
Angelika
1991 • Uppsala
27 maj 2019 kl 21:14
Jag har både smala och små fötter och pronerar. Har alltid kört med asics GT-1000, GT-2000 och Kayano. Den senaste modellen av kayanon tyckte jag dock inte om och har nu ett par NB som jag är mycket nöjd med.
Gilla
#8
Fio
Borås
11 juni 2019 kl 07:43
Tack för tipsen! Jag ska klart leta upp återförsäljare för de och testa lite skor.

Jag köpte nyligen GT-2000 men är inte helt nöjd. Det är ok på asfalt men hälen känns på tok för uppbyggd, nästan som att ha en liten inbyggd klack. Sökandet får gå vidare, kanske någon mindre uppbyggd sko.

Vilka skor är bra att kika på om jag vill fortsätta ha kvar lite stöd för pronationen men minska på drop, i lite smalare utformning?
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons