annons
Löpning Skador & Rehab 13 inlägg 3801 visningar
#1
Daniel Ådalen
1976 • Klippan
18 augusti 2022 - 19:53

Vad händer?

Var ute och sprang, plötsligt hugger de till i fotleden. Nästan som den hoppar ut med. Känns mest insidan av fotleden. Började gå känner absolut ingenting. Försöker börja springa igen och de hugger till igen varje gång. Så får börja gå hem då börjar de hugga när ja går också ! Stannar jag så ingen smärta alls, vad fasen händer? Känt så någon gång men då släppte de ganska snabbt.
Gilla
#2
Daniel Ådalen
1976 • Klippan
18 augusti 2022 kl 21:54
Hoppar ur led ska de stå. Foten är inte bra nu några timmar efter. Känns ingen direkt smärta bara olustigt i fotleden.
Gilla
#3
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
19 augusti 2022 kl 14:06
Det var en svår fråga- foten innehåller ju cirka 28 ben, 56 leder och 38 muskler, och mer än 100 ligament samt ett antal senor. och nerver som trängs med alla ben/senor/ligament. Själv har jag en högerfot som behöver roteras ibland för att en sena ska åka på plats (med ett ganska högt knäpp).
Pröva med att rotera fötterna (inte bara vifta lite utan sträck ut rejält) INNAN du börjar springa. Sen kanske du bör fundera över om du faller inåt med foten när du springer. Boka ett besök hos en sjukgymnast som får kolla upp dina fötter.

1Gilla
#4
2006 • Alingsås
19 augusti 2022 kl 21:22
Låter som att något hamnade i kläm?
Gilla
#5
Daniel Ådalen
1976 • Klippan
19 augusti 2022 kl 22:12
Tack för bra svar, ska absolut testa med stretch och rotera. Det hände även idag på jobbet när ja gick. Så obehagligt som att de sticker till precis i fotleden. Förstår inte va tusan de är.
Gilla
annons
#6
Daniel Ådalen
1976 • Klippan
19 augusti 2022 kl 22:14 Redigerad 19 augusti 2022 kl 23:34
Ja tycker också de känns så. Har 8 skruvar i vänsterbenet samma som bråkar. Rätt långt ner. Men har aldrig någonsin haft besvär av det . Skadan är 30 år. Men samtidigt har jag aldrig någonsin sprungit så konsekvent som denna gången. Försökte tvinga mig igenom men, skita i smärtan men de högg till, försökte flera gånger. Sen gick de inte mer.
Gilla
#7
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
20 augusti 2022 kl 08:01
Kanske är lite långsökt, men det kan ju vara en spik som börjat glida - du borde kanske i vart fall utesluta detta med ett besök på vårdcentralen (röntgen?).
Gilla
#8
Daniel Ådalen
1976 • Klippan
20 augusti 2022 kl 10:11
Jag misstänker det ju, skruvarna sitter nästan så de går över knölen på vänster benet utsida. Ser att benet är lite svullet också. Ska kontakta vårdcentralen nästa vecka, blir nog röntgen och ortoped som får kika på det. Typiskt när man precis börjar få igång en fungerande rutin.
Gilla
#9
Daniel Ådalen
1976 • Klippan
20 augusti 2022 kl 18:35
Läste detta, vad tror ni ?

Andra tänkbara förklaringar
Vid långvariga och upprepade belastningar såsom löpträning kan du drabbas av stressfraktur. Till en början kan du få ont i fotleden vid ansträngning men efter ett tag kan du känna av det även i vila. Smärtan sitter oftast i bakre delen av foten och kan stråla ut till underbenet. Behandling beror på var frakturen sitter, ibland kan det krävas operation.

Artrit i fotleden kan orsaka smärta i vila, svullnad, värmeöknad och stelhet. Det innebär att det blir en inflammation i fotleden som utlöses av någon typ av infektion eller bakomliggande systemisk sjukdom. Vid artros kan du få ont i vristen och känna dig stel. Det beror på att ledbrosket bryts ned snabbare än kroppen bildar det. Det är vanligare hos dig som exempelvis haft tidigare fotledsskada.
Gilla
#10
2006 • Alingsås
20 augusti 2022 kl 19:28
Man ska inte skita i smärtan. Det mesta blir bara sämre av att fortsätta träna med smärta. Vila en vecka och känner du sen fortfarande av problemen hade jag besökt Vårdcentralen eller liknande.

Om du känner dig sliten av att springa varannan dag så kan du väl ha två vilodagar istället. Man gör framsteg med tiden bara man kan träna kontinuerligt.

Kan du inte komplettera med annan träning typ cykel någon gång i veckan?
Gilla
annons
#11
Daniel Ådalen
1976 • Klippan
20 augusti 2022 kl 19:49
Glömde länken ovan. https://www.kry.se/fakta/fragor-och-svar/ont-i-fotleden/

Jo jag kommer vila, och jag kompletterar redan med motionscykel. Det jobbiga var att idag fick jag problemet av att gå när jag var ute. Jag känner även värme som strålar på sidan av fotleden och uppåt.

Men vad ska man säga jag väger runt 90kg, går från att inte sprungit konsvekvent någonsin till att springa varannan, var tredje dag. Det är väl ganska självklart kroppen säger ifrån. Sen åldern på detta.

Vi kör en vecka aktiv vila med motionscykel, så får jag ta det därifrån.¨¨

Tack för alla tips!
Gilla
20 augusti 2022 kl 21:52
Jag vet inte när du började träna men jag tror att du har ökat distansen för snabbt. Det tar tid för senor och muskler att anpassa sig till den ökade belastningen. Man orkar springa längre i början än vad som är lämpligt för kroppen.

Om du tycker att du väger för mycket så är det i första hand kosten som du ska se över. Det är mycket effektivare än att försöka träna bort övervikten.
1Gilla
#13
Daniel Ådalen
1976 • Klippan
20 augusti 2022 kl 22:07
Helt rätt Mikael. Jag har faktiskt inte ändrat kosten utan försökt äta likadant sen jag började. Vilket faktiskt gjort att jag nu tappar 4kg. Var ca 92 när jag började, ökade faktiskt de första 3-4 veckorna i vikt märkligt nog. Sen bara började de gå neråt.

Det är klart överbelastning som du skriver. Har cyklat en hel del på motionscykel, men de belastar ju inte kroppen i närheten av löpning. Allt kontorsarbete tar ut sin rätt.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons