annons
Löpning Köp & Sälj 6 inlägg 839 visningar

Puma Velocity Nitro 3 strl 45 – löparskor i nyskick!

#1
9 juli 2025 - 21:45 (Redigerad 9 juli 2025 - 21:47)
Gilla
Bild uppladdad av Berg
Puma Velocity Nitro 3 strl 45 – löparskor i nyskick!

Säljer ut ett par Puma Velocity Nitro 3 – Storlek 45 (UK 10.5 / US 11.5 / CM 29.5)
Använda endast två gånger (ca 5 km per gång) i torrt elljusspår. Tyvärr var de fel storlek för mig.

Detta är en otroligt skön, lätt och responsiv löparsko med riktigt bra dämpning – perfekt för både träning och längre löprundor. En allroundmodell som fungerar lika bra på asfalt, grusväg, skogsstig och elljusspår.

Skorna har löstagbara innersulor och kommer från ett djur- och rökfritt hem.
Ej tvättade i maskin.
Äkta vara, inköpta hos svensk återförsäljare – ett riktigt bra tillfälle att fynda ett par kvalitetslöparskor i närmast nyskick!

Rekommenderat pris från tillverkaren: 1.500 kr

Lätt och löpglad neutral distanssko

Mer energiåtergivande Nitrofoam än i version 2

Otroligt bekväm ovandel

Bra grepp och slitstyrka med PumaGrip

Velocity 3 från Puma är en komfortabel och löpglad sko som passar alla typer av pass. Mellansulan med toppmaterialet Nitrofoam ger både mycket dämpning och fin energiåtergivning. Den otroligt bekväma passformen och den lätta, luftiga meshen gör den till ett självklart val för dig som vill ha en sko som klarar allt.

Mellansulan i Velocity 3 består av en utökad övre del med mer Nitrofoam än version 2 och en undre del av Profoam. Nitrofoam är ett avancerat skum där superkritiskt kväve blåsts in i ett premiummaterial, vilket ger en lätt, mjuk och otroligt responsiv mellansula. Den undre delen av Profoam är gjord av klassiskt EVA, vilket ger skon både stabilitet och längre livslängd. Kombinationen ger en känsla av att springa på moln.

Ovandel är uppdaterad med luftig engineered mesh, förstärkt med PWRTAPE. En elastisk plös är delvis integrerad i skon, vilket ger extra stöd i fotvalvet och en omslutande, lyxig känsla. Hälkappan är mjuk och stoppad för bra hälgrepp och extra stabilitet.

Yttersulan har rikligt med PumaGrip-gummi, vilket ger ett säkert grepp och mycket bra slitstyrka.

Det här är skon för dig som söker en bekväm allrounder, perfekt både för distanspass och snabbare löpning.

Specifikationer

Stack Height: 36 mm i häl, 26 mm i framfot

Drop: 10 mm

Vikt: 264 gram (US 9 / EU 42)

Allmänt

Vikt: 264 g

Läst: Normal

Drop: 10 mm

Dämpning: Medel

Stabilitet: Neutral
#2
10 juli 2025 kl 12:52
Gilla
529 kr
Magnus Hjeltman
1969 • Stockholm
#3
11 juli 2025 kl 13:07
Gilla
Hej finns skorna kvar?
#4
11 juli 2025 kl 13:14
Gilla
Hej! Ja, skorna finns kvar.
Magnus Hjeltman
1969 • Stockholm
#5
11 juli 2025 kl 13:32
Gilla
Har skickat meddelande
annons
#6
11 juli 2025 kl 23:40
Gilla
Den här varan är nu såld.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons