Jag tycker det har varit extremt dåligt med information än så länge. Går man in på hemsidan så kan man inte ens se banprofilen. Facebook-gruppen uppdateras en gång i månaden. I Februari skrev de att de endast skulle provlöpa halvmarabanan själva och sedan göran den offentlig. Sedan blev det tyst i ett halvår.
I en Facebook-grupp så skrev någon att banorna nu är officiella. Fick gräva ett tag före jag fann dem på Instagram:
https://www.instagram.com/p/DNiX9EroURO/Dock som bild så jag antar att vi får dra upp dem själva för att få dem i GPX -format.
Ryktesvägen har jag hört lite om vad som kommer att serveras på vätskestationerna men jag kan inte bekräfta det själv någonstans. Är det någon som känner till mer om själva loppen?
Tänker på vilka fartgrupper de kommer att ha på halvmaran, hur många vätskestationer som kommer att finnas, vad som serveras på dem, var exakt de kommer befinna sig samt var man hittar toaletter.