annons
Löpning Skador & Rehab 5 inlägg 302 visningar

Benen.. hur ska man göra.......

1982 • Gnesta
#1
26 juni 2009 - 10:37
Gilla
Har dragits med benhinneinflamation till och från i ett år nu.
Har testat allt möjligt från lång vila med rehab övning från sjukgymnast...och endast vila en preiod...men inget har hjälpt.
Å så nu har jag börjat löpträna försiktigt igen och för varje löppass så försvinner smärtan lite snabbare för varje gång.Tränar endast löppass 2 gånger i veckan. Ska jag fortsätta å se om de fortsätter att bli bättre??
anders dynebrink
1964 • värnamo
#2
26 juni 2009 kl 12:58
Gilla
Hej!
se länk http://www.teamortopedteknik.se/web/Benhinnesmarta_1.aspx

Min erfarenhet är dock att massage av underbenets muskelgrupper på både baksidan och framsidan före och efter ansträngning är effektiv. Det tar tid! Massagen mjukar successivt upp muskelgrupperna vilket möjligen ökar blodgenomströmningen.

Lycka till!

Anders

Charlotte Lewis
1979 • Umeå
#3
26 juni 2009 kl 15:22
Gilla
Isa benen efter varje pass. Jag kör antingen is-påse, och lägger en handduk emellan, eller tar på det absolut kallaste i duschen och kör på smalbenen. Det ska vara så kallt att den nästan börjar göra ont. Har funkat mkt bra för mig, man tar direkt bort den lilla svullnaden man får i underbenen under ett pass, vilket skyndar på återhämtningen. Detta kombinerar jag med att vara mycket noga med att stretcha vad och hälsena både innan och efter pass. Sen är det ju såklart viktigt med bra skor, med mkt stötdämpning. Lycka till!
Jerry Fredlund
1991 • Edsbyn
#4
27 juni 2009 kl 20:10
Gilla
vad är symptomen för det?
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
#5
27 juni 2009 kl 20:18
Gilla
Stretcha - stretcha vaderna samt framsidan av underbenet - kolla på youtube - här finns massor av videos om ämnet (Shin Splint Stretches).
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons