annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 5 inlägg 2816 visningar
#1
1977 • Eskilstuna
18 april 2012 - 12:55

Längre distans = "Större" kläder ?

Finns det någon praktisk förklaring till varför kortdistanslöpare kör tighta kläder medan medel och långdistanslöpare, i jämförelse, springer i pösiga shorts och linnen?

Den enda praktiska förklaringen jag kan tänka mig är värme transport. Men kan den skillnaden isf verkligen vara så stor så det gör skillnad?

Är det bara av "gammal vana" som klädkoden skiljer sig åt?

Själv trivs jag bäst i tights trots långdistans och funderar på att tighta till överdelen också för att slippa "fladdret".
Gilla
#2
Martin Wass
1975 • Göteborg
18 april 2012 kl 13:46
En praktisk förklaring skulle ju kunna vara vindmotstånd som ökar med farten. En mental förklaring skulle ju kunna vara att kortdistanser har snyggare muskler som de gärna vill visa :-)
Gilla
#3
1983 • Västerås
18 april 2012 kl 13:51
Jag väljer också tights före shorts alla gånger. Sedan behöver inte alla linnen vara fladdriga, mitt tävlingslinne från Nike sitter väldigt slimmat mot kroppen.
Precis som TS så är jag också inne på att ha en tightare överdel, typ en Tri Tank, så länge som den inte hämmar andningen.
Gilla
#4
Annelie
1971 • Skövde
18 april 2012 kl 14:02
Kanske för att långdistansare är så magra så att tightsen fladdrar på dem ;-)
Gilla
#5
1977 • Eskilstuna
18 april 2012 kl 21:16
Att tighta kläder är att föredra på sprint är jag med på. Men detta verkar inte gälla för långdistans, om man nu ska lita på att eliten gör det som är bäst.
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons