annons
Löpning Skador & Rehab 3 inlägg 5682 visningar
#1
Lars
1967 • Västerås
4 maj 2008 - 19:25

Ont inuti hälens trampdyna !

Är det ngn som känner igen mitt symptom. Jag har ont mitt i vänster häls trampdyna. Känner ingen smärta i hälsenan. Har haft symptomen i ca. 1 vecka. Det går att löpträna och smärtan känns mest efter löpningen. Springer 4-5 mil i veckan på varierande underlag och distanser.

Tacksam för info !

Lars
Gilla
#2
1964 • överkalix
4 maj 2008 kl 19:40
Kan inte vara något annat än hälsporre tror jag i alla fall.
Gilla
#3
Victor Emilson
1984 • Stockholm
4 maj 2008 kl 20:26
Har du ont på en specifik punkt på hälen?
Eller är det mer hela hälen som gör ont även lite "upp på kanterna"?

Har du mer ont på morgonen eller har du ont senare på dagen?
Har du så ont att du knappt kan dra fingret över hälen?

Det som i folkmun kallas Hälsporre är väldigt sällan just riktig hälsporre, utan att fettkudden i hälen har tryckts/kollapsat ut mot sidorna och fotens egna dämpning har försvunnit.

Om du ställer dig barfota och står rakt på båda fötterna, be någon du känner dra tummen längs med trampdynans kant längs golvet, känner personen små "kulor" på sidorna så är det ett faktum att din fettkudde i hälen har tryckts sönder och åkt ut i kanterna. Detta är väldigt vanligt, och avhjälps genom att man ska gå utan skor/sandaler/tofflor så sällan som möjligt.

Det finns även hälkoppar som man kan lägga i skor som inte har tillräckligt med stabil hälkappa i skon. Det finns att köpa på sportbutiker.

Men om du har riktigt ont så kan det röra sig om hälsporre, då är en läkare nog bäst att kontakta, och då finns det olika saker man kan göra utöver det jag skrev nyss som med funkar.
Men istället för hälkopp, så finns det speciella hälsporre-kilar i gele som finns på sportbutiker osv.
Det går även göra ortopediska inlägg som avhjälper sådana besvär.

Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons