annons
Löpning Träning 13 inlägg 4609 visningar
#1
Fredrik
1988 • Norrköping
5 december 2009 - 20:10

Löpning ute i kylan

Hej!
Har försökt att springa ute i kylan istället för att stå på de långtråkiga löpbanden som finns på gymmen. Saken är bara den att jag lätt får "ont" känslor i bröstet av den kalla luften. Någon som är lika dan eller någon som har några bra tipps på hur man ska andas för att inte få i sig allt för mycket kalluft. Att bara andas genom nästan fungerar ju inte när man springer.
Gilla
#2
1974 • Tyringe
5 december 2009 kl 20:14
Jag får ofta problem med luftrören då jag startar för hårt när det är väldigt kallt. Lösningen för mig är att starta i hyfsat lugnt tempo och sedan när jag väl är varm öka tempot. Det finns ju även fukt-/värmeväxlare att köpa (tror det finns en som heter Lungplus). Kanske värt att testa. //Johan
Gilla
#3
Bengt
1979 • Vallentuna
5 december 2009 kl 20:53
Får oxå besvär när det är kallt. Förra året sprang jag när det var max -10. Men besvären för mig börjar redan vid strax över noll.
I år blev min lösning ett gymkort där jag nöter löpband denna vinter. Svintråkigt, men det fyller en funktion. Hitills har jag varvat utelöpning med löpband beroende på vädret, kommer fortsätta så. Trotts att det är tråkigt att springa på band så är det rätt mysigt att stå där i shorts och linne när man ser regnet på utsidan.
Gilla
#4
Oldboy
1952 • Danderyd
5 december 2009 kl 22:38
Uppvärmning låter rätt. Man kan prova att andas in genom näsan ibland och ut genom munnen. Och nånting runt halsen kan hjälpa lite. Men se upp, många skidåkare i eliten drabbas av astma.
Gilla
#5
1985 • Linköping
5 december 2009 kl 22:47
Jag hade problem tidigare med kall luft men när jag börjar springa väldigt sakta i början kan jag sedan springa helt utan problem :)
Gilla
annons
#6
Mr. B
1963 • Hemma
5 december 2009 kl 23:55
Det finns värmeväxlare för utomhusidrott i kyla. De två modeller jag känner till är http://www.lungplus.se/ och http://www.airtrim.se/
Gilla
#7
Snabb
1979 • Malmö
6 december 2009 kl 09:11
En värmeväxlare gör alla andra knep onödiga.
Gilla
#8
Fredrik
1988 • Norrköping
6 december 2009 kl 10:50
tack för alla bra tipps! värmeväxlarna hade ja inte en aning om, tills nu vill säga.
Gilla
#9
Nicklas Andersson
1987 • Johanneshov
7 december 2009 kl 10:01
Om det är astmakänningar du har kan uppvärmning inomhus hjälpa innan du ger dig ut i kylan, Men värmeväxlare rekommenderas starkt.
Gilla
#10
Crocker
1996 • Bjurholm
7 december 2009 kl 17:51
Vart kan man köpa växelvärmare?
Gilla
annons
#11
Citcat
1964 • strängnäs
7 december 2009 kl 20:43
Tror att dom finns på apoteket.
Gilla
#12
1982 • Sala
8 december 2009 kl 18:49 Redigerad 8 december 2009 kl 18:51
Jag går alltid, i rask takt, en bit (1,5 km ungefär) innan jag börjar springa då det är kallt, dels för att låta lungorna och kroppen vänja sig vid kalluften, dels för att få känsla för hur halt det är (om det är det). Efter det brukar jag ta en liten stunds paus och stretcha, hoppa igång osv, sedan kör jag igång med löpningen som vanligt. Det här fungerar utmärkt för mig i alla fall. Och klä sig någorlunda varmt är ju också bra, halsduk är ett måste för mig,

En sak som jag dock har lite problem med, det är då jag sprungit klart då det är kallt, då blir jag ganska ofta hostig. Det händer aldrig under själva löpningen. Hostan vara bara några minuter, 1-2 ungefär, tills jag återfått "normalandning", men det är likväl retsamt, någon som känner igen detta?
Gilla
#13
Jessica Gustafsson
1975 • Töreboda
8 december 2009 kl 21:08
Jag har liknande problem med hosta efter ett träningspass i kyla, det blir extra påtagligt när jag kommer in i värmen efter passet, undra jag vad det beror på? Det är som du skriver, det går över rätt snabbt så det är inget större bekymmer, men vore intressant att få veta orsaken!
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons