annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 458 inlägg 33641 visningar

FiveFingers for dummies

1978 • Aneby
#1
15 september 2011 - 00:57
Gilla
Väntar just på att få mina första FiveFingers-skor levererade och är väldigt sugen på att börja använda dem. Men förstår att det säkert kan få otrevliga konsekvenser om man inte är tillräckligt försiktig när man börjar använda sådana skor. Även om man som jag är van vid att springa långdistans på både mjukt och hårt underlag.

Hur kan man på ett bra sätt komma igång med att använda FiveFingers-skor?
< < < 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > > >
Rickard S
1981 • Örebro
18 april 2013 kl 20:40
Gilla
Köpte mig ett par KSO treksport idag, ska ut å känna på dem om en liten stund. Är tänkta att bli mina allroundskor, mycket stig, lite, grus och lite asfalt. Hoppas på att slippa undan skav, tycker de känns bra men kan ana sömmen i hålfoten men tror inte de ska bli något problem. Sjukt pepp på fivefingers, har sprungit mycket i mina Inov8 Flite 195 men är sugen på att släppa tårna fria :)
Mattias
1974 • Borås
18 april 2013 kl 20:49 Redigerad 18 april 2013 kl 20:52
Gilla
Hmm, kanske ska satsa på ett par Bikila då. KSO funkar bra upp till 9-10 km, sen kommer det blåsor och skav. Har ca 15 mil i KSO, fötterna kanske vänjer sig med mer distans.
1969 • Åkersberga
18 april 2013 kl 21:40
Gilla
Vanliga KSO får jag oxå skavsår av men mina Treksport har funkat utmärkt. Har sprungit LL i dem utan problem
Rickard S
1981 • Örebro
18 april 2013 kl 22:01
Gilla
Kom precis innanför dörren efter premiären på 5 km i 4.20 tempo, kändes hur bra som helst, inga tendenser till skav nånstans :-)
Jonas Westerlund
1979 • Gävle
19 april 2013 kl 00:52
Gilla
Det slutar skava när huden vant sig P-:
annons
Micke Wigstrand
1964 • Tranås
19 april 2013 kl 07:23 Redigerad 19 april 2013 kl 07:23
Gilla
Jag använder tunna ullstrumpor året runt.
Hjälper säkert mot skav, och man minskar odören.
Nakna fötter i blöta FF luktar snart död och förintelse.
Andreas Lindholm
1973 • Växjö
19 april 2013 kl 08:30
Gilla
Har samma erfarenhet av KSO. Mina KSO använder jag numera till fiske eller gräsklippning. Har andra nu, men jag använder ändå alla mina skor med tunna strumpor i för att inte få blåsor av friktionen.
1978 • Aneby
22 april 2013 kl 00:10
Gilla
@Micke: Var har du fått tag på de ullstrumporna? =)
Skulle iöht bli tacksam för lite tips på var man kan köpa bra tåstrumpor! =) Jag har kollat på addnature, men de har inga tåstrumpor i min storlek (44/45) av någon anledning.
Micke Wigstrand
1964 • Tranås
22 april 2013 kl 07:37
Gilla
@David,
Jag använder Injinji outdoor series.
Jag har provat olika fabrikat, men dessa är dem som jag tycker har bra passform och hållbarhet.
Beställer från Sockgeek i USA. Frakten brukar kosta 12$. http://www.sockgeek.com/m-12-injinji.aspx
Grant Menzies
1974 • Nyköping
22 april 2013 kl 07:38
Gilla
@david här har de hur många som helst. Bra priser också :) http://www.trekkinn.com/berg/klader-herr-strumpor/injinji/3023-273/sm#
annons
1978 • Aneby
27 april 2013 kl 17:08
Gilla
Tack Micke och Grant för strumptipsen! =)
Mathias Andersson
1975 • Katrineholm
21 maj 2013 kl 15:47 Redigerad 21 maj 2013 kl 15:47
Gilla
Hej alla FemFingrar! Tänk att det ska ta 38 år innan man inser vikten av att ta hand om fossingarna : / Använder just nu Correct toes och anatomiska Reebok Nano Crossfit-skor, för att lindra besvär från Mortons Neuroma och smärta i sesamben. Jag kan med säkerhet säga att det ger mycket bättre effekt än ett par formgjutna ortopediska inlägg, de kastade jag in i garderoben efter 2 mån. Det pågår ett hopplöst uppbyggande av stötdämpande och pronationsstöttande sulor i många löparskor idag, och det hjälper säkert många, men för mig handlar det om att försöka få tillbaka de fötter jag hade som barn. Tårna var då det bredaste stället på foten, och eftersom stårtån hade en fin och rak linje, uppstod en naturlig pronation.25 år senare pekar tårna likt pilspetsar, pga av för trånga tåboxar. Stortån pekar mot de andra tårna och jag pronerar därför mera. Trodde länge att detta åtgärdas med pronationsstöd och dämpade skor men inser att grundproblemet är tårna samt de förkortade musklerna pga för mycket heel/drop.Tänkte nu prova VFF lite försiktigt för att återta kontrollen på dessa lösa sladdriga bihang till tår, samt stärka upp de muskler och nerver som sedan länge undrat vart underlaget liksom tog vägen?
Vilken rekommenderar ni till en förstagångsköpare? Då VFF också verkar byggas upp mer å mer så funderar jag starkt på KSO, som fortfarande har kvar det ursprungliga syftet. Kan de vara nåt?
1978 • Aneby
21 maj 2013 kl 18:23
Gilla
@Mathias: Jag har sprungit i VFF i ungefär ett och ett halvt år nu, mest i Bikila, både utomhus och på löpband, lite i Speed på löpband och så har jag varit ute på två löparpass på löparspår med ett par nya KSO. Gillade mina Bikila, men frågan är om jag inte gillar KSO ännu mer - de känns verkligen sköna på något sätt.

När det gäller tårna har jag tyvärr fortfarande ett schå med att få i dom i sina fickor, speciellt lilltån och dess granne. Har funderat på om man skulle kunna få tag på någon grej som man kan ha på sig under natten för att på sikt få tårna mer raka - är "Correct Toes" något sådant? =)
1978 • Aneby
21 maj 2013 kl 18:31
Gilla
En helt annan fråga förresten:

Har haft en märklig värk i mitt vänstra underben i flera veckor, som inte vill gå över, inte ens när jag gjorde uppehåll med löpningen i 1-2 veckor eller vad det var.

Känns lite som benhinnebesvär, fast ändå inte. Gör ont när jag springer men även ibland när jag går.

Jag har funderat på om det kan ha att göra med att jag slog i just det benet när jag var ute på ett hygge för ett tag sedan och slank ner med benet i ett hål. Det ytliga skavsåret i huden över smalbenet har fortfarande inte läkt helt och hållet.

Men samtidigt känns det som att det varierar lite var smärtan/värken känns mest. Ibland strålar den dessutom upp i låret känns det som.

Någon som har någon teori om vad det är som försigår och vad jag händelsevis kan göra åt saken?
Mathias Andersson
1975 • Katrineholm
21 maj 2013 kl 21:15
Gilla
Correct toes är gjorda av silikon och kan bäras dygnet runt, även vid löpning. Det svåra är att hitta skor som inte trycker på tårna. Skosulan ska gå utanför tårna vid test. Läs gärna här https://nwfootankle.com/correct-toes
Jag beställde från England. Kan nog bli ett par KSO då : )
annons
Andreas Lindholm
1973 • Växjö
22 maj 2013 kl 07:19
Gilla
Prova Vibram Speed som din förstaVFF Mattias. De är lättast att få på sig tycker jag och så är tyget mjukt och snällt mot foten.
Grant Menzies
1974 • Nyköping
22 maj 2013 kl 08:58
Gilla
Kan intyga att Speed är väldigt sköna och jag har aldrig fått skavsår från de. Men kanske lite varm på sommaren (har inte provat i värmen än). Däremot är sulan på Classic och KSO tunnare och känns mer "barfota".
Lisa
1982 • Johanneshov
4 juni 2013 kl 22:35
Gilla
Ny på forumet och relativt ny som löpare. Tänkte bara dela med mig av mina erfarenheter av vff.
Jag har haft problem med en begynnande Hallux valgus (stavning?) och laborerat med jox mellan tårna och ilägg i skorna. Sedan jag började springa med vff har knölen på foten helt försvunnit!
En sak är jag dock lite nervös över. Jag har inte fått ont någonstans sedan jag började med vff. Nu känns det som att jag går och väntar på att det ska komma ett rejält bakslag. Får alla ont eller är jag en av dem som slipper?
Kör mycket back- och trappintervaller för att automatiskt komma upp på tå mer men på mina långpass (som för mig ligger runt milen) känns det bara fantastiskt :) Hoppas det håller i sig.
Johanna Linde
1987 • Essunga
4 juni 2013 kl 23:07
Gilla
@Lisa: Härligt det låter! Jag har sprungit i VFF i två år nu och inte haft någon skada än. Har sprungit Göteborgsvarv mm i dom. Jag går lite och väntar oxå men än har jag som sagt klarat mig!
ApacheKid
1924 • Stockholm
5 juni 2013 kl 01:34
Gilla
okej, om ni FF löpare jmf ren barfota löpning med FF löpning, vad är er slutsats då? Är det i princip samma sak? Springer ni snabbare nu med FF än med "tjockskor" eller är det enbart fötterna o känslan som blivit bättre? funderar på ett par merell .....
< < < 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons