annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 2234 inlägg 279640 visningar
#1
Hobbylöparn
Östermalms IP
20 juli 2017 - 16:10 Redigerad 20 juli 2017 - 16:11

Nike Zoom Vaporfly 4%

Bild uppladdad av Hobbylöparn
Nu har ni chansen!

Kipchoges rekordsko från Monzabanan (2:00:25) finns till försäljning på Runnersstore. Endast 2500 kr, :-)
Tyvärr begränsat med storlekar US 9.5 , 10 och 10.5
http://www.runnersstore.se/articles/nike-zoom-vaporfly-4/840013.aspx
8Gilla
24 april 2019 kl 16:16
Tvivlar på att jag hänger på låset för dessa men man ska aldrig säga aldrig, speciellt som jag tycker att ovansidan ser mer ut som ettan.
Gilla
1987 • Gustavsberg
24 april 2019 kl 16:22
Kostar £250 i UK så minst 2800 SEK, men de hamnar säkert närmre 3000 SEK.
Gilla
Kim
1985 • Malmö
24 april 2019 kl 16:31
Kostar de 250 gbp så räkna med 3000-3200 kr då. Galet pris. Helt befängt.
Gilla
1972 • Borlänge
24 april 2019 kl 17:07
#613: jag hade gärna bara använt dem också - är med på vad du menar.
Men först måste jag slita på alla andra paren... så om något år eller så hehehe

Jag avvaktar era kommande reviews innan ev inköp!
1Gilla
Hobbylöparn
Östermalms IP
24 april 2019 kl 17:48
3.000 kr för ett par skor som håller typ 2 Marathonlopp? *stora upprörda ögon*

Men till alla er som trånar efter Next%, kan jag trösta er med att plösen ser lika hård och rakt igenom obekväm ut som ver 1.

Så de är antagligen inget sköna ändå. Puh, slapp man köpa de där dojorna!
3Gilla
annons
Fredrik Dahlberg
1973 • Saltsjö-Boo
28 april 2019 kl 13:24
Har precis kikat på London Marathon och Vaporfly dominerar. På herrsidan körde topp 5 Vaporfly NEXT%, 6:an körde med Adidas. Damvinnaren såg ut att ha den blå Vaporfly 4%, 2:an och 3:an körde NEXT%.
1Gilla
2006 • Alingsås
28 april 2019 kl 13:32
#619: undrar oxå lite över detta. tyckte purdues skor såg lite annorlunda ut o hoppades naivt på att det skulle vara nåt annat än nike men blev givetvis besviken när sanningen uppdagades för mig.

frågan är; går det att springa fort o vinna i annat än nike?
Gilla
1988 • Göteborg
28 april 2019 kl 15:43
Känns som Nike gjort en rejäl satsning på marathon i och med breaking 2 och sponsrar väldigt många duktiga afrikanska löpare. Tror inte någon på top20 väljer vilket märke de ska springa i.
Gilla
1990 • Malmö
29 april 2019 kl 16:19
Många som diskuterar levandslängden på VF4%. Jag har kört över 50 mil i mina första och fungerar fortsatt problemfritt. Sulan lite sliten på utsidan back vid hälen men det spelar ju ingen roll. Meshen är hel. Samma fina känsla som första gången.
Gilla
1967 • Torslanda
29 april 2019 kl 16:33
Liknande här med, par 1 har gått över 250 mil, inklusive ett par maror och två ultror men nu är de slut. Par 2 har bara gått 70 mil och ser helt oanvända ut. Flyknit versionen har bara gått 20 mil, inklusive 2 maror. Ser ut som om de kommer direkt från lådan. Dämpningen på par 1 är klart sämmre än på par 2 dock kan tilläggas men inget som hindrar att de fortfarande används på bandet. Hålet i meshen kan nu mätas i decimeter så skippar utomhuslöpning i dem:-)
Gilla
annons
Hannes Svensson
1988 • Stockholm
29 april 2019 kl 17:54
Mathias, hur långa ultror har du kört i dem, och hur länge?
Gilla
1967 • Torslanda
29 april 2019 kl 19:31
Bild uppladdad av Mathias Johansson
2 stycken 6 timmars på grus/asfalt så ingen trail där men däremot 2 trail maror och ett par vanliga. Flyknit paren kommer användas på 100k och 24 timmars i sommar. Använde dem även på årets längsta långpass, 59 km. Som synes på bilden så håller gummit ruggigt bra men meshen har nog sett sina bästa dagar. Kan väl säga att vintermaraton i dessa skor var rätt kallt och mycket grus kom in i skon så inte direkt optimalt. De är dessutom rejält usla på våta löv i skogen.
7Gilla
1972 • Borlänge
29 april 2019 kl 22:44
Det där är hardcore!!
1Gilla
Hannes Svensson
1988 • Stockholm
30 april 2019 kl 15:36
Haha, du verkar gilla den modellen! Finns det evidens för att man presterar bra i ultror med dem? Jag vill testa, men är de tillräckligt dämpade och skonsamma för skadebenägna löpare?
Gilla
1967 • Torslanda
30 april 2019 kl 16:59
Det är just för att jag är/har vartit så skadebenägen jag älskar dessa skor. sprang mycket i Asics Tarther zeal förut och det döda mina gubbfötter och vader. Testade sedan Hooka, och det var bättre fast lite för tunga för min smak på längre distanser. Vaporfly är allt jag vill ha och mer därtill för mig. Har inte sett något bevis på att de är bra för ultra men baserat på egen känsla under maror och ultror så kan jag bara konstatera att det funkar väldigt bra för mig. Känslan dagen efter en ultra är helt enorm jämfört med andra skor jag sprungit i. Detta är ju inte samma sak som att det funkar för andra men jag har testat mig fram och för mig funkar detta klockrent. Jag springer helst inte i andra skor förutom på återhämtningspass. Tror inte det finns något som passar alla utan man får nog testa sig fram.
2Gilla
annons
Yugo Boss
Sverige
30 april 2019 kl 22:13
Jag har inte följt tråden tidigare, men även jag köpte ett par Vaporfly Flyknit 4% när det var rea på Intersport.
Idag körde jag 60 minuter i Vaporfly på löpband och tyckte inte att de kändes så märkvärdiga. Upplevde skorna som mycket svampiga. Det har säkert att göra med det mjuka underlaget.
Mitt största problem är den något trånga tåboxen. Man bör definitivt gå upp minst en halv storlek upp. En annan sak som stör mig är den korta hälkappan som jag upplever trycker lite mot hälsenan.
Har ni några tips på hur tåboxen kan göras bredare? I vanliga fall kan man avhjälpa problemet med annan snörning. Eventuellt ta ut skosnörena?
Gilla
30 april 2019 kl 22:20
Test nya Next% mot gamla Vaporfly 4%. https://youtu.be/6SsrTy1c_9U
1Gilla
1985 • Stockholm
1 maj 2019 kl 20:43
Skulle behöva guidning med storleken.

Hur är Vaporfly Flyknit i storleken jämfört med:
Vanliga Zoom Fly eller Zoom Fly Flyknit?

Någon som testat båda mot varandra?
Vet att Flyknit kan orsaka viss närkontakt med stortån på vissa skor.
Gilla
Hobbylöparn
Östermalms IP
1 maj 2019 kl 20:50
Mina Flyknit är kanske 5 mm kortare än motsvarande Vf4 OG (ver1). De har även mindre volym i framfoten (vilket bara är bra).

Dock har en del haft problem med hälkappan. Kan ge skavsår mitt på baksida häl. Min högra sko är hårdare än den vänstra.

Som vanligt velar jag med skovalet inför årets Sthlm Marathon. Står mellan VF4 FK, DS Racer 10 eller Zoom Elite 9. Med Pegasus Turbo som Joker. Blir nog till att göra en Ole Dole Doff på väg till loppet. :-)
1Gilla
1969 • Falkenberg
1 maj 2019 kl 20:55
Jag har bara sprungit ett pass i mina Vaporfly men upplevde dem något mindre än mina Zoom Fly. Möjligt att det bara är tåboxen som är lite trängre. Får springa ett par pass till innan jag kan säga om jag borde tagit en halv storlek större eller ej.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons